Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Pohľad na mŕtve telá ešte stále spracováva. Prvá Slovenka na Mt. Evereste vysvetlila, prečo zvolila kyslíkovú cestu

Lucia Janičová sa zapísala do histórie ako prvá Slovenka na najvyššej hore sveta. Na Mt. Everest vystúpila 12. mája o 8:28 h miestneho času, na vrchole strávila približne desať minút.

27.05.2024 13:41
Lucia Janičová, Mount Everest Foto:
Slovenská horolezkyňa a vedkyňa v oblasti imunológie Lucia Janičová.
debata (3)

„Bol to neuveriteľný pocit, na ktorý nikdy nezabudnem,“ uviedla Janičová v pondelok na stretnutí s novinármi.

Ako prvá žena z bývalého Československa sa začiatkom 90-tych rokov o vrchol Mt. Everestu dvakrát pokúsila aj horolezkyňa pôvodom zo Slovenska Dina Štěrbová.

Oba pokusy z južnej aj severnej strany však boli neúspešné. Janičová zamierila na strechu sveta z nepálskej strany južnou trasou a zvládla to.

"Pamätám si ten moment, keď som sa zastavila. Bolo ťažké uveriť, že som uvidela vrchol. Oblial ma neskutočný pocit hrdosti, šťastia a emócii. Zaplavili ma endorfíny všetkého druhu.

Lucia Janičová Čítajte viac Historický moment. Prvá Slovenka dosiahla vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu

Na vrchol som sa dostala paradoxne na Deň matiek. To sa nedá naplánovať. Je to úplná náhoda," popísala záverečné chvíle svojho výstupu mama dcéry Adely.

Iba nedlho po Janičovej sa na Mt. Everest dostala aj Lenka Poláčková, ktorá to zvládla ako prvá Slovenka bez použitia pomocného kyslíka. "Stojím si za tým, aký spôsob som si vybrala.

Výstup bez kyslíka má častokrát zdravotné následky. Pre mňa bolo riziko ísť bez neho neprijateľné. Mám dcéru a vedela som, že sa chcem k nej vrátiť," vysvetlila vedkyňa v oblasti imunológie.

Janičová prezradila, že neraz zažila pri výstupe náročné momenty. "Už sme prichádzali k vrcholu, keď sa mi dvakrát preborila noha do nebezpečného priestoru.

Everest Barabáš Čítajte viac Svetový výkon za šialenú cenu. Silný tím čakala na Evereste smrť, slovenská štvorica zmizla bez stopy

Pýtala som sa sama seba, či je to tu bezpečné. Človek musí celú cestu dávať pozor. Počasie sa môže veľmi rýchlo zmeniť a nám sa naozaj aj zmenilo. Vtedy treba rýchlo konať.

Na vrchole sme sa nezdržali tak dlho, maximálne desať minút. Priamo na trati ma významne zasiahlo, keď som zazrela mŕtve telá. Sú to momenty, ktoré stále spracovávam.

V tých chvíľach si človek uvedomuje silu života. Výstup ma naučil sebakontrole a kontrole mysle. Naučila som sa ovládať emócie, viac si veriť.

Nájsť v sebe silu a odvahu, o ktorej som nevedela, že ju mám. Tieto charakteristiky by som chcela rozvíjať aj ďalej," zdôraznila prvá Slovenka na najvyššej hore sveta.

Jiří Pliska Čítajte viac Výprava sa skončila tragédiou. Vo veku 42 rokov zomrel český lyžiar a horolezec
3 debata chyba
Viac na túto tému: #mŕtve telá #horolezectvo #Mount Everest #Lucia Janičová