Nadal prehral v Barcelone. Po 11 rokoch a ôsmich tituloch

Španielsky líder svetového rebríčka tenistov Rafael Nadal prvý raz od sezóny 2003 a po miestnej sérii 41 zápasových úspechov prehral na antukovom turnaji ATP World Tour 500 Barcelona Open Banc Sabadell v Barcelone.

25.04.2014 19:58 , aktualizované: 20:53
Rafael Nadal Foto: ,
Rafael Nadal.

Hrdina edícií 2005 – 2009 a 2011 – 2013 Nadal (na ročníkoch 2004 a 2010 neštartoval) senzačne nestačil v piatkovom štvrťfinále v katalánskej metropole na krajana Nicolása Almagra – premožiteľovi Martina Kližana z 2. kola podľahol za 168 minút 6:2, 6:7 (5), 4:6.

Dvadsaťsedemročný ľavoruký Malorčan sa druhý týždeň v rade lúčil medzi najlepšími ôsmimi, znova v derby: v monackom Monte Carle ho v rovnakej fáze vyradil David Ferrer.

„V druhom sete som mal veľa príležitostí. Nevyužil som brejkbaly, súper si zaslúži uznanie,“ povedal sklamaný Nadal, ktorý v treťom dejstve viedol 3:1, ale napokon mu to nestačilo.

„Pre moju kariéru je to dôležité víťazstvo,“ rozplýval sa Almagro. Niekdajší člen Top 10 sa v sobotu v semifinále stretne s Kolumbijčanom Santiagom Giraldom. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Lotyš Ernests Gulbis a Japonec Kei Nišikori.

Dvadsaťosemročný 20. muž aktuálneho hodnotenia Almagro znížil v bilancii zo vzájomných súbojov s Nadalom na 1:10. Priamo v Barcelone sa revanšoval za prehry zo semifinále 2006 a vlaňajšieho finále.

„Rafa“ predbežne zostáva po boku Američana Arthura Asheho na 11. pozícii v počte zápasových triumfov v tzv. otvorenej ére. Obaja ich majú na konte 683. Na desiatej priečke sa nachádza Nemec Boris Becker. Hlavný kouč Srba Novaka Djokoviča nazbieral 713 víťazstiev. Vedie Američan Jimmy Connors (1253), z aktívnych hráčov je na tom najlepšie celkovo tretí Švajčiar Roger Federer (951) práve pred Nadalom.