Iba 21-ročný rodák z Čerkasy je veľkou gymnastickou hviezdou. Okrem striebornej medaily na poslednej letnej olympiáde v Paríži si štyrikrát vybojoval aj titul majstra Európy, takže jeho strata by pre ukrajinský šport bola citeľná.
Odkedy Rusko začalo pred troma rokmi vojnový konflikt, na fronte už bojovalo a zomrelo viacero ukrajinských športovcov.
Iní sa rozhodli potešiť krajanov aspoň športovými výsledkami. Pre susednú krajinu Slovenska ide o citlivú tému a rozhodnutie Kovtuna môžu vnímať ako zradu.
Kovtun sa po vypuknutí konfliktu presťahoval do Chorvátska, kde sa aj pripravuje. Krajinu chce reprezentovať aj na medzinárodných podujatiach a požiadal o udelenie občianstva. V Ukrajine to vyvolalo veľkú kritiku.

"Rozhodnutie súťažiť pod inou vlajkou počas prebiehajúcej vojny vnímame ako mimoriadne citlivé.
Ak sa niekto chce vzdať ukrajinskej identity je to jeho voľba, ale považujeme to za neprijateľné," nechal sa počuť šéf ukrajinského olympijského výboru Vadym Gutcajt.
Pre Kovtuna, s ktorým požiadala o občianstvo aj jeho trénerka Iryna Gorbačevová, jeho voľba zrejme bude mať následky, aj čo sa financií týka.
Kovtun aj Gorbačevová dostávajú od roku 2022 štipendium, s tým sa však zrejme môžu rozlúčiť. „Zrejme im budú odobrané všetky štipendiá, ktoré im udelil prezident,“ povedal Gutcajt.

Podľa bývalého poradcu ukrajinského ministra mládeže a športu Pavloa Bulgaka by nemalo ostať iba pri štipendiách.
"Odhaduje sa, že Kovtun s trénerkou dostali na prémiách len za posledné dva roky 8,5 milióna ukrajinských hrivien z peňazí ukrajinských daňových poplatníkov
Potom sú tu ešte vyplatené mzdy, štipendiá či honoráre. Ak ste sa rozhodli vzdať sa Ukrajiny, vráťte jej to, čo vám poskytla počas takého ťažkého obdobia," odkázal dvojici „prebehlíkov“ Bulgak.
