Dámy a páni, zoznámte sa – Peter Išpold. Multi talentovaný športovec, ktorý miluje výzvy.
„Šport je skvelý. Vďaka nemu som stretol úžasných ľudí, mám množstvo kamarátov a predovšetkým – som zdravší,“ teší sa rodený Stupavčan.
Medzi plavcami s intelektuálnym znevýhodnením patrí medzi najlepších na svete. Dôkazom sú dva cenné kovy zo zo Svetových hier Špeciálnych olympiád v Abú Zabí v roku 2019.

Ako delfín
Pred troma dekádami mu lekári predpovedali iné veci, ako medaily z vrcholných podujatí.
"Pri pôrode prežil klinickú smrť, potom sa pridali ďalšie komplikácie. Keď mal pol roka, primárka neurológie nám povedala, že nikdy nebude chodiť.
Nenávidela som ju za tie slová, ale pre nás s manželom to bol zlomový moment k tomu, aby sme začali bojovať," vysvetľuje Petrova mama Alena Išpoldová.
V minulosti pracovala ako turistická delegátka v Grécku. Deti brávala so sebou, veď more má blahodarné účinky. Pomohlo aj jej synovi.

"Voda ho doslova postavila na nohy. Začal chodiť neskôr, ako dvojročný. Chôdzu mal neistú, ovplyvnenú vadou chodidiel, potkýnal sa.
More mu pomohlo, jeho pohyb sa stal prirodzenejším. S vodou sa zžil, možno sa mal narodiť ako delfín," smeje sa.
Petrovými najsilnejšími disciplínami sú 100 motýlik a krauliarska dvojstovka. „Chcem sa naďalej zlepšovať a zapojiť do svojho programu aj polohové preteky,“ vraví.
Majster sveta na parkete
Našiel sa aj v disciplíne mimo plaveckého bazéna.
V lete spolu s unifikovanou partnerkou Barborou Jančinovou dobyli tanečný svet špeciálnych olympiád na súťaži v Grazi.

„Milujem tanec, pomáha mi posilňovať nohy a koordináciu. Dostal som príležitosť pracovať so skvelými trénermi, som im za to vďačný,“ zdôrazňuje.
Na parkete ho trénuje známy tanečník Peter Modrovský, kostýmy má od návrhára Borisa Hanečku. Aj táto kombinácia mu priniesla titul majstra sveta.
„Máme šťastie, že spolupracujeme s takýmito ľuďmi. Nemyslia len na seba, chcú byť nápomocní. Berú Petra aký je, nerobia rozdiely,“ vraví Alena Išpoldová.
V hornej polovici
Úspechy jej syna motivujú a tlačia ho k novým výzvam. Tou zatiaľ poslednou je triatlon.
Úspešnému plavcovi sa zapáčila trojkombinácia s bicyklom a behom. Trénuje s domácou elitou – Richardom Vargom či Daliborom Riškom – a zúčastňuje sa na pretekoch so svojimi “zdravými kolegami”. Ani medzi nimi sa nenechá zahanbiť.
"Začiatky boli náročné, raz skončil na samom chvoste štartového poľa… Ale zlepšuje sa. Teraz sa pravidelne umiestňuje v hornej polovici výsledkovej listiny.
Zahreje vás pri srdci, keď Filip Šebo na neho kričí: Peťo, si skvelý motivátor! Ľudia cítia jeho energiu," vraví Petrova mama.

Inklúzia – ako spájať zdravých športovcov s intelektuálne znevýhodnenými – je aj podľa nej kľúčová. Vedenie športovej organizácie Špeciálne olympiády Slovensko chváli za dobrú prácu.
Tá sa páči aj Petrovi Išpoldovi. Vďaku úsiliu skupiny okolo Evy Gažovej môže súťažiť na čoraz väčšom počte pretekov. Nevadí mu ani ranné vstávanie.
„Budím sa 4.30, o siedmej už mám tréning v Bratislave. Teším sa na každý jeden. Nie, ešte som nemal náladu, že by sa mi nechcelo z postele,“ vraví tréningový poctivec.
Šport ho podľa mamy naučil to najdôležitejšie – sebadisciplínu, vďaka ktorej bude mal kvalitnejší život.
„Rád zvykne hovorievať, že miluje šport, miluje život, lebo šport je jeho život. V jeho prípade to platí stopercentne,“ dodáva Alena Išpoldová.
Jej syn zatiaľ sníva dva sny – jeden z nich je športový.
„V roku 2023 je olympiáda v Berlíne (Svetové hry Špeciálnych olympiád), rád by som tam uspel v triatlone. A potom, keď sa ožením a budem mať rodinu, chcem trénovať svoje deti, viesť ich k športu. Nielen mne to pomohlo,“ vraví Peter Išpold.