Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Strata známeho sponzora i rázna reakcia. Ruské hviezdy pykajú za podporu Putina

Viacerí úspešní ruskí olympionici boli v závere minulého týždňa účastníkmi zhromaždenia na podporu prezidenta svojej krajiny Vladimira Putina a jeho vojenského ťaženia na Ukrajine, teraz čelia rôznym disciplinárnym postihom a stratám sponzorov.

24.03.2022 05:58
Jevgenij Rylov Foto: ,
Ruský plavec Jevgenij Rylov so zlatom z OH v Tokiu na 200 m znak.
debata (59)

Na štadióne v moskovských Lužnikách boli súčasťou sprievodného programu olympijskí medailisti v behu na lyžiach, modernej gymnastike, krasokorčuľovaní či plávaní.

A plavec Jevgenij Rylov už kvôli tomu prišiel o sponzora. Strešný orgán tohto športového odvetvia začal voči 25-ročnému úspešnému športovcovi konanie.

„FINA s hlbokým sklamaním zaznamenala správu týkajúcu sa vystúpenia Jevgenija Rylova na štadióne Lužniky počas piatkového mítingu. Záležitosť ďalej vyšetrujeme,“ informovala Medzinárodná plavecká federácia (FINA).

pjimage  1 Čítajte aj Česká novinárka sa navážala do Ovečkina. Američania sa s ňou porátali

S Rylovom na základe piatkovej akcie už ukončila spoluprácu spoločnosť Speedo, ktoré sa venuje výrobe plaveckých potrieb.

„S okamžitou platnosťou sme ukončili našu zmluvu. Dôrazne odsudzujeme vojnu na Ukrajine a vyjadrujeme solidaritu s ukrajinským ľudom, s našimi športovcami a spoluhráčmi, ktorých zasiahol tento konflikt,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Firma Speedo sa prostriedky, ktoré mala na základe už zrušenej zmluvy poskytnúť Rylovovi, rozhodla venovať charitatívnej organizácii v rámci Organizácie spojených národov (OSN) zameranej na pomoc utečencom.

voskresensk, putin, ruský hokej Čítajte aj Putin, náš prezident. Takto vyzerá propaganda v ruskom štýle

Väčšina športovcov, ktorí sa na spomenutej akcii zúčastnili, mali na bundách písmeno Z, ktoré je symbolom ruských vojenských jednotiek operujúcich na území Ukrajiny.

Okrem Rylova tam boli aj krasokorčuliari Victoria Sinicinová, Nikita Kacalapov, Jevgenija Tarasovová, Vladimir Morozov, tiež bežec na lyžiach Alexander Boľšunov či moderné gymnastky sestry Dina a Arina Averinové.

Nešlo pritom len o obyčajnú politickú akciu, ale o oslavu ôsmeho výročia začiatku operácie, počas ktorej Rusi v roku 2014 anektovali ukrajinský Krym.

Mnohí športovci, kluby či športové organizácie z Ruska a Bieloruska majú po februárovom rozpútaní vojenského konfliktu na území Ukrajiny pozastavenú činnosť.

Alexander Boľšunov Čítajte aj V drese ZSSR. Boľšunov pobúril Nórov, Rus im to vrátil

Také odporúčanie vystavil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) strešným federáciám.

V súvislosti s priamou podporou Vladimira Putina a vojenského konfliktu na Ukrajine už čelia postihom gymnasta Ivan Kuľak či šachista Sergej Kariakin.

Kuľak na pretekoch verejne prezentoval spomenuté písmeno Z na svojom odeve, Kariakin na sociálnych sieťach verejne obhajoval politiku Putina vrátane vojny.

Strešné orgány mnohých športov úplne pozastavili účasť športovcov z Ruska a Bieloruska na svojich podujatiach, iné povolili štart reprezentantov týchto krajín len ako neutrálnych.

Rylov v stredu na svojom instagrame informoval, že bude bojkotovať majstrovstvá sveta v plaveckých športoch na prelome júna a júla v Budapešti, aby tým ukázal svoju podporu športovcom-krajanom, ktorí nemôžu štartovať naprieč celým spektrom odvetví.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Evgeny Rylov (@evgesh.rylov2396)

„Na podporu ruských paralympijských športovcov, všetkých ruských športovcov, ktorých vylúčili z medzinárodných súťaží, odmietam ísť na letné majstrovstvá sveta 2022,“ uviedol Rylov.

Podľa svojich slov verí, že stratou konkurencie v podobe ruských športovcov sa šport nemôže ďalej rozvíjať.

„Závery o tom, akým smerom chcú šport rozvíjať, by mali robiť federácie. Mali by sa tiež zamyslieť nad tým, či by sa to páčilo Pierrovi de Coubertinovi, ktorý inicioval založenie olympijských hier, ktoré mali spájať ľudí,“ uzavrel v príspevku.

V stredu podvečer napokon FINA rozhodla, že ruskí a bieloruskí športovci nebudú môcť na MS v Budapešti súťažiť ani pod neutrálnou vlajkou a z podujatia ich vylúčila.

Týka sa to všetkých disciplín – plávania, skokov do vody, vodného póla aj synchronizovaného plávania.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Alexander Boľšunov #Jevgenij Rylov