O sparťanských praktikách už bývalej trénerky vypovedalo viacero gymnastiek vrátane známych mien ako Nina Corradiniová a Anna Bastová.
Na zneužívaní, psychickom nátlaku a týraní sa podľa článku talianskeho webu Gazzetta dello Sport mala podieľať aj Julieta Cantaluppiová.
Talianska gymnastická federácia sa rozišla s Emanuelou Maccaraniovou po obvineniach z psychického týrania v súvislosti s váhou a diétami. Jej prepustenie spôsobilo šok v celom talianskom športe.
Po dvadsiatich deviatich rokoch vo funkcii sa o jej osude rozhodlo jednomyseľným rozhodnutím členov Spolkovej rady. Obvinenia voči päťdesiatosemročnej žene pritom neboli vo vyhlásení uvedené.

Prokuratúra v Monze sa totiž obvineniami, ktoré vzniesli Bastová a Corradiniová, stále zaoberá. Obvinená trénerka a jej kolegovia mali urážkami nútiť gymnastky, aby sa vážili pred ostatnými dievčatami.
Prekvapená Maccaraniová tvrdí, že v celej kauze s ňou nikto oficiálne nekomunikoval. Svoj vyhadzov po takmer troch dekádach opísala ako neočakávaný a obzvlášť bolestivý.
„Dozvedela som sa to na sociálnych sieťach,“ dodala s tým, že podľa jej názoru došlo k porušeniu zmluvy.
„Zbavili ma všetkých kompetencií napriek tomu, že podľa zmluvy musím dostať mesačnú výpovednú lehotu. Povedali, že už nemôžem pracovať z dôvodov citlivej situácie.“
Podobne je na tom aj jej bývalá kolegyňa Julieta Cantaluppiová, ktorú momentálne zamestnáva Izraelský gymnastický zväz. Tvrdí, že si nie je vedomá žiadnych obvinení.
Bývalá trénerka juniorskej reprezentácie Cantaluppiová sa mala previniť ponižujúcim správaním voči Sofii Raffaeliovej, ktorá na posledných letných olympijských hrách v Paríži získala bronzovú medailu.
„Došlo k týraniu, napríklad voči Sofii Raffaeliovej a Serene Ottavianiovej, bývalej kapitánke juniorského národného tímu, ktoré si museli za každý neúspech pri cvičení s obručou vyzliecť jeden kus oblečenia a tréning tak končili v spodnej bielizni,“ uviedla talianska tlač.
Tá istá trénerka je obviňovaná aj z toho, že prinútila Raffaeliovú kľačať a prosiť o odpustenie, keď urobila chybu pri cvičení.
Cantaluppiová tiež údajne zatvárala gymnastky do malej studenej miestnosti bez mobilných telefónov, kde museli sedieť na podlahe.
Olej do ohňa prilial aj nový predseda gymnastickej federácie Andrea Facci, ktorý bol zvolený pred mesiacom.
Ten čelí kritike za sexistické poznámky, ktoré zazneli počas telefonického rozhovoru so svojim predchodcom. Bývalú gymnastku Ginevru Parriniovú označil za „pekný zadok“.
Martina Centofantiová, súčasná kapitánka talianskeho národného tímu, však na sociálnych sieťach obhajovala svoju bývalú trénerku a kritizovala rozhodnutie, ktoré bolo prijaté bez predchádzajúceho oznámenia alebo dialógu so športovcami.
Maccaraniová sa od jej príchodu v roku 1996 podieľala na zisku štyroch olympijských medailí pre Taliansko. Pod jej vedením sa gymnastky ako Elisa Santoniová Alessia Maurelliová zaslúžili o to, že Taliansko dnes patrí medzi veľmoci v modernej gymnastike.
