Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Poznáme víťazov Red Bull 400. Nestratil sa ani unikátny tím Pravdy

Rekordná účasť, nové mená, nepredvídateľné počasie a skvelé výkony – aj také boli tohtoročné preteky Red Bull 400.

06.08.2023 10:24
red bull, štrbské pleso Foto:
Sobotňajšie preteky Red Bull 400 na Štrbskom Plese.
debata

Sily všetkých súťažiacich už tradične preveril stále rovnako strmý skokanský mostík na Štrbskom plese. Bežci sa aj tento rok okrem náročnej trate a rozpálených lýtok museli popasovať aj s počasím, no ani ranná búrka či občasné prehánky však neubrali súťažiacim na odhodlaní a chuti prekonať samých seba.

Víťazmi pretekov sa stali Luka Kovačič s časom 3:17 a Bronislava Chrappa s časom 5:15. So skvelými výsledkami ale nezaostávali ani štafety. Za mužskú štafetu si odniesol prvenstvo tím Půlkaři a za zmiešanú Milovníci Mostov.

V pretekoch miešaných štafiet sa predstavil aj tím Pravdy. Ako jediný spomedzi všetkých účastníkov v čisto ženskom zložení – Lucia Zelinková, Monika Kabele, Zdenka Mikulášková a Veronika Kováčová. Pri premiére na podujatí obsadil 23. miesto.

Tím Pravdy na Red Bull 400 (zľava): Zdenka... Foto: Pravda
tím Pravdy Tím Pravdy na Red Bull 400 (zľava): Zdenka Mikulášková, Lucia Zelinková, Monika Kabele, Veronika Kováčová.

NAPÍNAVÉ FINÁLE, AKÉ TU EŠTE NEBOLO

Strmá trať tento rok nepreverila len skúsené bežecké stálice, ale dala poriadne zabrať aj nováčikom, ktorých sme na našej 400-ke privítali po prvý krát.

Najrýchlejším na najdrsnejšej tatranskej trati sa v mužskej kategórii stal s časom 3:17 Luka Kovačič, ktorý tak zosadil po sebe trojnásobného víťaza Jozefa Hlavča.

Ten si z dnešného 6. ročníka pretekov odniesol tretie miesto. Vedzte, že to bolo skutočne tesné, rozhodovala každá sekunda a diváci miestami ani nedýchali.

Luka Kovačič. Foto: Red Bull Content Pool
Luka Kovačič Luka Kovačič.

„Bolo to úžasné, lepšie to dopadnúť ani nemohlo, veď som predsa vyhral!“, tešil sa z prvenstva trailový bežec zo Slovinska, Luka Kovačič.

„Rád súťažím s tými najlepšími, a mám pocit, že dnes to tak aj bolo. Len preto, že má beh „len“ 400 metrov, to neznamená, že je to jednoduché, vôbec! Kto si to myslí, nech si to príde budúci rok vyskúšať, stojí to za to,“ dodal Luka.

Za mužmi však rozhodne nezaostávala ani ženská kategória.

„400-ky som sa zúčastnila už druhý krát. Priznám sa, že som vôbec nemala veľké očakávania, avšak dala som do toho všetko a podarilo sa. Mám neskutočnú radosť! Taký adrenalín na iných pretekoch človek jednoducho len tak nezažije, brutál,“ okomentovala víťazka ženskej kategórie Bronislava Chrappa.

HISTÓRIA RED BULL 400 NA SLOVENSKU

Red Bull 400 je svetová séria najťažších behov na strmých skokanských mostíkoch. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu – „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na skokanských mostíkoch.

V roku 2018 sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier a tento rok sa akcia vrátila na rovnaké miesto už po šiesty krát.

Bronislava Chrappa. Foto: Red Bull Content Pool
Bronislava Chrappa Bronislava Chrappa.

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi.

Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie).

Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom. Vedeli ste, že naša 400-ke je dokonca tou najstrmšou? Neváhajte, a príďte ju na ďalší ročník pretekov pokoriť aj vy.

debata chyba
Viac na túto tému: #red bull #Red Bull 400 #Štbrské Pleso