Predstavia sa pod neutrálnou vlajkou a v každej disciplíne bude môcť súťažiť jeden športovec, ktorý spĺňa nielen podmienky neutrality, ale aj požiadavky Jednotky integrity plávania.
Pravidlá, ktoré vypracovala nezávislá pracovná skupina, zahŕňajú nepodporovanie ruskej invázie na Ukrajine, vynechanie národných vlajok a hymien a „prísne antidopingové opatrenia“.
Čítajte aj „Ženám stačí poznať tri noty.“ Komentátori verejnoprávnej televízie si v priamom prenose zavariliRuských a bieloruských plavcov vylúčili zo súťaží vo februári minulého roka. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v marci odporučil ich návrat pre OH2024 v Paríži. Na uplynulých MS v júli vo Fukuoke nemohli Rusi a Bielorusi súťažiť.
Nemec Florian Wellbrock kritizoval rozhodnutie World Aquatics:
„Politická situácia medzi Ruskom a Ukrajinou sa vôbec nezmenila a zrazu je tu tento obrat. Vnímam to ako problematické a nedokážem to pochopiť,“ povedal úradujúci olympijský víťaz v diaľkovom plávaní na 10 km podľa agentúry DPA.
Čítajte aj Najprv vylúčenie, teraz ich vítajú. Transrodoví plavci dostali druhú šancuStrešný orgán svetového plávania upozorňuje, že nebude tolerovať diskriminačné správanie sa plavcov z ostatných krajín voči ich súperom z Ruska a Bieloruska. V opačnom prípade bude nasledovať disciplinárne konanie.
„Napriek výzvam, ktorým čelíme na medzinárodnej scéne, je našou zodpovednosťou poskytnúť všetkým súťažiacim konkurencieschopné, férové a inkluzívne prostredie,“ vyhlásil prezident World Aquatics Husain al Musallam.