Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za „pokračovanie diplomatického maratónu“, ktorý má „zabrániť Kremľu využívať svetový šport a olympijské hnutie na svoju propagandu“.
„Predstavitelia teroristického štátu nemajú miesto na olympijských hrách a medzinárodných podujatiach,“ povedal Zelenskyj podľa webu Ukrajinská pravda v pravidelnom večernom posolstve k národu.
Podľa Zelenského listy poslali „veľkým medzinárodným spoločnostiam, ktoré majú určite záujem o to, aby ich povesť nebola použitá na vojnovú propagandu“.

Zámer MOV nájsť cestu pre opätovné začlenenie športovcov z Ruska a Bieloruska vyvolal námietky mnohých krajín po celom svete, ktoré chcú, aby Rusko a Bielorusko bolo naďalej „odstrihnuté“ od väčšiny medzinárodných podujatí.
Niektoré dokonca pohrozili bojkotom budúcoročných OH v Paríži, a to dokonca aj v prípade, ak by na nich Rusi a Bielorusi štartovali pod „neutrálnou“ vlajkou.
Zelenskyj pred niekoľkými dňami oznámil spustenie projektu Maratón čestnosti, ktorého cieľom bude očistiť medzinárodné olympijské hnutie od pokrytectva a zabrániť akýmkoľvek pokusom umožniť návrat predstaviteľom Ruska a Bieloruska naspäť do sveta športu.

Ukrajinský prezident sa dokonca obrátil so žiadosťou o podporu na francúzskeho náprotivka Emmanuela Macrona.
Nemecko a Japonsko, agresori z druhej svetovej vojny, nedostali pozvánku na OH 1948 v Londýne. Juhoafrická republika bola zasa v rokoch 1964 až 1988 vylúčená z dôvodu rasistickej politiky apartheidu.
MOV namiesto toho poukazuje na novší príklad športovcov z bývalej Juhoslávie, ktorí na OH 1992 v Barcelone súťažili ako „nezávislí športovci“, zatiaľ čo ich krajina bola počas občianskej vojny pod sankciami OSN.

"V tejto chvíli nie sú uvalené žiadne sankcie OSN voči Rusku a Bielorusku,“ argumentuje MOV, no táto skutočnosť má úplné jasné vysvetlenie.
Rusko, ktoré 24. februára 2022 s pomocou Bieloruska rozpútalo vojnu na Ukrajine, patrí k stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, preto môže vetovať akúkoľvek z navrhovaných rezolúcií.