Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Má svoj film, známku i planétu. Čáslavská milovala Slovákov

Sedem zlatých olympijských medailí a štyri tituly najlepšej športovkyne bývalého Československa.

05.05.2020 14:00
Věra Čáslavská Foto:
Věra Čáslavská po triumfe v Mexiku 1968, kde získali štyri zlaté.
debata

Bol o nej natočený film, je vyobrazená na známke a má aj svoju planétku. Věra Čáslavská bola gymnastická legenda, neskôr športová diplomatka aj politička, ktorá mala rovnako vrúcny vzťah k Českej republike aj Slovensku.

„Patrím rovnako obidvom národom. Čechom a Slovákom. Cítim sa dnes v oboch štátoch doma,“ vravievala počas viacerých návštev Slovenska.

Držiteľka 11 cenných olympijských kovov by v týchto dňoch oslávila 78. narodeniny, no pred necelými štyrmi rokmi podľahla rakovine podžalúdkovej žľa­zy.

Bývalá gymnastka Věra Čáslavská na stretnutí s... Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Věra Čáslavská Bývalá gymnastka Věra Čáslavská na stretnutí s novinármi pri príležitosti jej návštevy Slovenska.

„Věrka bola výnimočný zjav. Fantastická športovkyňa, ovenčená desiatkami medailí z OH, MS, ME. Dodnes zostala športovou ikonou nielen na Slovensku a v Česku, ale taktiež v Mexiku a predovšetkým v Japonsku. Japonci vyslovujú jej meno s veľkou úctou a pokorou. Ona bola a je najznámejšou ženou v Japonsku. Ako jediná žena na svete dostala do daru samurajský meč. Rada spomínala na prijatie u cisára Hirohita,“ zaspomínal si na Čáslavskú prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák.

V živote Čáslavskej sa striedali športové úspechy s utrpením a pádmi. Jej osobný priateľ Ján Novák poznal jej život veľmi dobre a to aj po skončení kariéry.

„Bolo šťastím pre nás všetkých, ktorí sme ju obdivovali a milovali, že sa dokázala vyrovnať s ťažkými ranami, aby mohla opäť rozdávať radosť, smiech a tiež veľkú ľudskosť a múdrosť. Věrka sa na veľa rokov odmlčala, keď na ňu doľahli vážne zdravotné problémy po tragickej smrti manžela Jozefa. Tieto problémy pominuli a húževnatosťou sa vrátila do športového života. Snažila sa, ako hovorila, dobehnúť tie roky, keď vlastne nežila. Rovnako ako v rokoch normalizácie, keď sa z hrdinky národa stala osoba nežiadúca a dokonca tajne sa živila v prestrojení ako upratovačka. Bola veľmi hrdá žena. V náročnej politickej dobe ako jediná neodvolala svoj podpis pod dokumentom ‚Dvetisíc slov‘,“ sumarizoval Novák.

S medailami z Mexika 1968.
Věra Čáslavská S medailami z Mexika 1968.

Šéf slovenskej gymnastiky si rád spomína na jej návštevy na Slovensku, najmä na jednu v Trnave z roku 2012.

"Slovensko milovala, akceptovala všetky moje pozvania v rokoch 2011–2015 na návštevu. Opakovane sa zúčastnila GYM Festivalu v Trnave, keď za prítomnosti čestného prezidenta FIG Jurija Titova oslavovala v roku 2012 svoje životné jubileum. Pri návšteve gymnastickej telocvične mi povedala:

‚Vieš Janko, rada by som prepožičala svoje meno vašej trnavskej telocvični, nech po mne niečo na Slovensku zostane.‘ A tak sa aj stalo, od roku 2013 nesie trnavská telocvičňa jej meno. Neskôr darovala športovému múzeu na Slovensku dve zlaté olympijské medaily, ktoré patria v bohatej zbierke múzea k najvzácnejším," hrdo doplnil Novák.

debata chyba
Viac na túto tému: #Věra Čáslavská #gymnastika