Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Jurzyca o Národnom štadióne: Záujem má aj Nitra

Na Slovensku v súčasnosti stále nie je štadión vhodný na reprezentačné účely, ktorý by spĺňal kritériá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a Európskej futbalovej únie (UEFA).

13.12.2011 13:48
Národný futbalový štadión Foto:
Ilustračná snímka.
debata (5)

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) prezentovalo koncepciu výstavby Národného futbalového štadióna (NFŠ).

„My navrhujeme iba systém a mechanizmus, ako by sa všetko mohlo realizovať. Prioritou je, aby boli vyhovujúce podmienky a splnili sa stanovené kritériá. Tento týždeň pôjde náš návrh na medzirezortné pripomienkové konanie, v januári sa ním bude zaoberať vláda SR,“ uviedol na utorkovej tlačovej besede minister školstva Eugen Jurzyca a ďalej poznamenal: „Financovanie sa udeje na základe súťaže. Hlavným kritériom je cena. Predpokladáme, že bude čo najnižšia. Nový národný futbalový stánok by mal mať názov Štadión Jána Popluhára.“

Ministerstvo školstva navrhuje formu súťaže projektov prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu s tým, že by poskytlo zväzu účelovú dotáciu na výstavbu štadióna. SFZ sa zmluvne zaviaže zorganizovať transparentnú súťaž. „Hlavnú časť financovania pokryjú súkromné, regionálne a samosprávne zdroje. Investície z poskytnutej štátnej dotácie sú iba doplnkové. Jednoducho povedané, kto bude žiadať od štátu najmenej finančných prostriedkov, ten dostane možnosť realizovať svoj projekt. My vzhľadom na otvorenosť súťaže očakávame mimoriadne nízku cenu. Bude to rádovo nižšie ako u bežných štadiónov, štát by toľko nezaplatil. Vysúťažená výška finančnej podpory bude konečná,“ skonštatoval E. Jurzyca.

Futbalové kluby ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava prezentovali možnosť rekonštrukcie štadiónov. Na otázku, či sa aj oni môžu zapojiť do súťaže o NFŠ, minister školstva odpovedal: „Boli by sme radi, keby sa prihlásilo čo najviac subjektov. Trnava i Slovan spĺňajú jeden z bodov nášho návrhu, že Národný futbalový štadión by nemal byť vzdialený viac ako 100 km od Letiska Milana Rastislava Štefánika. Sú tu však aj snahy iných subjektov, z iných miest, napríklad z Nitry. Preferovaným miestom výstavby NFŠ je predovšetkým Bratislava a širšie okolie. Súťažné kritériá zohľadnia aj rozvinutosť dopravnej infraštruktúry, spomenutú dostupnosť medzinárodného letiska či dostatok ubytovacích kapacít. Zúčastniť sa môžu len subjekty disponujúce vhodným pozemkom,“ podotkol E. Jurzyca.

V ďalších bodoch predloženého návrhu MŠVVaŠ SR sa uvádza, že účastníci súťaže budú musieť zložiť vádium (vratnú zábezpeku) vo výške 5 až 10 percent požadovanej finančnej podpory. „Po technickej stránke výber urobí Slovenský futbalový zväz cez hodnotiacu komisiu, v ktorej budú mať zastúpenie aj predstavitelia ministerstva školstva i financií. Ak dôjde k rozporu medzi štátnymi inštitúciami, s konečnou platnosťou rozhodne vláda SR,“ doplnil Eugen Jurzyca.

S víťazom súťaže Slovenský futbalový zväz uzavrie zmluvu na obdobie 10 rokov, v ktorej sa zaviaže počas tohto obdobia v rovnomerných splátkach uvoľňovať prostriedky zo štátnej dotácie na finančnú podporu výstavby Národného futbalového štadióna. Protihodnotou by malo byť bezodplatné využívanie štadióna slovenskou futbalovou reprezentáciou. Vlastník sa v zmluve zaviaže počas nasledujúcich 25 rokov bezodplatne poskytovať priestory NFŠ futbalovej reprezentácii SR a tento záväzok sa premietne aj do katastra nehnuteľností zapísaním vecného bremena na tento účel. „A čo nastane po tých 25 rokoch? Potom to už bude na vlastníkoch a Slovenskom futbalovom zväze, ako sa dohodnú. Predpokladám a verím, že už bude u nás viac štadiónov spĺňajúcich kritériá UEFA a slovenská futbalová reprezentácia si bude môcť vyberať, kde odohrá medzištátny zápas. Náš návrh koncepcie NFŠ slúži na to, aby sme teraz preklenuli a vykryli toto obdobie,“ poznamenal E. Jurzyca a pokračoval: „Predpokladám, že ak všetko dobre pôjde, na prelome rokov 2012 – 2013 by sa mohlo začať s výstavbou Národného futbalového štadióna. Ten by mal byť hotový a prevádzkovateľný niekedy v roku 2014.“ Úspešný uchádzač a víťaz súťaže by sa podľa koncepcie MŠVVaŠ SR mal v zmluve zaviazať, že štadión bude k dispozícii pre zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie najneskôr do 18 mesiacov od podpisu kontraktu. Za nesplnenie tejto podmienky mu budú priamo zo zmluvy vyplývať sankcie. Samotná budova štadióna môže podľa návrhu ministerstva školstva podľa požiadaviek obsahovať i priestory pre sídlo Slovenského futbalového zväzu a Sieň slávy, resp. Múzeum slovenského futbalu.

Súčasná slovenská vláda však má mandát len do marca budúceho roka, keď sa uskutočnia predčasné voľby. „Pripúšťam, že nová vláda môže túto našu koncepciu aj zastaviť. My sme na tom pracovali niekoľko mesiacov. Myslíme si, že je to dobrý systém a veríme mu,“ dodal minister školstva.

5 debata chyba