Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Šéf MOV jemne otočil. Športovci by nemali trpieť pre konanie vlád

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach nečakane vyjadril podporu ruským a bieloruským športovcom.

, 19.10.2022 14:30
Thomas Bach. Foto:
Thomas Bach počas prejavu na olympijskom fóre v Soule.
debata (2)

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach tvrdí, že ruskí a bieloruskí športovci by nemali trpieť pre konanie vlád ich krajín. Ako informoval web insidethegames.biz, povedal to na valnom zhromaždení Asociácie národných olympijských výborov (ANOC).

Bach sa postavil voči dánskemu funkcionárovi Hansovi Natorpovi, ktorému vytkol používanie frázy „Rusi“ a povedal mu, že organizácia by sa ako člen olympijského hnutia mala „zamyslieť nad svojou úlohou“. „Nebudeme maľovať všetkých rovnakým štetcom pre činy ich vlád,“ dodal Bach. Doteraz sa pritom na obranu športovcov moc nestaval.

Predtým opäť načrtol postoj MOV k vojne na Ukrajine, keď počas hodinového prejavu pripustil, že situácia predstavuje „neriešiteľnú dilemu“.

Sergej Bubka Čítajte viac Jasné stanovisko. Bubka reagoval na snahy vrátiť Rusov späť

Nedávnu eskaláciu konfliktu zo strany Ruska označil za príklad toho, ako „prehĺbilo porušovanie Olympijskej charty“ a varoval, že „sankcie proti ruským a bieloruským štátom a vládam musia a zostanú pevne v platnosti“. Medzi tieto sankcie patrí odporúčaný zákaz národných symbolov oboch krajín na športových podujatiach.

MOV tiež naliehal na medzinárodné federácie, aby vylúčili športovcov a funkcionárov z Ruska a Bieloruska zo súťaží ako „ochranné opatrenie“, o ktorom Bach tvrdil, že bolo spôsobené tým, že vlády „podkopali našu autonómiu rozhodovaním o tom, kto sa bude môcť zúčastniť“.

Thomas Bach, Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Olympijský výbor mení rétoriku. Blíži sa koniec zákazu pre Rusov?

„Urobili sme tak s veľmi ťažkým srdcom, pretože sa týkajú športovcov a športových funkcionárov, ktorí túto vojnu nezačali, ktorí nie sú za túto vojnu zodpovední," povedal Bach. Podľa neho by športovci nikdy nemali byť obeťami politiky vlastnej vlády.

„Táto situácia nás stavia do neriešiteľnej dilemy. Na jednej strane nemôžeme naplniť naše olympijské poslanie. Teraz, žiaľ, v tejto jedinečnej situácii bol jediný spôsob, ako ochrániť túto misiu, odporučiť neúčasť športovcov len kvôli ich pasu,“ dodal Bach.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Thomas Bach #Medzinárodný olympijský výbor #vojna na Ukrajine