Je iba vyústením dvojročného napätia v hnutí, ktoré by v neľahkých časoch malo ťahať za jeden koniec povrazu. Je to však skôr naopak, čo sa potvrdilo počas Hier XXXIII. olympiády i krátko po nich.
120-tisíc na prípravu? Vzdialené od reality
V novembri 2021 sa šéfom sekcie divokej vody Slovenskej kanoistiky stal Martin Stanovský st. Podľa informácii Športwebu sa krátko na to začali diať vo vnútri zväzu problémy.
Prišla séria viacerých rozhodnutí a krokov. Jedným z nich bolo aj nahradenie športového riaditeľa a tímlídra slovenskej kanoistiky Róberta Orokockého, ktorého vystriedal Stanovského syn – Martin.
Ten vystupoval v tejto pozícii aj na Hrách v Paríži. Krátko po nich poslal tréner kajakárky Elišky Mintálovej Peter Cibák viacerým športovým funkcionárom a zástupcom médií e-mail.
Okrem vďaky za podporu Slovenskému olympijskému a športového výboru (SOŠV), kritizoval Stanovského ml. mladšieho.
Jeho počínanie v dejisku olympiády označil za neadekvátne a doplnil, že „nebol oporou tímu po stránke organizačnej alebo ľudskej.“
Čítajte viac Na rovnakej úrovni s Tímom utečencov, či Zambiou. Ako obstálo Slovensko v rebríčku krajín v medailovej bilancii?E-mail sa zrejme dostal aj k Stanovskému mladšiemu, ktorý reagoval nielen listom Cibákovi, ale aj rozhovorom na webe Slovenskej kanoistiky.
V ňom sa snažil zhodnotiť pôsobenie slovenskej vodnoslalomárskej reprezentácie v Paríži. Zjednodušene by sa dalo povedať, že boli neúspešné.
"To je predmetom hlbšej analýzy, na ktorej pracujeme. Prekvapuje ma to, lebo vedeniu Slovenskej kanoistiky sa podarilo poskytnúť im maximálny priestor na prípravu, aby dosiahli špičkové výkony.
Vďaka podpore všetkých subjektov od Ministerstva cestovného ruchu a športu, Slovenského olympijského a športového výboru až po stredísk vrcholového športu sa nám podarilo zabezpečiť historicky najvyšší objem financií na prípravu nášho OH tímu.
Každý olympionik mal k dispozícii 100–120 tisíc eur na 6 mesiacov prípravy. Sú to peniaze, ktoré by inak smerovali do mládežníckych tímov a klubov, kde teraz budú chýbať.
Práve preto ma prekvapuje, že olympionici túto výbornú podporu nezhodnotili tak, ako by sme si predstavovali," reagoval Stanovský ml. na otázku: Čo je dôvodom ústupu slovenských pretekárov na divokej vode z historických pozícií?
Kajakár Grigar na svojom instagrame reagoval pri týchto sumách pobúrene. Nahnevalo ho, že Stanovský v rozhovore hovoril o tom, že dané finančné prostriedky mohli investovať do mládeže.
Čítajte viac Zdrvený Grigar: Sklamal som ľudí i seba. Urobil som chybu tam, kde to kajakár musí zvládnuť poslepiačky"Tu sa dostávame k starej-známej téme. Peniažky. Suma je vzdialená od reality, aj keby ste spočítali všetky príspevky od štátu, môjho zamestnávateľa – strediska Dukla Banská Bystria – a sponzorov dokopy.
A aj keby sme si predstavili, že je to tak, tieto peniaze dostávame za výsledky – v mojom prípade striebro na OH 2020 v Tokiu – a sú viazané priamo na meno.
Keby z nich neminiem ani cent, nedajú sa použiť na výchovu mládeže alebo materiál pre deti," vysvetlil Grigar.