Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Šéf MOV po výkone Vlhovej žasol: Kde ste ju vzali?

Veľké nedostatky vo vzdelávaní

Bývalý šéf olympijského hnutia vidí veľké rezervy najmä v oblasti vzdelávania. To je podľa neho ešte väčší problém ako nedostatok peňazí.

„Tie sa vždy nejaké našli, ale momentálne mi najviac chýba snaha po vzdelávaní a trhliny v jeho systéme. Fakulty, ktoré by mali v tomto procese zohrávať hlavnú úlohu, si neplnia svoje poslanie. Úroveň je mizerná. Venujú sa všetkému možnému, len nie kvalite tréningového procesu. Vrcholový šport a jeho potreby, to im uniká.“

Zdôrazňuje, že keď sa obzrie o vyše tridsať rokov dozadu, situácia bola oveľa lepšia.

„Na fakulte pôsobili Ján Starší, Ladislav Kačáni, Jozef Vengloš, Jozef Slovík, Vladimír Hančík, Miroslav Rovný, Jaromír Šimonek a ďalší, to boli obrovské osobnosti, predstavovali vrchol poznatkov, odbornosti, skúseností. Mimoriadne motivovali študentov, vrátane mňa, neprinášali vymyslené teoretické bludy, ale konkrétne poznatky, ktoré vyplývali z praxe, aj z hlbokého štúdia,“ dodáva Chmelár.

K jeho názoru sa pridáva aj dlhoročný vysokoškolský pedagóg, profesor Rudolf Horváth.

Rudolf Horváth. Foto: Pravda, Michal Zeman
Rudolf Horváth Rudolf Horváth.

"Registrujem celkový pokles úrovne športu. Rozpadol sa nám systém vrcholového športu, niekdajší sa nepodarilo nahradiť. A ani podpora športu nie je primeraná celkovému vývoju v spoločnosti. Myslím si, že peňazí je dosť, len ich nesprávne rozdeľujeme. Najviac doplácame na nedostatok kvalifikovaných trénerov.“

Podľa neho je ich stále menej.

„Nemáme trénerov na takej výške ako kedysi a ako si to vyžaduje doba. To je veľký problém. Dovolím si tvrdiť, že netrénujeme takými metódami ako vo svete. V kolektívnych športoch sa to čoraz viac prejavuje v hre, v jej kvalite a úspešnosti,“ zdôraznil Horváth, posledný žijúci slovenský majster sveta v hádzanej z roku 1967.

Tím na šampionáte vo Švédsku získal prvé i posledné mužské hádzanárske zlato v histórii československého športu.

Najúspešnejší športovci v slovenskej ére od roku 1993
Anastasia Kuzminová biatlon 3–3–0
Peter a Pavol Hochschornerovci vodný slalom 3–0–1
Michal Martikán vodný slalom 2–2–1
Elena Kaliská vodný slalom 2–0–0
Zuzana Rehák Štefečeková šp. streľba 1–2–0
Ladislav a Peter Škantárovci vodný slalom 1–0–0
Matej Tóth atletika 1–0–0
Petra Vlhová zjazdové lyžovanie 1–0–0
Vysvetlivky: Za menom nasleduje šport a medailový zisk.

Anketa: Ktorý úspech, výkon slovenského športovca v uplynulých 30 rokoch samostatnosti vás najviac zaujal?

Vladimír Miller (funkcionárska legenda, účastník desiatich OH)
„Strelkyňa Zuzka Rehák Štefečeková a jej zlato z Tokia. Po strieborných z Pekingu a Londýna neštartovala v Riu, plnila si materské povinnosti. Pred Tokiom sa úžasne skoncentrovala na svoj výkon, hoci doma mala dve malé deti. Určite myslela na oboch chalanov, aj na manžela Martina a rodinu, ako to zvládajú bez nej. Triumf dosiahla po deviatich rokoch od predchádzajúcej olympijskej medaily.“

Ján Petrovič (bývalý cyklistický reprezentant a šéf armádneho športu)
„Predovšetkým lyžiarka Petra Vlhová. Úžasná je jej dlhodobá stabilná výkonnosť a z výsledkov najmä olympijské prvenstvo i svetový titul. Ale skvelých výsledkov dosiahol náš šport viac, sám som bol pri viacerých z nich, o to ťažšie sa mi vyberá. Zo starších triumfov urobilo na mňa veľký dojem druhé miesto plavkyne Martiny Moravcovej na olympijských hrách v Sydney 2000.“

Stanislav Dutka (legendárny rozhlasový reportér)
„Upriamil by som pozornosť na zlatého atléta Mateja Tótha. Schytal aj údery, ktoré by slabšiu osobnosť mohli vykoľajiť, ale on sa úspešne zdvihol a kráčal ďalej. Obrovský úspech. Podobne by sa dalo hovoriť o strelcovi Jozefovi Göncim. Alebo Zuzane Štefečekovej či Danke Bartekovej, ostali také, aké boli na začiatku športovej cesty, skromné, úprimné, s túžbami, ktoré podporili tvrdou prácou.“

Rudolf Horváth (majster sveta v hádzanej, dlhoročný vysokoškolský pedagóg)
„Supervýkon podal Peter Sagan, cyklistika je nesmierne tvrdý šport a získať tri svetové tituly po sebe nedokázal okrem neho nik iný. Mám najbližšie ku kolektívnym športom a trápi ma ich obrovský prepad. Preto oceňujem nečakaný bronz hokejistov na minuloročnej olympiáde. Aj keď konkurencia a podmienky sú v každom športe iné, teší ma, že aspoň oni sa držia na olympijskej scéne.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Anastasia Kuzminová #František Chmelár