Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Ondrooo, reval som ako tur. Ako došlo k smrti slovenského horolezca? Jeho český parťák opísal bez príkras dianie v ľadovej hrobke

Úspešný výstup česko-slovenskej dvojice na nepálsku sedemtisícovku Langtang Lirung sa skončil tragickým zostupom. Slovenský horolezec Ondrej Húserka neprežil pád do trhliny. Jeho český parťák Marek Holeček mal viac šťastia a rozhodol sa priblížiť, čo sa v Himalájach stalo.

03.11.2024 13:57
Ondrej Húserka Foto:
Ondrej Húserka.
debata (19)

"Predkladám iba fakty, ako som ich videl. Môžete ich spochybňovať, ale nikto okrem mňa, Ondra a vesmíru tam v tej chvíli nebol.

Takže buď ich prijmite, alebo si vytvárajte svoje obrazy, či preludy," varuje hneď v úvode dlhočizného príspevku na sociálnej sieti skúsený český horolezec a filmový dokumentarista.

Dvojica horolezcov mala za sebou náročný, no úspešný výstup na Lantang Lirung (7234 metrov). Na vrchol sa dostali 31. októbra po piatich dňoch nebezpečného lezenia. O deň neskôr však už bol nažive iba jeden z nich.

Pri zostupe slovenský lezec spadol do trhliny a jeho kolega nebol schopný vyslobodiť ho. Vrátil sa teda do základného tábora a zalarmoval pomoc.

Prvá záchranná akcia nebola úspešná a ďalšia sa mala uskutočniť v nedeľu ráno miestneho času, no vrtuľník s tímom profesionálov a dobrovoľníkov nemohol odštartovať pre zlé letové podmienky.

Čech opísal pád aj márny pokus o záchranu 34-ročného slovenského horolezca. Pod Húserkom sa zrejme odtrhol kus ľadu a nasledoval pád do trhliny.

„Čo mne prešlo, jemu sa stalo osudným. Ľadovcové hodiny praskli a on sa zrútil do ľadovej priepasti. Po ôsmich metroch narazil na šikmú plochu a potom pokračoval do útrob ľadovca,“ opisuje hrôzostrašnú situáciu.

Všetko prebiehalo dobre, kým sa za Holečkovým chrbtom neozval výkrik. "Zrazu som počul ‚heknutie‘ a čudné zvuky, ktoré môj nervový systém ihneď vyhodnotí. Zle, zvuky, ktoré sem nepatria. Zježilo sa mi srdce.

Kričím cez hlasivky zmučené z nedostatku vody a spálené mrazom. Žiadna odpoveď. Znovu a znovu. Hlava už vie, čo sa deje, no duša dúfa, že to tak nie je. Ondrooo, revem ako Tur."

Keď po dlhej chvíli začul volanie o pomoc, spustil sa do trhliny. „V temnote pripomínajúcej vnútro toboganu som nahmatal ruku. Vytiahni ma prosím, kričal Ondro.“

Ondrej Húserka Čítajte viac Zlá predtucha sa potvrdila. Slovenský horolezec po páde do trhliny tragicky zahynul

Situácia bola zlá, Húserka bol v úzkom mieste zakliesnený a dlho sa s ním nedalo pohnúť pre jeho batoh. Holeček batoh rozrezal, veci v ňom postupne vyberal a hádzal dole.

Keď však rozsvietil čelovku, zistil, že Slovák je zakliesnený jednou rukou a hlavou dolu. Dve hodiny trvalo, kým ho český kolega obrátil.

Vtedy už na hore aj v trhline panovala úplná tma. Holečkovi sa podarilo uvoľniť Húserku a zisťoval, ako na tom je. Slovák povedal, že ho nič nebolí.

„Tak pohni, vypadnime z tejto kobky, povedal som opitý radosťou. Ale jeho pohyb bol čudne strnulý. Najskôr som to pripisoval času, ktorý ho drvil ako lis, ale potom mi to došlo.“

Zlomená chrbtica, opuchnuté horné viečka, necítil nohy, ruky úplne strnulé…Odpovede na otázky nedávali zmysel – Mareček si s hrôzou uvedomil, že Slovák nie je v stave dostať sa z ľadovej hrobky.

Jozef Just, Zoltán Demján, Marián Šajnoha Čítajte viac Kus nohy na Evereste ho nepresvedčil. Keď vám pri výstupe zomrú štyria kamaráti, o úspechu nemôže byť ani reči

„Hviezda zhasínala a odchádzala v mojom náručí, trvalo to dlhé hodiny,“ opísal záver neúspešného pokusu o záchranu.

Holeček dodal, že jeho útek z trhliny i z osudného ľadovca nie je podstatný. "Som tu a ten, kto je hore, asi chcel, aby som to mohol vyrozprávať. Na oplátku ma zaťažil bolesťou a obrazom, ktorý si ponesiem celý život, do posledného dychu.

Je mi tak ľúto Ondra, šikovného, večne vysmiateho super chalana. Na myseľ sa mi derie sebaobviňovanie, prečo on a nie ja. Túto bolesť musím zniesť a iba ju šírim ďalej," zakončil Holeček svoj opis tragédie.

Slovenský horolezecký spolok JAMES informáciu potvrdil v nedeľu. "V nedeľu bohužiaľ nemohol odštartovať vrtuľník s tímom profesionálov i dobrovoľníkov pre zlé letové podmienky.

Keďže je očakávaná perióda nepriaznivého počasia, v najbližších dňoch sa tak ani nestane. Vzhľadom na osobný telefonický rozhovor s Márom Holečkom a jeho sobotňajší zverejnený status, i vzhľadom na poveternostnú situáciu pod Langtang Lirung sa rodina, blízki i priatelia budú musieť vyrovnať s tým, že Ondro už nie je medzi nami.

Skromný a skvelý kamarát, špičkový alpinista, nie je prehnané povedať svetového formátu, odišiel predčasne.

Uchovajme si na neho spomienku z chvíľ, keď rozdával okolo seba svoj pozitivizmus a vždy prítomný úsmev," napísal SHS JAMES na sociálnej sieti.

Zoltán Demján, Jozef Psotka Čítajte viac Prví Slováci, ktorí dobyli najvyššiu horu sveta: Domov sa vrátil iba jeden. Čo sa v októbri 1984 pokazilo na Evereste?
Facebook X.com 19 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #smrť #pád #horolezec #horolezectvo #Himaláje