Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Žobrák, utečenec, paralympionik. Choi sníva svoj sen

Na ľade sa mihne len občas, napriek tomu patrí medzi najdiskutovanejších športovcov na paralympiáde v Pjongčangu. Jeho životný osud je príbehom bolesti, statočnosti i vytúženej cesty za slobodou.

13.03.2018 21:26
Pyeongchang Paralympics Foto: ,
Choi Kwang Hyouk v súboji s Čechom Jiřím Raulom.
debata

Sledge hokejista Choi Kwang Hyouk unikol totalitnému režimu v KĽDR a ako hendikepovaný mladík dlhé týždne cestoval o barlách cez Čínu, aby v Kórejskej republike začal nový život.

„Na minulosť už nehľadím. Reprezentujem moju krajinu a chcem dokázať, že účasť v tíme si zaslúžim,“ vraví 31-ročný Choi, ktorý začal s hokejom na sánkach len pred štyrmi rokmi.

Narodil sa v roku 1987 v malom severokórejskom mestečku na hraniciach s Čínou. V 90-tych rokoch postihol krajinu rozsiahly hladomor, ktorý si vyžiadal tisícky obetí na životoch. Rodičia malého Choia neuniesli ťažký životný osud, rozviedli sa a keďže sa o svoje deti nedokázali postarať, umiestnili ich do sirotinca.

Choi sa čoskoro začal pretĺkať životom na vlastnú päsť. Na železničnej stanici žobral o peniaze. Za drobné nakúpil lacné nanuky a tie potom predával vo vlakových vozňoch.

Krátko po jeho 13. narodeninách mu život zasadil ďalší úder. Neustál tlačenicu a dav ho nešťastne zhodil pod vlak práve v momente, keď sa stroj dával do pohybu.

Vagón zachytil Choiovu ľavú nohu a rozmliaždil mu členok. Previezli ho do nemocnice, kde mu lekári – bez umŕtvenia – odstránili nohu pod kolenom.

„Nikomu neprajem zažiť takú bolesť. Prial som si vtedy jediné – zomrieť,“ spomína Choi, ktorý sa z bezvedomia prebudil až po týždni. Ako mrzák sa vrátil k žobraniu, prespával na ulici.

O rok neskôr sa však na neho usmialo šťastie. Vyhľadal ho jeho strýko a Choia prehovoril na nebezpečný únik cez hranice. Hendikepovaný chlapec neváhal. Spolu sa dostali do Číny a neskôr aj do Kórejskej republiky.

„Absolvoval som stovky kilometrov len o barlách. Hnala ma vpred túžba za lepším životom,“ rekapituluje náročnú cestu.

Začiatky v novej krajine boli náročné. Utečenci z KĽDR majú u južných susedov častokrát nálepku problémových a neprispôsobivých jedincov. Choi však prekonal i túto prekážku.

Choi Kwang Hyouk v drese Kórejskej republiky na... Foto: SITA/AP, Lee Jin-man
paralympiáda Choi Choi Kwang Hyouk v drese Kórejskej republiky na ZPH v Pjongčangu.

„Mal som šťastie. Dostal som sa do školy, kde sa na mňa nepozerali ako na postihnutého. Neskôr som našiel cestu i k športu,“ vraví.

Čo ho upútalo na sledge hokeji?

„Baví ma tvrdosť a povolená agresivita. Ak vás niekto odstaví od puku, môžete mu to vrátiť a puk vybojovať späť.“

Počas víkendu nastúpil v zápase proti Českej republike. Hoci len na niekoľko minút, i tak si paralympijský debut nevedel vynachváliť. Nervozitu necítil.

„Po tom všetkom, čo som prežil, to boli len pozitívne emócie. Reprezentovať krajinu, ktorá mi pomohla, je skvelý pocit a splnenie sna,“ dodáva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pjongčang 2018 #paralympiáda 2018 #Choi Kwang Hyouk