Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hromadný útek z Ruska: Športovci chcú reprezentovať inde. Úrady zúria a zradcom hrozia tresty

Ruský šport začína čoraz viac doplácať na agresívnu vojnu, ktorú prezident Vladimir Putin rozpútal pred vyše dvomi rokmi na Ukrajine.

16.06.2024 07:10
Sofia Samodelkinová Foto:
Talentovaná ruská krasokorčuliarka Sofia Samodelkinová bude reprezentovať Kazachstan.
debata (20)

Kvôli medzinárodným sankciám sa ruskí reprezentanti už tretím rokom nemôžu zúčastniť väčšiny najprestížnejších súťaží sveta. A pomaly im dochádza trpezlivosť.

V priebehu posledných mesiacov úrady zaregistrovali rekordný počet žiadostí športovcov o zmenu občianstva. Ide o desiatky prípadov, medzi ktorými sú známe mená aj talentovaní juniori.

Ako informoval web cnn.iprima.cz len Ruský zväz krasokorčuľovania obdržal v máji 12 žiadostí o zmenu. Niektorí športovci sa sťahujú do bývalých sovietskych republík – Bieloruska, Uzbekistanu či Arménska. Iný dávajú prednosť krajinám, ktoré sú na zozname nepriateľov Ruska – Kanade, Nemecku či Poľsku.

Odborníci najviac ľutujú stratu Sofie Samodelkinovej, ktorá bude po novom reprezentovať Kazachstan. 17-ročná krasokorčuliarka bola vždy považovaná za generačný talent schopný dosiahnuť veľkých úspechov. V novej sezóne bude mladá športovkyňa napĺňať svoj potenciál inde.

1 ska aréna hokej Čítajte viac Ruská pýcha v plameňoch. Najväčšiu hokejovú arénu na svete v Petrohrade poškodil požiar

Mnohé sa popísalo aj o odchode Annabelle Morozovovej. Pozornosť vzbudila nielen kvôli tomu, že novým domovom 23-ročnej krasokorčuliarky budú Spojené štáty. Jej otcom je totiž známy a úspešný tréner Nikolaj Morozov. Všeobecne sa očakáva, že ruské krasokorčuľovanie stráca okrem Annabel aj jej otca.

Nie je to po prvýkrát, keď cudzia krajiny získava celú krasokorčuliarsku rodinu. Gruzínsko začalo pred rokom reprezentovať duo Diana Davisová a Gleb Smolkin. Matkou Davisovej je azda najslávnejšia trénerka súčasnosti Eteri Tutberidzeová, ktorá vychovala niekoľko olympijských víťazov a majstrov sveta.

Potom, čo jej dcéra získala občianstvo novej vlasti, Tutberidzeová sa vrátila na medzinárodné podujatia a dnes je trénerku opäť vidieť na najväčších športových akciách, už ale pod hlavičkou gruzínskej federácie.

Prezident Ruského zväzu krasokorčuľovania Anton Sicharulidze sa snaží problém bagatelizovať. „Nič tragické sa nedeje, je to prirodzená situácia. Dobrých športovcov u nás je stále dosť, reprezentácia ochudobnená nebude. Odchádzajú tí, ktorí sa nedokázali presadiť. najlepší zostávajú,“ citovala šéfa zväzu agentúra RIA Novosti.

Paríž 2024, olympijské hry Čítajte viac Odveta za Macronove slová o Francúzoch na Ukrajine? Rusi všemožne škodia pri organizácii veľkého sviatku

Migrácia ruských športovcov sa však týka aj ďalších športových odvetví a začína naberať na obrátkach. Podľa odborníkov opustilo Rusko v posledných mesiacoch už niekoľko desiatok športovcov.

Tenistky Varvara Gračovová a Xenia Jefremovová prijali francúzske občianstvo. Rovnakú krajinu už reprezentuje cyklista Pavel Sivakov a plavkyňa Anastasija Kirpičnikovová.

Majsterka sveta v šachu Alexandra Kostěňuková má zasa u svojho mena švajčiarsku vlajku, jej kolegovia Jevgenij Romanov a Kirill Alexejenko reprezentujú Nórsko a Rakúsko. Aubomobiloví pretekári Alexander Bolduev, Maxim Archangelskij, Miron Pingasov a Vladislav Rjabov zamierili zase do Španielska.

Najexotickejšiu destináciu si vybrali jazdci na konci Vladimír Tuganov, Jelizaveta Mininová a Marija Madenovová, ktorí odišli do Palestíny.

Nikita Zadorov Čítajte viac Návrat domov? Na druhý deň by som skončil na Sibíri, obáva sa ruský obranca bez zmluvy

Spomenutí športovci opustili Rusko v tichosti. Úplne iné okolnosti sprevádzali odchod šermiarov Konstantina Lochanova, Sergeja Bidu a Violettu Chrapinovú. Vedenie ruského športu vyhlásilo, že všetci traja odišli ilegálne a obvinilo ich z vlastizrady.

Na športovcov bol vydaný zatykač a v prípade zadržania im hrozí desať rokov väzenia. Šermiari totiž reprezentovali armádny športový klub a mali dôstojnícke hodnosti.

Ruské úrady si uvedomujú hroziace nebezpečenstvo a snaží sa zastaviť hromadný útek najlepších športovcov. Uplatňujú pri tom rôzne metódy. Napríklad v tomto roku sa mali v Rusku uskutočniť tri veľké športové udalosti s medzinárodnou účasťou.

Najväčšiu pozornosť pútali Svetové hry priateľstva, ktorých program mal zahrňovať viac ako 30 športových odvetví. Plánovalo sa, že podujatie bude akousi náhradou pre tých ruských športovcov, ktorí sa nedostanú na olympijské hry v Paríži. A tiež určitým zadosťučinením z finančného hľadiska.

878185605 Čítajte viac Nedotknuteľní králi Európy! Chaos pred finále má na svedomí ruský vloger, za idiotský kúsok ponúkol vyše 300-tisíc eur

Zdá sa však, že tieto plány stroskotali. Verejne sa hovorí o tom, že Svetové hry priateľstva sa v tomto roku konať nebudú a uskutočnia sa v najlepšom prípade na budúci rok.

Na organizáciu vraj chýbajú peniaze aj svetové hviezdy, ktoré by boli ochotné prísť do Ruska. Organizátori zatiaľ oficiálne vyhlásenie nevydali, ale veľa času im nezostáva. Otvorenie hier sa má konať 15. septembra.

Ruský olympijský výbor (ROV) sa zároveň snaží zabezpečiť lojalitu športovcov pomocou peňazí. Na konci minulého roku bolo prijaté rozhodnutie o mimoriadnom finančnom bonuse pre ruskú športovú elitu.

Tá sa týka účastníkov posledných letných a zimných olympijských hier v Tokiu a Pekingu. Odmena má zabezpečiť motiváciu v pokračovaní ich športovej kariéry v Rusku. Všetci olympijskí víťazi získali extra príspevok vo výške 500-tisíc rubľov (5210 eur), strieborní medailisti 350-tisíc rubľov (3650 eur) a bronzoví si prilepšili o 250-tisíc rubľov (2607 eur).

Adam Ružička Čítajte viac Enkláva Slovákov v KHL sa rozrastá. Ružička podpísal Spartaku Moskva. Koľko zarobí?

Spolu s odmeňovaní úrady aktívne používajú aj bič. Prezident ROV Stanislav Pozdnjakov uviedol, že ruskí športovci, ktorí sa zúčastnia olympijských hier v Paríži pod neutrálnou vlajkou, prídu o všetku finančnú podporu štátu.

„Neutrálny status znamená zrieknutie sa ruskej vlajky, hymny a podpis určitých politických deklarácií. Berieme to svojim spôsobom ako zradu, a takých športovcov rozhodne podporovať nebudeme,“ cituje Pozdnjakova agentúra RIA Novosti.

Vyzerá to tak, že v ruskom športe je tvrdo uplatňované heslo: Kto nie je s nami, ten je proti nám. Možno aj preto počet športovcov opúšťajúcich Rusko rastie každým mesiacom.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
20 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ruskí športovci