Skvelá správa z ME! Štvorkajak si vypádloval striebro

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek získal na ME v Mníchove striebornú medailu v K4 na 500 m. Vo finále finišoval druhý so stratou +0,595 na domácu nemeckú loď v zostave Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Jacon Schopf, Max Lemke.

20.08.2022 13:58 , aktualizované: 19:42
SR Kanoistika Zemník ŠCP areál otvorenie BAX Foto: ,
Slovenský štvorkajak v zložení zľava Adam Botek, Csaba Zalka, Denis Myšák a Samuel Baláž na archívnej snímke.

Slováci tak obhájili striebro z ME 2021 v Poznani. Vo finále štartovali v ôsmej dráhe a po úvodnej 250-ke figurovali na šiestej priečke.

V druhej časti trate však vystupňovali tempo a vďaka skvelému finišu sa prepracovali na striebornú priečku.

Tesne zdolali bronzových Francúzov a za sebou nechali aj Ukrajincov, ktorí patrili k horúcim kandidátom na medaily.

Zalka si cení, že slovenská káštvorka dokázala v Mníchove vystupňovať svoj výkon.

„Prvá jazda nebola najideálnejšia, semifinálová už bola lepšia a finále nám naozaj vyšlo. Rozhodovali milimetre, malé detaily a mali sme aj športové šťastie, ktoré je potrebné. Je skvelé, že sme zakončili túto sezónu ziskom medaily. Ak by sme ju nevybojovali, veľmi by nám chýbala,“ uviedol Zalka pre TASR.

Aj Botek mal zo zisku cenného kovu veľkú radosť.

"Nevyzeralo to najlepšie, lebo po nevydarenej rozjazde sme dnes museli ísť semifinále. Podarilo sa nám však dobre zregenerovať. Vo finále bol veľmi dôležitý finiš.

V závere pretekov boli vlny a trochu sme sa mykli. Keby sme sa mykli ešte viac, zrejme by z toho nebolo striebro, lebo rozdiely boli veľmi malé, no našťastie to dopadlo dobre.

Medaila hreje, je veľmi pekná. Teraz sa pokúsim čo najlepšie skoncentrovať na nedeľňajšie finále K2 na 500 m, ktoré absolvujem spoločne s Erikom Vlčekom," povedal „zadák“ slovenskej lode.

Ženský štvorkajak Ivana Kmeťová, Dagmar Čulenová, Mariana Petrušová a Lisa-Maria Gamsjägerová skončil v dopoludňajšom semifinále na 500 metrov na 2. mieste, za najrýchlejšími Španielkami zaostali Slovenky o 0,084 s. Ženské finále je na programe v nedeľu popoludní o 14.26 h SELČ.

V akcii boli v sobotu i ďalší slovenskí reprezentanti. Kanoista Matej Rusnák vo finále na jednom kilometri obsadil s časom 4:04,113 min posledné 9. miesto, keď za víťazným Rumunom Catalinom Chirilom zaostal o 14,432 s.

SR Kanoistika Zemník ŠCP areál otvorenie BAX Čítajte aj Tradične silný finiš nestačil. Štvorkajak na MS neobhájil striebro

O čosi lepšie sa darilo Ivane Kmeťovej s Lisou-Mariou Gamsjägerovou, ktoré vo finále K2Ž na 500 m obsadili 8. priečku. Triumfovali Poľky Karolina Najová a Anna Pulawská. Peter Gelle v B-finále K1M na 1000 m obsadil 8. miesto s mankom 7,114 s na víťazného reprezentanta Litvy Andreja Olijnika (3:37,054 min).

Zlatú medailu v C1 na 5000 m. získal Sebastian Brendel. Na domácom kanáli potvrdil úlohu favorita a triumfoval s náskokom 1,881 s pred Maďarom Balázsom Adolfom. Slovenský reprezentant Matej Rusnák preteky nedokončil.

Finálové výsledky na 500 m:

muži:
K4: 1. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Jacon Schopf, Max Lemke (Nem.) 1:20,282, 2. Samuel BALÁŽ, Denis MYŠÁK, Csaba ZALKA, Adam BOTEK (SR) +0,595, 3. Guillaume Burger, Maxime Beaumont, Quilian Koch, 3. Guiilaume Le Floch (Fr.) 0,620
ženy:
K2: 1. Karolina Najová, Anna Pulawská (Poľ.) 1:42,230, 2. Hermien Petersová, Lize Broekxová (Belg.) +0,812, 3. Paulina Paszeková, Jule Hakeová (Nem.) +1,284…8. Ivana KMEŤOVÁ, Lisa-Maria GAMSJÄGEROVÁ (SR) +3,821
C2: 1. Anastasiia Četveriková, Ľudmyla Lusanová (Ukr.) 1:57,672, 2. Giada Bragatová, Bianka Nagyová (Maď.) +1,252, 3. Sylwia Szczerbinská,.Julia Walczaková (Poľ.) +1,900

Finálové výsledky na 1000 m:

muži:
C1: 1. Catalin Chirila (Rum.) 3:49,681, 2. Martin Fuksa (ČR) +0,351, 3. Carlo Taccchini (Tal.) +1,956, …9. Matej RUSNÁK (SR) +14,432
K1: 1. Bálint Kopasz (Maď.) 3:29,898, 2. Fernando Pimenta (Portug.) +2,066, 3. Arthur Peters (Belg.) +2,503

Finálové výsledky na 200 m:

muži:
C1: 1. Henrikas Zustautas (Lit.) 39,832, 2. Pablo Graňa (Šp.) +0,062, 3. Oleksij Koliadych (Poľ.) +0,334
K2: 1. Manfredi Rizza, Andrea Domenico Di Liberto (Tal.) 31,662, 2. Jakub Stepun, Bartosz Grabowski (Poľ.) +0,011, 3. Arturas Seja, Ignas Navakauskas (Lit.) +0,016
ženy:
K1: 1. Emma Jörgensenová (Dán.) 39,848, 2. Anja Ostemanová (Slov.) +0,213, 3. Marta Walczykiewiczová (Poľ.) +0,286

Viac na túto tému: #Denis Myšák #Csaba Zalka #Adam Botek #Samuel Baláž #slovenský štvorkajak