Selinu Soulovú, Chelsea Mitchellovú, a Alannu Smithovú zastupuje konzervatívna nezisková organizácia Alliance Defending Freedom. Tá tvrdí, že transgender športovci pripravili dievčatá o množstvo titulov a štipendium na univerzite.
„Lebo z psychického aj fyzického hľadiska poznáme výsledok už pred začiatkom pretekov,“ uviedla Smithová, ktorá je dcérou niekdajšieho bejzbalového hráča Lee Smitha.
„Táto biologická nespravodlivosť nezmizne, pretože niekto verí v rodovú identitu. Všetky dievčatá si zaslúžia šancu súťažiť za rovnakých podmienok,“ dodala.
Súd sa zameriaval predovšetkým na dve transšportovkyne – Terry Millerovú a Andrayu Yearwoodovú, ktoré tieto stredoškolské súťaže spravidla vyhrávajú.
Obe atlétky dôrazne bránia svoje právo na účasť na dievčenských podujatiach.
„Vo všetkých aspektoch svojho života som čelila diskriminácii a už viac nechcem mlčať,“ uviedla Millerová. „Som dievča a som bežkyňa. Zúčastňujem sa na podujatiach rovnako ako moje rovesníčky. Je nespravodlivé a zároveň bolestivé, že moje víťazstvá sú neustále napádané a moja tvrdá práca ignorovaná,“ dodala.
Yearwoodová zasa povedala, že ju zasiahli snahy vymazať jej úspechy.
„Nikdy neprestanem byť sama sebou!“ uviedla vo svojom vyhlásení. „Nikdy neprestanem bežať! Dúfam, že ďalšia generácia trans-mládeže nebude musieť bojovať v bitkách, ktoré musím zvádzať. Chcem, aby keď uspejú, boli oslavované, nie démonizované. Bojujem za ďalšiu generáciu,“ poznamenala.
„Nútiť dievčatá, aby sa stali iba divákmi vo svojich vlastných športoch, je úplne v rozpore s federálnym zákonom, ktorý má vytvárať rovnaké príležitosti pre ženy vo vzdelávaní a atletike,“ uviedla právnička Christiana Holcombová. „Zásady spoločnosti v štáte Connecticut porušujú tento zákon,“ dodala.
Asociácia škôl v Connecticute tvrdí, že jej politika sa riadi štátnym antidiskriminačným zákonom, ktorý hovorí, že so študentmi sa musí v škole zaobchádzať podľa pohlavia, s ktorým sa stotožňujú.
Situácia je nasledovná: keď tri žalobkyne súťažili proti Millerovej a Yearwoodovej, spravidla prehrali.
„Nesnívame o treťom mieste, ale o víťazstve. Spravodlivom víťazstve,“ povedala Mitchellová. „Všetko, čo požadujeme, je spravodlivá šanca,“ dodala.
Connecticut je jedným zo 17 štátov, ktoré v roku 2019 umožnili športovcom stredných škôl súťažiť bez obmedzení. Osem štátov malo obmedzenia, ktoré sťažujú trans-športovcom súťažiť počas školy tým, že požadujú, aby súťažili pod rodom na svojich rodných listoch.
Yearwoodová a Millerová sa bránia, že obe sa aktuálne stále nachádzajú iba v procese prechodu na nové pohlavie.
Medzitým už štát Connecticut obdržal aj rozhodnutie. Píše sa v ňom, že porušuje občianske práva športovcov, ktorí sa vždy identifikovali ako ženy. V 45-stranovej správe to tvrdí americké ministerstvo školstva.