Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Na pozdrav zbraňou odpovedala spŕškou nadávok. Športový svet má ďalší ukrajinsko-ruský škandál

Po roku to tu máme opäť. Ukrajinská a ruská športovkyňa si skočili do vlasov z príčin, ktoré presahujú oblasť športu. Dôvodom bol konflikt na Ukrajine a opäť sa to stalo v šermiarskom zápase.

20.06.2024 18:36
Maja Gučmazová Foto:
Maja Gučmazová.
debata (93)

Na európskom šampionáte vo švajčiarskom Bazileji na seba narazila ukrajinská šermiarka Olena Kryvycká a rodená Ruska Maja Gučmazová, ktorá reprezentuje Gruzínsko.

Prvá menovaná šermiarsky súboj vyhrala. Malo nasledovať podanie rúk, no vzhľadom k situácii medzi Ukrajinou a Ruskom hlavne ukrajinskí športovci tradičné gesto odmietajú, ak je ich súperom ruský športovec.

Kryvycká iba naznačila pozdrav zbraňou a odkráčala preč. To sa Ruske v službách Gruzínska nepáčilo a smerom k Ukrajinke vychrlila prúd nadávok.

„Prečo to do p..e robia? S..ne…Prečo im k…a prejde všetko, čo spravia? Čo sa zbláznili, alebo čo? Vy…ní k…i,“ znie približný preklad Gučmazovej kritiky na adresu súperky.

Kuriózne je, že obe šermiarky pochádzajú z územia dnešného Ruska. Kryvycká sa narodila v roku 1987 za čias Sovietskeho zväzu v Rostove, začiatkom 90. rokov sa jej rodina presťahovala do ukrajinského Ternopilu.

Rodáčka z Vladikavkazu Gučmazová v Rusku stále žije. Reprezentovať Gruzínsko sa rozhodla v roku 2017, v tamojšom výbere videla väčšie šance prebojovať sa na medzinárodné podujatia.

Írsko Izrael basketbal Čítajte viac Bez podania rúk či darov. Sú dosť antisemitskí, naštvala súperky Izraelčanka. A oheň bol na streche

Celá dráma z Bazileja tak pripomína kauzu spred roka, ktorá sa udiala na majstrovstvých sveta v Miláne.

Štvornásobná majsterska sveta Olga Charlanová z Ukrajiny vtedy porazila Rusku Annu Smirnovovú, no ruku jej podať odmietla.

Na svoje rozhodnutie ignorovať tradičné gesto doplatila – funkcionári Medzinárodnej šermiarskej federácie ju zo svetového šampionátu vylúčili.

Elena Kulichenková, ktorá vymenila Rusko za Cyprus Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Atlétka Elena Kulichenková už ukázala svoj...
93 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #nadávky #Ukrajina #šerm #Olena Kryvycká #Maja Gučmazová