Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Legendárny Pribilinec veril, že Tóth očistí svoje meno: Maťo je férový chlap

Legendárny slovenský chodec Jozef Pribilinec bol presvedčený, že olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth očistí svoje meno a zbaví sa podozrenia zo strany Medzinárodnej asociácie atletických federácií, že si pomáhal nedovolenými metódami.

29.12.2017 12:41
Matej Tóth, Jozef Pribilinec, Pavol Blažek Foto: ,
Olympijský šampión z roku 2016 Matej Tóth (v strede), olympijský víťaz z roku 1988 Jozef Pribilinec (vľavo) a majster Európy z roku 1990 Pavol Blažek na archívnej snímke.
debata

„Od začiatku som bol presvedčený, že to inak nemôže dopadnúť. Maťo je férový chlap. V žiadnom prípade som si nepripúšťal, že výborné výkony dosahoval nečistou cestou. Vôbec som nepochyboval, že by jeho prípad mohol dopadnúť inak," zdôraznil 57-ročný olympijský víťaz zo Soulu 1988 v chôdzi na 20 km v rozhovore pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Podľa Pribilinca očistenie mena znamená pre Tótha omnoho viac ako čokoľvek iné. „Poprednému športovcovi sa nemôže stať nič horšie, ako skončiť kariéru, pričom jeho meno by ostalo devalvované nejakou aférou,“ pripomenul dvojnásobný vicemajster sveta na dvadsiatke.

"Ak by musel Maťo skončiť so športom, vyrovnal by sa s tým. Lenže ak by to bolo pre nejakú vyfabulovanú aféru, pričom by bol nevinný, s tým by sa vyrovnával asi ťažko – takisto aj ja.“

Jozef Pribilinec má v zbierke úspechov okrem olympijského zlata aj titul majstra Európy vonku na 20 km (1986), dva halové kontinentálne tituly na 5000 m (1987, 1988), bol vicemajster Európy na 20 km (1982), vicemajster sveta na 20 km (1983 a 1987) i v hale na 5000 m (1987) a tiež juniorský európsky šampión (1979).

„Talent a pracovitosť na tréningoch nestačí. Potrebujete aj dobrú psychiku, ktorá v športe urobí zázraky. Ak ste dobrý psychológ, súpera môžete zdolať už pred pretekmi, prípadne ho taktickým divadielkom vyviesť z miery počas nich. Taktiež musíte mať šťastie – keď sa vám roztrhne v trenírkach guma, alebo vám padne kamienok do tenisiek, je koniec, aj keď ste talent, poctivec či dobrý psychológ, hovorí Pribilinec pre web SAZ o tom, čo potrebuje športovec, aby dosiahol podobné úspechy ako on.

„Stále to však nie je všetko. Ak ide športovec naplno, svoj fyzický fond využíva približne na 80 percent. Zvyšok je rezerva, na ktorú ľudský organizmus siahne len v hraničných situáciách. Ak z nej športovec využije pri svojom výkone ešte navyše pol percenta či percento, vtedy má obrovskú šancu zvíťaziť.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Tóth #Jozef Pribilinec