Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Dokázalo to len 10 žien na svete. Slovenka pokorila najvyššiu horu sveta bez pomocného kyslíka

Ultratrailová bežkyňa Lenka Poláčková sa v utorok stala prvou Slovenkou a len desiatou ženou v histórii, ktorá vystúpila na najvyššiu horu sveta Mount Everest bez použitia pomocného kyslíka. Informuje o tom jej profil na sociálnej sieti.

21.05.2024 12:15
Lenka Poláčková Foto:
Lenka Poláčková.
debata

Poláčkovej sa to podarilo iba deväť dní po tom, čo na Mount Everest ako vôbec prvá Slovenka vystúpila horolezkyňa Lucia Janičová. Tá dosiahla štít vo výške 8848 metrov z nepálskej strany južnou trasou, avšak s podporou kyslíka.

Poláčkovú sprevádzal na výstupe aj jej manžel Jan Poláček, ktorý použil pomocný kyslík, a skúsení šerpovia Prakaš Šerpa a Sona Šerpa. Teraz majú všetci pred sebou zostup.

„Cesta naspäť do základného tábora bude trvať niekoľko dní. Držte nám všetkým palce. Ozveme sa hneď, ako budeme všetci spolu v bezpečí dole v základnom tábore,“ píše sa na instagramovom profile Poláčkovej.

Lucia Janičová Čítajte viac Historický moment. Prvá Slovenka dosiahla vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu

Poláčková už dva dni pred tým, ako zdolala vrchol hory Janičová, napísala na Instagrame, že dosiahla výšku 7900 metrov nad morom.

„Áno, keby som chcela, mohla som včera zo South Col (sedlo medzi Mount Everestom a štítom Lhoce) vystúpiť s kyslíkom na vrchol, avšak o tom môj výstup na Everest nie je,“ napísala vtedy s tým, že si radšej oddýchne a počká na optimálny deň na výstup.

Lenka Poláčková začínala ako herečka a moderátorka, neskôr sa naplno začala venovať náročným behom, najmä ultratrailovým. Ako pripomína na svojom webe, dvakrát prebehla Slovensko, Pyreneje, americký štát Colorado s jeho Skalnatými vrchmi či 2000 kilometrov cez celé Alpy. Absolvovala aj stokilometrové či stomíľové preteky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Lenka Poláčková