Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Propagoval vojnový symbol, dostal dištanc. Rus sa odvolá

Ruský gymnasta Ivan Kuľak sa odvolal voči ročnému dištancu, ktorým ho v máji potrestala disciplinárna komisia Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG) za verejnú podporu ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

09.06.2022 14:57
ivan kulak Foto:
Ivan Kuľak.
debata

Informoval o tom portál insidethegames.biz. Kuľak počas medailového ceremoniálu na podujatí Svetového pohára v športovej gymnastike v katarskej Dauhe propagoval symbol „Z“.

Rovnaký symbol má časť vozidiel ruskej armády, ktoré sú nasadené do invázie na Ukrajinu. Podľa disciplinárnej komisie tým porušil pravidlá.

„Ivan Kuľak nebude môcť najbližších 12 mesiacov štartovať na žiadnych súťažiach organizovaných Medzinárodnou gymnastickou federáciou,“ uvádza sa vo vyhlásení etickej komisie, ktoré TASR prevzala z agentúry AP.

Dvadsaťročný Rus obsadil v Dauhe v súťaži na bradlách tretie miesto a na pódiu stál vedľa víťazného Ukrajinca Iľju Kovtuna.

gymnastika, OH Londýn Čítajte viac Za symbol na pódiu mu hrozí dlhý dištanc. Urobil by som to znovu, tvrdí

FIG odsúdila gesto Kuľaka ako „šokujúce správanie“ a nariadila svojej etickej komisii, aby spustila vyšetrovanie. Kuľakovi hrozil dlhý dištanc, no Rus dal opakovanie svoj postoj opäť jasne najavo.

"Ak by som mal druhú možnosť dať si písmeno ‚Z‘ na hruď, urobil by som to. Videl som to na vozidlách našej armády a zistil som si, čo tento symbol vyjadruje.

Znamená ‚za víťazstvo‘ a ‚za mier‘. Chcel som len ukázať môj postoj. Ako športovec zakaždým bojujem za víťazstvo a súťažím za mier," citovala DPA slová Kuľaka pre ruskú štátnu televíziu RT, ktorej vysielanie Európska únia na svojom území zakázala.

FIG už pred podujatím v Dauhe oznámila, že v reakcii na vojenskú agresiu od 7. marca až do odvolania vylúči všetkých ruských gymnastov a rozhodcov z medzinárodných súťaží.

Najlepšie platení športovci planéty Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Giannis Antetokounmpo (basketbal): 80,9...
debata chyba
Viac na túto tému: #gymnastika #Ivan Kuľak