Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

S Lendlom to bol zápas na jednu bránku, spomína Mečíř

Atmosféru grandslamového finále pozná dokonale. Blízko k titulu bol v Melbourne i New Yorku.

24.01.2014 09:00
Miloš Mečíř Foto:
Miloš Mečíř.
debata

Pri poslednom kroku za trofejou ho však zakaždým zastavil rovnaký súper – legendárny Ivan Lendl.

Miloslav Mečíř je dosiaľ jediným Slovákom, ktorý si zahral vo finále turnaja veľkej štvorky. Po prehre na US Open 1986 dostal možnosť odplaty o tri roky neskôr v Austrálii. Po prehre 2:6, 2:6, 2:6 však opäť opúšťal kurt sklamaný.

„Radšej by som na ten zápas ani nespomínal,“ rozhovoril sa Mečíř. „Bol som vyčerpaný, nemal som energiu. Bojoval som síce zo všetkých síl, ale bol to zápas na jednu bránku,“ dodáva olympijský víťaz zo Soulu 1988.

Pre hráčov je finále grandslamu náročné aj po psychickej stránke. „Každý tenista naň nastupuje v inom rozpoložení – podľa svojich možností a schopností. Niekoho finálová účasť zviaže, iného zas vyhecuje. U športovcov to však väčšinou chodí tak, že s pohybom postupne opadne napätie. Veľmi pozitívne je, keď sa hráč chytí hneď na začiatku a uhrá dôležité fiftíny. Skrátka, nervozite netreba dať priestor,“ vraví bojnický rodák.

Po 24 rokoch napodobní Mečířa Dominika Cibulková. Čo by jej kapitán slovenského daviscupového tímu poradil? „Aby sa za žiadnych okolností nevzdávala, opäť sa sústredila len na svoju hru, nebála sa a najmä si verila. S jedlom rastie chuť a je vidieť, že Dominike dodávajú víťazstvá sebavedomie. Verím, že ani vo finále sa nenechá rozptýliť a zostane v pohode. Potom môže zopakovať výborné výkony z predošlých súbojov,“ tvrdí 49-ročný tréner.

Podľa Mečířa si slovenská jednotka odmenu v podobe grandslamového finále jednoznačne zaslúži. „Neustále drie, pracuje na sebe zo všetkých síl. Teraz nastal čas, aby si užila úspech. Bez šance nie je ani vo finále. Ak by aj prehrala, už teraz dosiahla skvelý úspech, ktorý ocení až neskôr.“

Na melbournských dvorcoch sa Mečíř predstavil päťkrát. Na prvý grandslam sezóny mu zostali výnimočné spomienky. „Australian Open sa mi spája s tým, že je extrémne sledované. Má obrovskú popularitu, prenášajú ho všetky televízie – dokonca aj do krajín, kde tenis nemá veľkú popularitu,“ zakončil Mečíř.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Lendl #Miroslav Mečíř