Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Skúšal oklamať komisárov. Majster sveta jazdí nákladniakom po Moskve

Ruský skokan do výšky Danil Lysenko si s odstupom času uvedomil svoje previnenie nielen voči antidopingovým pravidlám, ale aj atletickým kolegom.

10.11.2021 18:43
Danil Lysenko Foto: ,
Ruský výškar Danil Lysenko na snímke z marca 2018.
debata (2)

Momentálne si odpykáva dlhodobý zákaz športovej činnosti za prepracovaný pokus oklamať antidopingových komisárov.

Za pomoci ruských atletických funkcionárov z Ruskej atletickej federácie (RusAF) sa v roku 2017 vyhýbal mimosúťažnej dopingovej kontrole, ale vďaka spolupráci s vyšetrovateľmi mu pôvodný šesťročný trest znížili na štyri roky.

Británia Škótsko Triatlon Varga Poljanskij Čítajte viac Varga sa hnevá na Rusov: Podvodníci, ktorí ma obrali o olympiádu

Športový arbitrážny súd (CAS) rozhodol o treste za to, že Lysenko neoprávnene zasahoval do antidopingového procesu a neinformoval antidopingové orgány o svojom pobyte.

„Mohol som už vtedy povedať pravdu, ale nepovedal som ju. Poslúchol som svojich šéfov a rozhodol som sa urobiť, čo mi odporúčali,“ uviedol Lysenko podľa webu insidethegames.biz.

Aj v dôsledku Lysenkovej kauzy Svetová atletika v novembri 2019 pozastavila uprednostňovanie niektorých ruských atlétov, ktorí ako neutrálni športovci s tréningovými základňami v zahraničí mohli súťažiť na medzinárodnej scé­ne.

Neskôr ich štarty obnovila, ale na tohtoročných OH v Tokiu mohlo napokon súťažiť iba desať ruských atlétov.

„Je mi veľmi ľúto, že moji kolegovia, ktorí za nič nemohli, museli trpieť. Naozaj ma to mrzí,“ dodal Lysenko.

Halový majster sveta z roku 2018 má len 24 rokov a ešte sa nezmieril s koncom kariéry. Trest mu vyprší v auguste budúceho roka, takže príde o ME 2022 v Berlíne aj MS 2022 v Eugene.

Dmitrij Šľachtin Čítajte viac Kryl doping? Šéf ruskej atletiky po škandále rezignoval

Momentálne si nemôže dovoliť ani trénovať, ale jazdí s nákladným autom po Moskve ako zamestnanec istej stavebnej firmy. Je to pre neho nutnosť, aby mal nejaké finančné prostriedky.

„Musel som si nájsť prácu, aby som mal na jedlo,“ uviedol Lysenko.

Vyšetrovatelia uviedli, že jeho tréner Jevgenij Zagorulko, ktorý pracoval s niekoľkými olympijskými a svetovými šampiónmi, pomáhal pri vyšetrovaní a dostal iba štvorročný trest.

Začiatkom apríla tohto roku však zomrel vo veku 79 rokov. Rusi v prípade Lysenko zaplatili pokutu 5 miliónov amerických dolárov a na náklady vyšetrovania ďalších 1,3 milióna USD.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
2 debata chyba
Viac na túto tému: #skok do výšky #ruský doping #Danil Lysenko