Rusom hrozí, že nebudú môcť organizovať vrcholné športové podujatia vrátane futbalových majstrovstiev Európy a športovci z tejto krajiny prídu o možnosť štartovať napríklad na OH 2020 v japonskom Tokiu.
Ako informoval prezident MOV Thomas Bach, strešná organizácia olympizmu by veľmi nerada pristúpila k plošnému postihu.
„Všetko je v rukách WADA, sankcie potom špecifikuje Športový arbitrážny súd (CAS). Táto záležitosť ide mimo nás, no sme z nej znepokojení. Náš základný princíp je, že previnenie je potrebné trestať a nevinu ochraňovať,“ ozrejmil Bach.
Ruská strana odmieta akúkoľvek manipuláciu so vzorkami športovcov z antidopingového laboratória v Moskve. WADA však tvrdí, že údaje poskytnuté ruskou stranou na overenie vykazujú znaky úprav.
Predstavitelia WADA už skôr uviedli, že nezrovnalosti vo vzorkách nie sú dielom náhody a existujú náznaky, že zmeny v testovaných vzorkách na doping boli vykonané zámerne u niektorých športovcov.
Rusi v úvode roka odovzdali množstvo údajov WADA, aby moskovské pracovisko opäť dostalo potrebnú akreditáciu. Odhalená manipulácia so vzorkami dostala ruskú stranu do náročnej situácie, keďže je nemožné vyhodnocovať údaje z moskovského laboratória aj v prípadoch, kde sa na prvý pohľad zdá, že nedošlo k úprave údajov.
Na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sa predstavilo 282 športovcov Rusov, o dva roky neskôr na ZOH v kórejskom Pjongčangu to bolo len 168 športovcov, ktorí však štartovali pod neutrálnou vlajkou ako Olympijskí športovci z Ruska.
Odvtedy sa však zmenili príslušné pravidlá a WADA má vo svojich rukách väčšiu moc, jej verdikt bude mať vyššiu váhu ako v predchádzajúcom období.