Murray je víťazom Wimbledonu. Briti sa dočkali po 77 rokoch

Britskí fanúšikovia tenisu sa po 77 rokoch dočkali svojho víťaza Wimbledonu. Andy Murray vo finále 127. ročníka najstaršieho a najslávnejšieho tenisového turnaja zdolal Novaka Djokoviča 6:4, 7:5, 6:4.

07.07.2013 18:27
Wimbledon Foto: ,
Andy Murray a jeho víťazné gesto.

Dvadsaťšesťročný rodený Škót prvý raz v kariére prevzal trofej pre víťaza na londýnskej tráve a po vlaňajšom US Open si pripísal druhý grandslamový titul kariéry. Twitterové konto Wimbledonu upozornilo na mágiu britských sedmičiek. Okrem 77-ročného mužského pôstu pripomenulo rok 1977, v ktorom triumfovala domáca Virginia Wadeová. Navyše teraz sa hralo 7. 7. a pre šampióna išlo o 7. veľké finále.

Srbský zverenec Mariána Vajdu po triumfe z roku 2011 zatiaľ druhý z All England Clubu nepridal a zostáva na šiestich víťazstvách z turnajov veľkej grandslamovej štvorky. Napriek tomu zostane 26-ročný rodák z Belehradu po Wimbledone na vrchole svetového rebríčka a nový šampión Murray bude naďalej dvojkou.

Víťaz Andy Murray a zdolaný finalista Novak... Foto: SITA/AP, Alastair Grant
Wimbledon Víťaz Andy Murray a zdolaný finalista Novak Djokovič.

Murray ovládol prvý set zásluhou priveľkého množstva chýb z rakety svojho súpera. V druhom sete viedol Djokovič 4:1, ale Murray zlepšenou obranou a tiež pevnejšími nervami otočil na 7:5.

V treťom dejstve viedol domáci tenista v ohlušujúcej atmosfére centrálneho wimbledonského dvorca 2:0, prehrával 2:4 a za stavu 5:4 podával na víťazstvo. Dostal sa k trom mečbalom, ale jeho súper ich skvelou útočnou hrou odvrátil. Potom mal Srb dva brejkaly na 5:5, ale bojovne naladenému Murraymu sa útočné riziko vyplatilo.

Dostal sa k štvrtému mečbalu po výmene, po ktorej vstali a tlieskali zrejme všetci diváci s výnimkou jeho kouča Ivana Lendla. Štvrtý mečbal už premenil, keď Djokovičov bekhend zostal v sieti.

„Dal som do toho všetko, ale nestačilo to. Andy, toto víťazstvo si si zaslúžil! Viem, čo tento triumf znamená pre môjho súpera aj celé Anglicko. Ten tlak bol obrovský a on ho zvládol lepšie. Som rád, že som si mohol zahrať toto veľké finále,“ vravel v prvej slávnostnej reči Djokovič.

Murray pred rokom po prehratom wimbledonskom finále s Rogerom Federerom takmer nemohol rozprávať, čo mu smútok sťahoval hrdlo. Teraz mu to išlo aj za mikrofónom oveľa lepšie.

„Dobre som vedel, že všetci chcú vidieť konečne britského víťaza. Podarilo sa to, ale nebolo to jednoduché. Novak je skvelý tenista a veľký bojovník. Teším sa na ďalšie naše bitky… Táto trofej je pre všetkých, ktorí stáli za mnou, ale najmä pre trénera Ivana Lendla. On ju nikdy nezískal, tak teraz je jeho,“ podotkol Murray počas prvého víťazného interview.

Dvojhra mužov – finále:
Andy Murray (V. Brit.-2) – Novak Djokovič (Srb.-1) 6:4, 7:5, 6:4 za 189 minút (59, 69, 61)