„Vodný slalom je vo vojne. Namiesto sústredenia sa na detaily nevyhnutné pre víťazstvá riešime neschopný manažment stelesnený synom predsedu vodnoslalomárskej sekcie Miroslavom Stanovským ml., ktorého na pozíciu generálneho sekretára a následne aj tímlídra olympijského tímu dosadil otec Miroslav Stanovský st. bez výberového konania. Vzhľadom na svoje schopnosti nemá na danej pozícii čo hľadať,“ vraví rodáčka zo Žiliny.
Ako sa s odstupom času pozeráte na svoj výkon na olympiáde v Paríži?
V prvom rade musím priznať, že sme na olympiáde zlyhali. Jediný cieľ bola medaila. Po úspechoch z minulých sezón, kedy som sa stala majsterkou Európy, vicemajsterkou sveta či víťazkou pretekov Svetového pohára, si myslím, že tento cieľ bol prirodzený a realizovateľný.
V príprave som urobila všetko na 120 percent. Išla som tam s pocitom, že mám na cenný kov, ale nepodarilo sa to. Pozícia v top desiatke nie je zlá, hoci pre nás je sklamaním. Druhá vec sú komplikácie, ktoré sprevádzali našu olympijskú prípravu.
Čítajte viac Mintálová zvládla svoju jazdu perfektne a postúpila, Paňková v oprave neuspela a jej účinkovanie pod piatimi kruhmi sa končíČo to znamená?
Vedenie a konkrétni funkcionári z osobnej pomsty začnú v olympijskej sezóne a pred parížskym vrcholom narúšať zabehnutý koncept prípravy, vďaka ktorému som mala predchádzajúce dve sezóny vynikajúce, obmedzovaním ľudí v mojom realizačnom tíme, napriek tomu že boli schválení mojim zamestnávateľom Duklou Banská Bystrica a Top Tímom.
Ak sa to stane, narážate na obrovské komplikácie pri zabezpečení tréningu a účasti na dôležitých predolympijských podujatiach.
Vedenie si dokonca dalo námahu a obvolalo všetkých usporiadateľov Svetových pohárov s apelom, aby zakázali vydávať akreditácie členom našich realizačných tímov aj v prípade, že by si to chceli zaplatiť sami.
Nemá to žiadnu racionalitu, lebo títo ľudia neprekážajú nikomu v reprezentácii a v podobnom nastavení sme fungovali aj v predchádzajúcich sezónach, kde to prinieslo výsledky.
Ženský kajak je disciplína s veľkou konkurenciou. Je z tohto pohľadu deviata priečka v Paríži drobným zadosťučinením?
Nie je. Išla som tam ako jedna z ašpirantiek na cenný kov. Nevyšlo to a som sklamaná.
Čítajte viac Zásnuby v Paríži za štátne, vyhýbanie sa dopingovej kontrole, obvinenia z korupcie. Vojna v najúspešnejšom športe nabrala na obrátkachVedenie Slovenskej kanoistiky ho označilo za neúspech. Čo na to hovoríte?
Vedenie zväzu s tým nemá vôbec nič spoločné. Čím významným prispelo? Moje deviate či ostatné umiestnenia reprezentačných kolegov výrazne pomôžu zväzu po finančnej stránke. Mali by byť šťastní a hrdí.
Tímlíder slovenského tímu na OH 2024 v Paríži Martin Stanovský ml. vám vytkol viacero vecí, vrátane snúbenca v roli člena realizačného tímu. Aké úlohy plní?
Je asistentom trénera. Primárne pomáha trénerovi a mne tak, aby tréningy a preteky prebiehali čo najefektívnejšie. Zabezpečuje videoanalýzu tréningov tak, aby hlavný tréner nemusel používať kameru a mohol priamo na tréningu riešiť detaily spoločne so mnou.
Myslím, že pre nás je to obrovská pomoc, ktorá výrazne zefektívňuje tréning. Pomáha s meraním časov, komunikuje s ostatnými členmi tímu, stará sa o lode, ak niečo potrebujem, zariadi to. Je oficiálnym členom tímu už tri roky.
Aj vďaka nemu som sa výsledkovo výrazne posunula. Splňa všetky potrebné odborné certifikáty. Svoju prácu vykonáva bez nároku na odmenu popri práci vo svojej vlastnej drevárskej firme a vedenie zväzu ho celý olympijský rok nerešpektovalo.
Pričom zaujímavé je, že v minulej sezóne športový riaditeľ Róbert Orokocký hovoril, že nevie, ako sme to dokázali, ale že robíme super prácu.
Nedotklo sa vás, keď v hodnotení športových výkonov označil Stanovský jeho žiadosť o ruku pod Eiffelovou vežou za „zásnuby za štátne?“
Celý ten príspevok sa dotkol nás všetkých a Stanovský ním len ukázal, že tak, ako nerozumie vrcholovému športu, tak zjavne rovnako nechápe ani vzťahy medzi mužom a ženou, nakoľko ak sa ma môj priateľ rozhodne po skončení olympiády požiadať o ruku, tak ja to nemám ako ovplyvniť…