Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Gellemu s Botekom chýbalo na medailu 315 tisícin, Strniska poškodili rozhodcovia

Slovenskí rýchlostní kanoisti Peter Gelle s Adamom Botekom sa zhodli, že ak by zajazdili rovnako ako v rozplavbách, v stredu by na II. európskych hrách oslavovali medailový úspech. Finálová jazda sa im však vydarila o čosi menej a nakoniec z toho bolo 5. miesto. Za pódiom pritom zaostali len o 315 tisícin sekundy.

26.06.2019 10:45 , aktualizované: 21:57
debata
Peter Gelle a Adam Botek po finálovej jazde K2... Foto: TASR, Michal Svítok
Peter Gelle, Adam Botek Peter Gelle a Adam Botek po finálovej jazde K2 na 1000 metrov na Európskych hrách v Minsku.

V utorok svoju rozplavbu vyhrali s pohodlným sekundovým náskokom pred loďou Talianska. Dosiahli čas 3:08,032 min, v druhej rozplavbe boli rýchlejší iba víťazní Nemci, no i to len o necelú pol sekundu. Aj preto si Slováci na medailu. „Začínam z toho byť poriadne sklamaný, pretože medaila bola reálna. Nebolo to nič nepredstaviteľné, no zase nám to ušlo o maličký kúsok,“ posťažoval sa Gelle.

Starší z dvojice si myslí, že ak by predviedli rovnaký výkon ako v rozjazde, všetko mohlo byť inak. „Určite to bola lepšia jazda, išli sme vo väčšej pohode a cítili sme sa lepšie, to bol asi hlavný rozdiel. Mali sme taký rezkejší záber, na 500 m sme sa vedeli lepšie odraziť a aj záver nám vyšiel veľmi dobre. Keby sa nám išlo o ten malý kúsok lepšie, mohla to byť medaila.“

Gelle však nebol príliš sklamaný, dôležitejšie preteky tento rok ešte len prídu a stredajší výkon naznačil dobrú formu. „Je potešujúce, že sme stále v prvej šestke pri špičkovej konkurencii. Dnes viacerí ukázali veľmi dobrú formu, takže sme radi, že sa s nimi vieme držať. Prekvapila napríklad Litva či Ukrajina.“

Aj Botek dostal po rozplavbách medailové chúťky. „Predpokladal som, že by z toho mohlo byť aspoň to tretie miesto, nakoniec sme skončili piati, ale aj tak som spokojný. No máme také výkyvy, jeden deň nám to ide, druhý nie a neviem, prečo to tak je.“

Najdôležitejší štart tento rok čaká „kádvojku“ na augustových (21.-25.) majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede, kde sa už budú rozdeľovať miestenky na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. „Tieto výkony sú stále dobrý predpoklad smerom k šampionátu. Tam je ešte dostatok času a veľa krajín nezvykne vydržať v takej veľkej forme celé leto,“ uviedol Gelle.

Problém však môže nastať inde. Botek totiž okrem K2 jazdí spolu so Samuelom Balážom, Erikom Vlčekom a Csabom Zalkom aj v K4, v ktorej ho vo štvrtok čaká finále na 500 m. Na európskych hrách sa obe disciplíny dajú skĺbiť, no na MS to tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Zatiaľ tak nie je jasné, v ktorej sa predstaví.

„Momentálne sa lepšie cítim v K4, ide sa mi tam veľmi dobre, teším sa na zajtra a uvidíme, ako to dopadne. V K2 ma trápi to, že jeden deň to ide a druhý nie. Neviem, prečo to tak je. Máme natrénované a osobne cítim, že toto je moja najlepšia forma za celú kariéru, tak neviem, kde môže byť problém,“ zamyslel sa. Botek zatiaľ netuší, v ktorej lodi v Szegede nastúpi. „Neviem si vybrať a hlavne si nevyberám ja, ale dohadujeme sa s trénermi. Bude to asi prekvapenie.“

Peter Gelle by bol najradšej, keby s ním zostal v debli. „Nechcem ho meniť, ide nám to a verím, že si dokážeme vyjazdiť miestenku na OH. Myslím si, že by bolo určite horšie, ak by ho mali zobrať z K2, akoby mali niekoho vymeniť v K4. Bohužiaľ to však nie je na mne, uvidíme, ako sa to vyvinie.“

Všetko by sa mohlo rozhodnúť už na budúci týždeň na domácej kvalifikácii na Zemníku. „Nech to bude, ako chce, ja mám jednoznačný zámer dostať sa na OH do Tokia, či už s Adamom, alebo bez neho. Určite sa to pokúsim nejako spraviť. Nie je to nereálny cieľ, podarilo sa mi to už aj v K1, kde je extrémne nabitá a tvrdá konkurencia,“ dodal Gelle.

Európske hry – rýchlostná kanoistika

Muži
K1 1000 m: 1. Bálint Kopasz (Maď.) 3:30,936 min, 2. Fernando Pimenta (Portug.) +0,112 s, 3. Aleh Jurenia (Biel.) +1,355
C1 1000 m: 1. Tomasz Kaczor (Poľ.) 3:57,953 min, 2. Kirill Šamšurin (Rus.) +0,075 s, 3. Sebastian Brendel (Nem.) +1,325
K2 1000 m: 1. Max Hoff, Jacob Schopf (Nem.) 3:18,175 min, 2. Alexander Syromiatnykov, Oleg Kučaryk (Ukr.) +0,690 s, 3. Vladislav Litovka, Roman Anoškin (Rus.) +0,848, 4. Ričardas Nekriošius, Andrej Olijnik (Lit.) +0,870, 5. Peter GELLE, Adam BOTEK (SR) +1,163, 6. Inigo Pena, Francisco Cubelos (Šp.) +2,040
C2 1000 m: 1. Catalin Chirila, Victor Mihalachi (Rum.) 3:40,919 min, 2. Jurij Vandijuk, Andrej Rybačok (Ukr.) +0,773 s, 3. Iľja Pervuchin, Kirill Šamšurin (Rus.) +1,628

Ženy
K2 500 m: 1. Volha Chudzenková, Maryna Litvinčuková (Biel.) 1:40,888 min, 2. Anna Kárászová, Danuta Kozáková (Maď.) +1,638 s, 3. Kira Stepanovová, Anastasia Pančenková (Rus.) +2,470

Sýkorová v kvalifkácii skeetu 6., Barteková na 21. mieste

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Sýkorová bola v stredajšej kvalifikácii skeetu na II. európskych hrách v Minsku na šiestom mieste so 68 bodmi. Jej krajanke Danke Bartekovej prvý kvalifikačný deň nevyšiel, keď 65 bodov stačilo iba na 21. priečku. Súboje o finále budú pokračovať vo štvrtok.

"Cítim sa veľmi unavená a veľmi sklamaná z môjho dnešného výkonu, pretože neodrážal formu, v ktorej som sem prišla. Táto strelnica je náročná a asi nedovoľuje mať nikomu dobré pocity z toho, keď strieľa, pretože tie výsledky sú veľmi nízke. Je to jednak viditeľnosťou, veterným podmienkami a tým, že sú tu tvrdé terče.

Bolo treba prispôsobiť vyústenie hlavne aj náboje. Na druhej strane sa tu dá strieľať, sú tu aj dobré výsledky. Mne dnešný deň absolútne nevyšiel a už len zostáva dúfať, že sa zajtra nejako chytím, pretože ešte nie je nič stratené. S veľkou trochu šťastia by sa mohlo podariť aspoň finále," povedala Barteková.

Strnisko bez medaily

Slovenský boxer Matúš Strnisko nezíska medailu Európskych hrách. V súboji stredajšieho štvrťfinále poloťažkej hmotnostnej kategórie do 81 kilogramov prehral s Talianom Simonem Fiorim na body 0:5 a obsadil piate miesto.

Rozhodcovia duelu prisúdili pästiarovi z Apeninského polostrova všetky tri kolá (3:2, 4:1, 4:1), Strnisko i celý slovenský tím po jasnom verdikte len nechápavo krútili hlavou. Podľa nich bol jasný víťaz Slovák.

Matúš Strnisko po štvrťfinálovej prehre na... Foto: TASR, Michal Svítok
Matúš Strnisko Matúš Strnisko po štvrťfinálovej prehre na Európskych hrách.

„Za všetko hovorí výraz talianskeho boxera i trénerov tesne po zápase, keď absolútne neverili, že vyhrajú a ich obrovské prekvapenie, keď mu zdvihli ruku. Naše sklamanie a znechutenie je značné, pretože si myslíme, že Matúš mal tento zápas vyhratý. Prvé dve kolá boli takticky jasne viditeľné, neboli tam žiadne neprehľadné situácie, jednoducho taliansky boxer netriafal a Matúš zbieral bodík po bodíku. Prvé dve kolá mu rozhodne mali dať, tretie bolo už vyrovnanejšie,“ povedal reprezentačný tréner Pavol Hlavačka.

Podľa jeho slov by v prípade takej prevahy Taliana rozhodcovia uzavreli duel už po dvoch kolách.

„Verím tomu, že keby to bolo naopak, tak by to pre Taliana uzavreli a dali by mu vyhrať obe kolá. Takto si to nechali do toho posledného otvorené a vyšlo to pre neho. Z nášho pohľadu Matúš určite neprehral tento zápas. Nedá sa s tým nič robiť a neexistuje ani protest,“ dodal.

Istý kov má Andrej Csemez, ktorý sa v semifinále strednej váhy do 75 kg stretne v piatok o 20.30 SELČ s Ukrajincom Oleksandrom Chyžniakom.

TV Pravda: Slávna Tour de France sa blíži. Peter Sagan je pred jej štartom na správnej ceste, tvrdí v ďalšej časti relácie Týždeň v športe bývalý slovenský cyklista Peter Velits:

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #Rýchlostná kanoistika #Peter Gelle #Adam Botek #Európske hry 2019 v Minsku