Ako v tlačovej správe uviedlo ministerstvo cestovného ruchu a športu, šéf rezortu Rudolf Huliak predstavil členov Rady, v ktorej momentálne figuruje 12 členov. Nemusí to však byť konečný počet.
„Každý z členov Rady je srdciar, ktorý venoval športu nespočetné hodiny práce a odhodlania. Chceme priniesť riešenia, ktoré budú optimálne pre všetkých.
Každý, kto sa stal súčasťou tejto rady, má kompetenciu a skúsenosti na to, aby pomohol slovenskému športu napredovať. Nikto nemôže povedať, že som zasiahol neodborne,“ uviedol minister Huliak.
Členovia rady sa budú pravidelne stretávať a riešiť legislatívne aj finančné otázky, aby zabezpečili efektívnu podporu športového prostredia. Rada ministra pre šport bude úzko spolupracovať so štátnymi inštitúciami a garantuje, že všetky prijaté rozhodnutia budú odborne podložené a transparentné.
Zloženie Rady ministra pre šport:
- Radoslav Hecl (predseda) – bývalý hokejový reprezentant Slovenska a majster sveta z roku 2002, dnes pôsobí ako športový funkcionár a tréner.
- Dárius Rusnák – bývalý kapitán československej hokejovej reprezentácie, majster sveta z roku 1985, dlhoročný reprezentant a športová autorita.
- Boris Čavajda – športový manažér a odborník na financovanie športu, aktívne pôsobí v oblasti podpory a organizácie športových projektov.
- Peter Korčok – bývalý chodec a súčasný prezident Slovenského atletického zväzu, dlhodobo sa venuje rozvoju a reprezentácii slovenskej atletiky.
- Michal Ondruš – športový manažér a konzultant, odborník na športovú infraštruktúru a systémovú podporu mládežníckeho športu.
- Juraj Benčík – legendárny chodecký tréner a bývalý reprezentačný kouč, ktorý vychoval viaceré generácie úspešných atlétov. Člen Siene slávy Slovenského atletického zväzu.
- Bystrík Zachar – tréner a športový odborník s dlhoročnými skúsenosťami v práci s mládežou, zameraný na identifikáciu a rozvoj športových talentov.
- Martin Rehák – expert na športovú legislatívu a strategické plánovanie v športe, venuje sa zlepšovaniu systémových podmienok pre športovcov a kluby.
- Peter Privara – prezident Slovenského zväzu cyklistiky, dlhodobo sa angažuje v rozvoji cyklistiky a budovaní športovej infraštruktúry.
- Miroslav Šatan – bývalý hokejový reprezentant, majster sveta a súčasný generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie. Významná postava slovenského hokeja.
- Peter Králik – športový analytik a manažér, špecialista na športový marketing, organizáciu podujatí a komunikáciu v oblasti športu.
- Dušan Galis – bývalý reprezentačný tréner a úspešný futbalista, neskôr aj poslanec a poradca pre oblasť športu a mládeže.
Kritika na hlavu Šatana
Miroslav Šatan, legenda slovenského hokeja a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), už niekoľko dní čelí kritike od časti verejnosti a športových fanúšikov. Spolupráca s Huliakom vyvolala rozporuplné reakcie najmä kvôli kontroverznej povesti samotného ministra a jeho politického pozadia.
Hlavným bodom kritiky je, že Šatan, ktorý je vnímaný ako ikona fair play a človek, čo dlhé roky reprezentoval Slovensko na najvyššej úrovni, sa spojil s politikom, ktorého mnohí považujú za neschopného viesť rezort športu a cestovného ruchu.
Huliak, bývalý starosta Očovej a nominant strany Smer, sa dostal na ministerskú stoličku po politických vyjednávaniach a nie na základe odbornosti v oblasti športu.
Kritici poukazujú na to, že jeho predchádzajúce výroky – napríklad spochybňovanie klimatických zmien či vulgárne útoky na politických oponentov – nezodpovedajú obrazu človeka, ktorý by mal formovať budúcnosť slovenského športu.
Šatanovo rozhodnutie radiť Huliakovi je preto vnímané ako strata súdnosti alebo dokonca ohrozenie jeho vlastnej reputácie.

Ďalší rozmer kritiky súvisí s obavami, že Šatan sa čoraz viac zaplieta do politiky, čo je v rozpore s jeho predchádzajúcimi vyhláseniami, kde sa snažil držať šport mimo politických hier. Napríklad jeho stretnutie s Andrejom Dankom v roku 2023 už vtedy vyvolalo negatívne ohlasy, no spolupráca s Huliakom tento dojem ešte prehĺbila.
Niektorí fanúšikovia a komentátori na sociálnych sieťach označujú Šatanovu účasť v poradnom zbore za „hanbu“ a tvrdia, že tým legitimizuje Huliakovu pozíciu, hoci sám SZĽH zdôraznil, že ide len o odbornú diskusiu, nie o oficiálnu funkciu.
Na svoju obranu tvrdí: „Ide výlučne o odbornú diskusiu, kde môžu účastníci prispieť svojimi skúsenosťami a poznatkami zo športového prostredia. Očakávam debatu o aktuálnych výzvach a možnostiach rozvoja športu na Slovensku. Som rád, že aj hokej na nej bude mať svoje zastúpenie.“
Na druhej strane, Šatanovi priaznivci argumentujú, že jeho účasť v zbore môže byť prínosom pre slovenský šport, najmä hokej. Ako prezident SZĽH má bohaté skúsenosti z profesionálneho športu, manažmentu a rozvoja talentov, čo by mohlo pomôcť pri tvorbe zmysluplných opatrení.
Ministerstvo samo vyzdvihlo jeho odbornosť ako cenný prínos. Napriek tomu však kritické hlasy prevažujú a poukazujú na to, že spolupráca s kontroverznou politickou figúrou môže poškodiť Šatanov doterajší imidž a vážnosť, ktorú si vybudoval počas svojej kariéry.

Ako sa Huliak stal ministrom
Rudolf Huliak sa stal ministrom cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky 5. marca 2025 na základe politickej dohody v rámci vládnej koalície.
Jeho vymenovanie bolo výsledkom koaličnej krízy, ktorá vypukla začiatkom roka 2025, keď skupina nezaradených poslancov okolo Huliaka (tzv. „Huliakovci“) podmienila svoju podporu vláde Roberta Fica získaním ministerského postu.
Premiér Fico na to pristúpil, aby si zabezpečil tesnú parlamentnú väčšinu, ktorá bola v tom čase ohrozená vnútornými spormi v koalícii, najmä medzi stranami Smer-SD, Hlas-SD a SNS.
Ministerstvo cestovného ruchu a športu pôvodne patrilo Slovenskej národnej strane (SNS) pod vedením Andreja Danka, ktorý jeho vznik presadil ako podmienku vstupu do koalície po voľbách v roku 2023.
Po eskalácii napätia v koalícii však Smer-SD prevzal kontrolu nad týmto rezortom a rozhodol sa ho prenechať Huliakovi. Prezident Peter Pellegrini Huliaka vymenoval, hoci priznal, že nejde o odborníka na šport či cestovný ruch, ale o politickú nomináciu na stabilizáciu vlády.
Pellegrini to označil za „výsledok politického obchodu“, pričom zdôraznil, že Huliak sa nestáva ministrom pre svoje dlhodobé skúsenosti v týchto oblastiach.
Huliakovo vymenovanie vyvolalo kritiku, pretože nemá preukázateľné odborné zázemie v športe ani cestovnom ruchu. Predtým pôsobil ako starosta obce Očová a poslanec NR SR, pričom sa profiloval skôr kontroverznými výrokmi a politickými postojmi než prácou v relevantných odvetviach.
Napriek tomu jeho pozícia zabezpečila koalícii podporu štyroch nezaradených poslancov, čím si vláda udržala krehkú väčšinu v parlamente. Tento krok bol teda motivovaný skôr politickou stratégiou než odbornosťou či programovými cieľmi v oblasti športu a cestovného ruchu.