Petrillová získala bronz v pretekoch T12 na 200 m na majstrovstvách sveta v para atletike v roku 2023 a v Paríži bude súťažiť v pretekoch T12 na 200 m a 400 m.
Nadväzuje tak na veľmi diskutovaný pästiarsky spor, ktorý zachvátil nedávne olympijské hry po účasti Imane Chelifovej. Alžírčanka trvá na tom, že sa narodila ako žena a nikdy sa inak neidentifikovala, hoci vlani neprešla počas MS v boxe testami pohlavia.
50-ročná šprintérka Petrillová, ktorá v pondelok 2. septembra odštartuje svoju snahu o paralympijský kov, sa v rozhovore poďakovala talianskej výprave, že ju vzala so sebou.
„Čakala som na tento deň tri roky a za posledné tri roky som urobila všetko, čo bolo v mojich silách, aby som si to zaslúžila,“ povedala pre BBC Sport.
Čítajte viac Rusko a Alžírsko sa do seba drsne pustili už aj na pôde OSN. Dôvodom je Imáne Chelifová"Zaslúžim si túto účasť a chcem sa poďakovať Talianskej paralympijskej federácii a Talianskemu paralympijskému výboru za to, že mi vždy verili, predovšetkým ako človeku a aj ako športovcovi.
Historická hodnota toho, že budem prvou transgender ženou, ktorá súťažila na paralympiáde, je dôležitým symbolom inklúzie."
Podľa pravidla 4.5 pravidiel a predpisov svetovej para atletiky riadiaci orgán uvádza, že športovci, ktorí sú legálne uznaní za ženy, môžu súťažiť v ženských disciplínach.
Nariadenie dodáva, že paralympijský strešný orgán sa bude zaoberať akýmikoľvek prípadmi týkajúcimi sa transrodových športovcov v súlade s transgender smernicami Medzinárodného olympijského výboru.
Táto politika sa však líši od postoja Svetovej atletickej federácie, ktorá v marci 2023 zakázala transrodovým športovkyniam súťažiť na ženských podujatiach, pričom jej šéf Sebastian Coe uviedol, že rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabezpečiť spravodlivosť a „chrániť ženský šport“.
Prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons pre BBC Sport povedal, že Petrillová bude na nadchádzajúcich hrách „vítaná“. Dúfa však, že športové organizácie na celom svete by sa jedného dňa mali zjednotiť na svojom pevnom stanovisku k účasti transrodových športovcov.
„Som pripravený na kritiku,“ odpovedal na otázku BBC Sport, či je pripravený na akúkoľvek možnú kritiku, ktorá sa mu môže dostať v súvislosti s Petrillovej účasťou.
„Opäť však musíme rešpektovať naše pravidlá a nemôžeme nerešpektovať naše pravidlá. A pravidlá Svetovej para atletiky Petrillovej zatiaľ umožňujú súťažiť, takže bude vítaná ako ktorýkoľvek iný športovec.“
Petrillová sa narodila so Stargardtovou chorobou, vzácnym degeneratívnym očným stavom, pri ktorom sa tkanivo vyvíja na malej časti sietnice, ktorá sa používa na ostré videnie.
Bežné príznaky zahŕňajú postupnú stratu zraku a predpokladá sa, že ochorenie je spôsobené zmenami v génoch človeka. Neexistuje žiadny liek na túto chorobu.
Čítajte viac Už stačilo! Alžírska boxerka sa po olympiáde ide vyrovnať s neprajníkmi, ktorí ju vtiahli do celosvetového konfliktu o rodovú identituDo roku 2019 však súťažila v mužských pretekoch – v kategórii mužov T12 dokonca vyhrala jedenásť národných titulov.
Už predtým sa priznala, že keď si prvýkrát obliekla dámske oblečenie – v deviatich rokoch si vyskúšala jednu z matkiných sukní – „bola to neuveriteľná emócia. Bolo to ako dotknúť sa neba končekom prsta.“
Bála sa však, že ju rodina vylúči a tak sa aj naďalej obliekala ako muž.