Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Po hokeji nadchne Košice hokejbal. Slováci hrajú o rekord i za zosnulého trénera

V ceste za štvrtým hokejbalovým titulom v sérii na majstrovstvách sveta chcú Slovákom zabrániť najmä Kanaďania a Česi.

13.06.2019 10:09
debata

Slovenskí reprezentanti sú však odhodlaní urobiť pre úspech maximum a majú aj motiváciu navyše. Trofej chcú získať pre svojho nedávno zosnulého trénera. Na cenný kov chcú siahnuť aj ženy, ktoré túžia napraviť neúspech z uplynulého šampionátu.

Slovenskí hokejbalisti triumfovali na uplynulých troch šampionátoch, štvrtým triumfom by vyrovnali sériový rekord Kanady, ktorá to dokázala v rokoch 2001, 2003, 2005 a 2007.

„Javorový list“ je zároveň s piatimi titulmi v historickom rebríčku na prvom mieste, Slovensko je druhé so štyrmi zlatými kovmi. Tri tituly si pre seba uchmatli Česi. Slováci naviac zatiaľ na každých MS vybojovali cenný kov, okrem štyroch titulov majú na konte dve striebra a šesť bronzov.

"Fanúšikovia určite budú chcieť, aby sme na domácom šampionáte získali nejaký cenný kov, avšak čaká nás extrémne ťažký turnaj. Cesta za medailou bude veľmi ťažká.

Máme silnú skupinu a svetová špička je vyrovnaná, každý chce uspieť. Mužstvo síce prešlo generačnou výmenou, ale ja mu verím. Spojila sa v ňom skúsenosť s mladíckou dravosťou," povedal obranca Michal Salajka.

Slováci sa v A-skupine stretnú s Českom, Fínskom, USA a Francúzskom, v B-skupine sú Kanada, Švajčiarsko, Grécko, Taliansko a Haiti. Vo svojom otváracom dueli nastúpia slovenskí hokejbalisti v piatok 14. júna v Steel Aréne proti Fínsku.

„Fíni sú tiež nepríjemní, sú rýchli a obetaví. Samozrejme, vstup do šampionátu bude nesmierne dôležitý. Chceme zvíťaziť a dobre sa naladiť na ďalšie zápasy,“ dodal útočník Milan Rampáček. Pre Rampáčka to bude posledný šampionát, keďže už skôr avizoval, že dá hokejbalu zbohom.

„Nielen pre Milana chceme odísť ako víťazi. Veľmi túžime uspieť aj pre nášho trénera Dušana Danka, ktorý nás opustil počas rozbehnutej prípravy. Na MS bude stále s nami,“ povedal útočník Jaroslav Martinusík.

Správa o úmrtí trénera Danka zasiahla hokejbalovú rodinu začiatkom mája po tom, ako prehral boj s krátkou a ťažkou chorobou. Na jeho miesto zasadol Mojmír Hojer, bývalý klubový spoluhráč z bratislavského Ružinova.

„Bolo ťažké zvyknúť si, že Dušan tu už s nami nie je. Ale komunikovali sme spolu všetko od začiatku prípravy, keďže sme boli aj blízki priatelia. Takže viem čo chcel dosiahnuť, aké mal plány a poznal som jeho myšlienky. Chceli by sme spolu s Mariánom Gregoríkom nadviazať na jeho prácu.“

Nadvládu Kanady medzi ženami demonštruje prehľad titulov. Reprezentantky „javorového listu“ sa z neho tešili štyrikrát, jeden titul majú na konte Slovenky, zlato z MS 2017 budú obhajovať Češky.

Hokejbalistky Slovenska majú na konte aj tri striebra a jeden bronz. Neuspeli len na uplynulých MS v Pardubiciach, skončili štvrté.

Zverenky trénera Mariána Hambálka sa v skupine stretnú s Českom, Kanadou, USA, a Veľkou Britániou. Po odohraní týchto zápasov sa v semifinále stretne prvý tím so štvrtým a druhý s tretím.

"Očakávame kvalitný, ale ťažký turnaj. Systém turnaja je dosť neúprosný, takže ani v jednom zápase si nebudeme môcť dovoliť zaváhať. Súperky prídu určite pripravené, Kanaďanky a Česky budú veľmi ťažký súper, ale to isté platí aj o USA. S Veľkou Britániou to nebude tiež ľahké.

Ale robili sme na zrazoch maximum, aby sme boli úspešné," uviedla brankárka Daniela Zuziaková.

Hrať sa bude v Steel aréne a na vedľajšej tréningovej ploche. V hlavnej hale budú prebiehať zápasy A-kategórie mužov a vybrané zápasy žien, v druhej sa bude bojovať o postup z B-skupiny a diváci v nej budú môcť sledovať aj zvyšné duely ženskej časti.

Program Slovákov v základných skupinách

Muži
piatok 14. júna: 18.30 h Fínsko – SR
sobota 15. júna: 18.00 h SR – USA
nedeľa 16. júna: 17.00 h Francúzsko – SR
utorok 18. júna: 17.00 h SR – ČR

Ženy
piatok 14. júna: 15.00 h SR – Kanada
sobota 15. júna: 14.30 h USA – SR
pondelok 17. júna: 17.00 h SR – Veľká Británia
utorok 18. júna: 14.30 h SR – ČR

Nominácia SR

Muži
Brankári:
Matej Bolibruch (HBK Kometa Vrútky), Peter Buliš (HBK PROTEF Považská Bystrica), Patrik Polc (ŠKB Martin)
Obrancovia:
Jozef Minárik (LG Slovmatic Bratislava), Roman Bujdák (HBK PROTEF Považská Bystrica), Lukáš Horváth, Pavol Blahut (obaja Leaders Ružinov), Ivan Gajdoš (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Peter Doskočil (ŠK 98 Pruské), Tomáš Vidlár (HBK Kometa Vrútky), Michal Salajka (HBK Hokejmarket Skalica)
Útočníci:
Matúš Lipták, Lukáš Olejník, Libor Teplický, Patrik Svitana (všetci MŠK Autostyle Kežmarok), Milan Vozár, Marcel Cíbik (obaja ŠK 98 Pruské), František Poliaček (ŠKB Martin/HBK Diaková), Lukáš Tomka (ŠKB Martin), Milan Rampáček, Jaroslav Martinusík (obaja HBK Hokejmarket Skalica), Miroslav Božík (HBK Hokejmarket Skalica/Jokerit Petržalka), Lukáš Piják, Jakub Rufati, Boris Oravec (všetci HBK PROTEF Považská Bystrica)
Realizačný tím:
Marián Gregorík, Mojmír Hojer – tréneri, Jaroslav Mihal – manažér, Ľuboš Jankovič, Peter Szabó – technický vedúci družstva, Vladimír Moravčík – videoanalytik, Ľubomír Baka – masér

Ženy
Brankárky:
Tabačková Dominika (ŠK HOGO Žilina), Pastorková Rišová Andrea (OSY Spišská Nová Ves), Zuziaková Daniela (MHK Martin)
Obrankyne:
Žitňanská Gabriela (HC05 Ban. Bystrica), Turcsányová Alexandra (OSY Spišská Nová Ves), Šulíková Alžbeta (ŠK HOGO Žilina), Záborská Lucia (MHK Martin), Pravlíková Petra (LG Bratislava), Štrbáková Nina (HBK Medokýš Martin), Gaborčíková Alexandra (ŠK HOGO Žilina), Patrícia Mária Dzurinová (MŠK HMHK bauska Vranov nad Topľou)
Útočníčky:
Záňová Ema (ŽHKm Zvolen), Suráková Annamária (OSY Spišská Nová Ves), Leskovjanská Emília (MŠK Spišská Belá), Paľová Natália (ŠK HOGO Žilina), Kochanová Silvia (Rebels Skalica), Vršková Michaela (Jokerit Petržalka), Šimnová Kristína (ŠK HOGO Žilina), Staroňová Martina (OSY Spišská Nová Ves), Hájniková Michaela (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Gauríková Barbora (MHK Martin), Kolcunová Zuzana (ŽHKm Zvolen), Nemčeková Nikola (ŠK HOGO Žilina), Dobošová Tamara (HBK Bošany), Veličková Rašková Martina (ŠK HOGO Žilina)
Realizačný tím
Hlavný tréner: Hambálek Marián, Masér: Bujňák Michael, Asistent trénera: Rehák Karol, Technický vedúci: Szilvasi Marcel, Manažér: Drličková Katarína, Technický vedúci: Škultétyová Helena

TV Pravda: Radoslav Hecl v ďalšej časti relácie Príklep zhodnotil pôsobenie Slovákov na domácom šampionáte. Pozrite si video:

debata chyba
Viac na túto tému: #Steel aréna #hokejbal #MS 2019 #slovenskí hokejbalisti #slovenské hokejbalistky