Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slovenky majú v Kanade šancu aj bez troch najlepších

Slovenský ženský tenis je momentálne natoľko silný, že aj bez svojich troch najlepších singlistiek vo svetovom rebríčku WTA reálne môže uspieť vo víkendovom stretnutí s Kanaďankami v Québec City o svetovú skupinu Pohára federácie 2015 reprezentačných družstiev žien. Žreb programu bude v piatok o 18.00 h SELČ.

18.04.2014 10:16
Jana Čepelová Foto:
Jana Čepelová.
debata

Kapitán Matej Lipták pri absencii Dominiky Cibulkovej, Daniely Hantuchovej a Magdalény Rybárikovej dal dôveru Jane Čepelovej, Karolína Schmiedlovej, Kristíne Kučovej a mimoriadne skúsenej deblovej špecialistke Janette Husárovej. Prvé tri spomenuté majú dovedna na konte jediné vystúpenie v tzv. živom zápase v rámci týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), a to Čepelovej vlani v srbskom Niši. Čoskoro 40-ročná Husárová si môže zahrať po šiestich rokoch, je spoludržiteľkou Fed Cupu 2002.

Kanadské kvarteto pod vedením Sylvaina Bruneau tvoria 18. žena renkingu Eugenie Bouchardová, pravdepodobná druhá singlistka Aleksandra Wozniaková (v minulosti bola aj na 21. mieste v hodnotení), Sharon Fichmanová a Gabriela Dabrowská.

Hrať sa bude loptami Wilson US Open Regular Duty na tvrdom povrchu Latex-Ite v hale PEPS Laval University. Hlavnou rozhodkyňou je Austrálčanka Donna Kelsová, empajrovými Američan Jake Garner a Britka Fiona Edwardsová. Víťaz si v nasledujúcej sezóne zahrá v elitnej osmičke Fed Cupu, zdolaný v II. svetovej skupine, v ktorej Slovenky naposledy boli v sezóne 2012.

„Neskladáme zbrane, lebo disponujeme hráčkami, ktoré už dokázali, že majú výkonnosť na vysokej úrovni. Cestujeme s tímom, ktorý je k dispozícii, a verím, že môžeme zvíťaziť aj v takejto zostave,“ vyhlásil ešte na nominačnej tlačovej besede Lipták.

„Hala je veľmi pekná a povrch tiež dobrý. Obávala som sa, že to bude rýchlejšie, ale napokon je podklad podobný ako v NTC. Na tréningoch mi to každý deň ide lepšie a lepšie. Atmosféra je super. Veľká zábava a dobrý kolektív. Nemám príliš s čím porovnávať, keďže som predtým bola len na jednom Fed Cupe, ale naozaj sa mi tu páči,“ skonštatovala Schmiedlová pre agentúru SITA.

„Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo. Naozaj som s tým nerátala. Niežeby som nechcela, veď vždy som mala pozitívny vzťah k tejto súťaži aj rada reprezentujem, len som zastávala názor, že treba dať priestor mladším hráčkam. Teraz sa zdá, že sama som dosť mladá,“ so smiechom povedala pre Rádio Slovensko bývalá trojka deblového počítačového poradia Husárová a pokračovala:

„Nechala som si to uležať v hlave, vyhodnotila som si všetky pre a proti a povedala som si, že v situácii, ktorá vyvstala, môžem družstvu pomôcť aspoň skúsenosťami, ak nie inak. Ideálne by bolo, ak by štvorhra mala už iba exhibičný charakter za nezvratného stavu v náš prospech, ale som 'ready“ nastúpiť aj pri skóre 2:2. Viem, aká je moja úloha. Všetky sme pripravené a realizačný štáb takisto."

Hrdinky Fed Cupu 2002 Slovenky prehrali 8. – 9. februára v Bratislave vo štvrťfinálovom 1. kole elitnej osmičky s Nemkami 1:3. Do svetovej skupiny sa vrátili predvlani a minulý rok boli v semifinále, v ktorom viedli v Moskve nad Ruskami 2:0, napokon však „zbornej“ podľahli 2:3. Hrozia im tri nezdary v rade, čo nezažili od roku 2000.

Semifinalistky Fed Cupu 1998 Kanaďanky vo februári v I. kole II. svetovej skupiny v Montreale proti Srbkám využili absenciu Jeleny Jankovičovej, Any Ivanovičovej a Bojany Jovanovskej a zvíťazili 3:1, istotu triumfu mali už po treťom dueli. Krajina javorového listu naposledy hrala vo svetovej skupine v roku 1994. Vlani účinkovala v I. skupine americkej zóny, takže môže dosiahnuť postup o úroveň vyššie druhú sezónu v rade.

„Dievčatá sa musia koncentrovať. Súper totiž ešte stále disponuje veľmi silným tímom. Jana Čepelová nedávno bola vo finále v Charlestone a Karolína Schmiedlová je mladou hráčkou na vzostupe. Naposledy však Srbsko nezostavilo najsilnejšie družstvo a naše hráčky si s tým veľmi dobre poradili,“ upozornil Bruneau podľa TVA Sports.

„Máme skvelú príležitosť, ale musíme predviesť náš najlepší tenis,“ varovala Wozniaková a pripomenula: „Čepelová po prieniku do finále na Family Circle Cupe vyrukuje s primeraným sebavedomím.“

Kanaďanky ťahajú v tejto súťaži sériu šiestich úspechov. So Slovenkami si zahrajú druhýkrát. V júli 1997 prehrali na antuke v Bratislave 0:5. Domáce družstvo vtedy tvorili Karina Habšudová, Katarína Studeníková a Henrieta Nagyová, čelili triu Rene Collinsová (vlani v októbri vo veku 47 rokov podľahla zhubnému ochoreniu), Sonya Jeyaseelanová a Patricia Hyová-Boulaisová.

Najlacnejšie vstupenky na jeden deň programu v Pavillon de l'éducation physique et des sports stoja 26,75 CAD. Na oba dni je to 43,50 kanadského dolára. Najdrahšie sú štvormiestne lóže za 2100 CAD. Do hľadiska sa zmestí o čosi viac ako 3000 divákov. Lokálnym organizátorom je spoločnosť Québec Remparts Group, ktorá má skúsenosti s usporadúvaním miestneho turnaja WTA.

Prvé dve dvojhry sa 19. apríla budú odvíjať postupne od 21.00 h SELČ (15.00 h miestneho času), druhé dve dvojhry a štvorhra 20. apríla od 19.00 h SELČ (13.00 h miestneho času).

Nominácie tenistiek na stretnutie Kanada – Slovensko o svetovú skupinu Pohára federácie 2015 tenisových reprezentačných družstiev žien (19. – 20. apríla na tvrdom povrchu Latex-Ite v hale PEPS Laval University v Québec City):

KANADA
Eugenie Bouchardová (18. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre, 104. vo štvorhre)
Sharon Fichmanová (89. / 56.)
Aleksandra Wozniaková (157. / 349.)
Gabriela Dabrowská (199. / 59.)
kapitán: Sylvain Bruneau

SLOVENSKO
Jana Čepelová (52. / 203.)
Karolína Schmiedlová (68. / 484.)
Kristína Kučová (137. / 549.)
Janette Husárová (- / 47.)
kapitán: Matej Lipták

debata chyba
Viac na túto tému: #Pohár federácie #Slovensko - Kanada