Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Zelenskyj brojí proti MOV. Chce zastaviť snahy o návrat Rusov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil spustenie projektu Maratón čestnosti, ktorého cieľom bude očistiť medzinárodné olympijské hnutie od pokrytectva a zabrániť pokusom umožniť návrat predstaviteľom Ruska naspäť do sveta športu.

29.01.2023 11:19
Thomas Bach, Volodymyr Zelenskyj Foto:
Šéf MOV Thomas Bach (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia v Kyjeve.
debata (62)

Vo vyhlásení na webe svojej kancelárie Zelenskyj zároveň vyjadril sklamanie z postoja prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha.

„Zhováral som sa s ním niekoľkokrát. A nikdy som od neho nepočul, ako bude chrániť šport pred vojnovou propagandou, ak umožní ruským športovcom návrat do medzinárodných súťaží,“ uviedol Zelenskyj.

Upozornil na to, že „tyranské režimy“ často využívajú šport pre svoje ideologické záujmy. „Je jasné, že akákoľvek neutrálna vlajka ruských športovcov by bola pošpinená krvou.“

Thomas Bach. Čítajte viac Šéf MOV otvára dvere Rusom: Olympijská charta zakazuje diskrimináciu

Tvrdí, že nechce polemizovať o tom, čo presne motivovalo Bacha k presadzovaniu snáh o opätovné začlenenie športovcov z Ruska a Bieloruska do medzinárodných súťaží, no vraví, že urobí všetko pre to, aby svet ochránil šport „pred politickým a iným vplyvom teroristického štátu“.

Agentúra AP pripomenula, že Nemecko a Japonsko, agresori z druhej svetovej vojny, nedostali pozvánku na OH 1948 v Londýne. Juhoafrická republika bola zasa v rokoch 1964 až 1988 vylúčená z dôvodu rasistickej politiky apartheidu.

MOV namiesto toho poukazuje na novší príklad športovcov z bývalej Juhoslávie, ktorí na OH 1992 v Barcelone súťažili ako „nezávislí športovci“, zatiaľ čo ich krajina bola počas občianskej vojny pod sankciami OSN.

Dmitrij Šarpar. Čítajte viac Pri meste Bachmut zomrel ukrajinský krasokorčuliar. Bol aj v Lillehammeri

Zelenskyj zdôraznil, že Rusko najskôr musí zastaviť agresiu a teror, a až potom bude možné hovoriť o ruskej účasti v olympijskom hnutí. Priznal, že pozval Bacha do zničeného mesta Bachmut v Doneckej oblasti.

„Chcel som, aby sa na vlastné oči presvedčil, že nič také ako neutralita neexistuje. Olympijské princípy a vojna sú zásadne proti sebe,“ poznamenal.

© Autorské práva vyhradené

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Thomas Bach #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj