Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Tóth je nevinný a môže znova súťažiť, rozhodla IAAF

Matej Tóth je nevinný a môže súťažiť, rozhodla Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). Olympijského víťaza z Ria v chôdzi na 50 km podozrievali pre odchýlku v biologickom pase z užitia dopingu. Informáciu potvrdili pre Pravdu predstavitelia Slovenského atletického zväzu (SAZ).

21.12.2017 19:44 , aktualizované: 21:38
Matej Tóth Foto: ,
Matej Tóth.
debata (78)

Zo srdca mu spadol veľký kameň

IAAF zastúpená Jednotkou integrity atletiky (Athletics Integrity Unit – AIU) sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne proti verdiktu disciplinárnej komisie SAZ v prípade Tótha.

V praxi to znamená, že chodec banskobystrickej Dukly je zbavený obvinenia, že porušil antidopingové pravidlá.

V tomto duchu rozhodla DK SAZ už 4. októbra 2017, no až doteraz sa čakalo na postoj IAAF (AIU), ktorá ešte mohla prípad posunúť na CAS. Rozhodnutie malo padnúť do 3. decembra, no IAAF si predĺžila lehotu do 18. 12. a potom ešte o dva dni do 20. 12. do polnoci 20. decembra sa však AIU nevyjadrila, ako bude ďalej postupovať.

Matej Tóth so zlatou olympijskou medailou. Foto: SITA/AP, Jae C. Hong
Matej Tóth Matej Tóth so zlatou olympijskou medailou.

Vo štvrtok 21. decembra krátko pred 19.00 h však právnik AIU informoval medzinárodnú sekretárku SAZ Annu Kirnovú aj Martina Maisnera, právnika Mateja Tótha, že IAAF sa rozhodla neodvolať sa proti verdiktu DK SAZ na Športový arbitrážny súd. Písomné vyjadrenie by mala AIU poslať SAZ-u v piatok 22. decembra 2017.

„Padol mi zo srdca veľký kameň. Je to veľmi silná emócia. Cítim radosť, zadosťučinenie a spokojnosť. Rozhodovalo sa o mojom osude," povedal pre Pravdu 34-ročný Tóth. „Nevedeli sme, či budem naďalej kráčať po tej ceste, ktorej som chcel alebo to bude ešte tŕnisté,“ pokračoval.

„Budú to jedny z mojich najkrajších Vianoc v živote, pod stromček som dostal krásny darček. Teším sa, že pravda vyšla najavo. Ďakujem všetkým, ktorí mi v tomto zložitom období pomáhali, podporovali ma, verili mi a vlievali do mňa dôveru aj vo chvíľach, keď som už neveril, že spravodlivosť zvíťazí. Som rád, že aj antidopingoví experti IAAF uznali, že moja jediná odchýlka v biologickom pase športovca bola len dôsledok prirodzeného fyziologického stavu môjho organizmu.“

Ako je známe, disciplinárna komisia SAZ vedená profesorom Ivanom Čillíkom na zasadnutí 4. októbra 2017 v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF.

Matej Tóth. Foto: Pravda, Robert Hüttner
Matej Tóth Matej Tóth.

Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Matejom Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca.

Posudky od vedeckých kapacít

Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa nich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia)

DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky. Aj tie korešpondovali so zisteniami expertov, ktorí vypracovali posudky pre Tótha.

Posudky pre DK SAZ vypracovali vedecké kapacity ako Kevin Hampton, popredný britský hematológ a odborníka na biologické pasy športovcov, a tiež profesor Tomáš Kára, špičkový český kardiochirurg s bohatými skúsenosťami v oblasti športovej medicíny (so zameraním na riadenie krvného obehu a záťažovú fyziológiu) na Klinike kardiovaskulárnych chorôb na prestížnej Mayo Clinic v americkom Rochestri.

Reakcie:

Peter Korčok (prezident Slovenského atletického zväzu): "Uplynulých osem mesiacov sme zažívali ťažké obdobie, bolo náročné nielen pre tím ľudí, ktorí s Matejom spolupracoval, ale aj pre celú slovenskú atletiku. Táto kauza na ňu vplývala negatívne. Robili sme všetko pre to, aby sme IAAF presvedčili, že Maťo sa ničím neprevinil. Jeho tím – právnici, lekári, vedci – odviedol vysoko profesionálnu prácu. Takisto samotný Matej usilovne zbieral všetky možné odborné informácie o stave svojho organizmu, o jeho reakciách, skladal mozaiku, vďaka ktorej sa podarilo očistiť jeho meno. Získal posudky naozaj renomovaných svetových expertov, ktorí boli ochotní podieľať sa na vyvrátení podozrení. Pravda zvíťazila, ukázalo sa, že Maťo nepochybil. Poznám ho roky, takmer odmalička. Viem, prečo, a v čom bol výnimočný. Veril som mu, že nepochybil, no často som pochyboval, či tento boj dovedie do víťazného konca. Najdôležitejšie však bolo, že napokon uverili tí, ktorí ho podozrievali z porušenia antidopingových pravidiel. Matej sa celý čas snažil byť objektívny a svoju obhajobu staval najmä na odborných posudkoch. Myslím si, že vďaka tomu, vďaka skvelej práci celého tímu odborníkov, napokon uspel. Táto kauza však ukázala, aký je úspech krehký a ľahko pominuteľný.“

Matej Spišiak (tréner Mateja Tótha): "Keď mi Maťo zavolal, že IAAF sa neodvolá, od radosti som celej sily zahučal do telefónu. Dnes sme akoby znova vyhrali olympiádu, no tento duel bol výrazne ťažší ako v Riu. V príprave a priamo na trati mnohé veci viete ovplyvniť, ale v takejto kauze takmer žiadne. Toto bola akoby hra, v ktorej sme nevedeli, o čo ide, na čom sme. Som rád, že sa potvrdilo, čo som opakoval od začiatku – že Maťovo obvinenie je nezmysel, nič zlé neurobil. Mrzí ma, že stratil osem mesiacov športového života. To, čo sme spolu zažívali, boli strašné situácie, hoci sme vo verejnosti cítili obrovskú podporu. Stále som veril, že sa všetko vysvetlí. Veril som takisto ako vlani pred olympiádou v Riu, že Maťo sa zo zranenia zotaví a stihne sa na hry pripraviť. Obaja máme predčasné Vianoce – už dva dni pred ozajstnými. Veril som, že aj keby sa IAAF odvolala a posunula prípad na CAS, uspeli by sme. Akurát by sme prišli o ďalší cenný čas a pokoj v príprave. Teraz máme pred sebou veľké výzvy. V marci sa na Dudinskej päťdesiatke pokúsi splniť limit na ME. Ak pôjde všetko hladko, nemal by byť s tým problém, hoci viem, že ešte nebude v ideálnej forme. No a naša najväčšia výzva sú augustové ME v Berlíne.“

Matej Tóth (vľavo) a jeho tréner Matej Spišiak. Foto: Ivan Majerský, Pravda
Matej Spišiak Matej Tóth (vľavo) a jeho tréner Matej Spišiak.

Martin Pupiš (šéftréner Slovenského atletického zväzu): "Prežívam obrovskú radosť, podobnú eufórii po Maťovom olympijskom víťazstve v Riu. Keď sa dnes po okolo pol siedmej večer objavili prvé náznaky, že by to mohlo vyjsť, povedal som Maťovi, že mi to pripomína okamih z Ria, keď som mu 100 m pred cieľom podával slovenskú vlajku a už sme všetci vedeli, ako to dopadne, len to bolo potrebné zoficiálniť na záverečnej stovke. Posledných osem mesiacov bolo náročných, všetci sme vedeli, aká je pravda, ale nemohli sme do toho nijako zasahovať. Matej požiadal o pomoc po uznávaných nezávislých expertov a – oplatilo sa. Musím sa priznať, že toto obdobie vo mne výrazne naštrbilo dôveru v antidopingový systém ako taký. Strácal som ilúzie, ale dnes ma zavalilo obrovské šťastie. Teším sa, že pravda stále víťazí aj v dnešnej dobe. Verím, že aj tento prípad bude impulz pre WADA, aby sa biologické pasy športovcov zdokonalili, lebo nie je možné, aby nevinný športovec prišiel o rok kariéry. Verím, že Matej opäť dokáže na chodeckých okruhoch, že je stále šampión, a že ho bude naďalej milovať celé Slovensko a bude naďalej pozitívny vzor nielen v športovom, ale aj v bežnom živote. Matejovi srdečne gratulujem a za atletiku mu ďakujem, že to vydržal a všetko so cťou zvládol.“

Vladimír Gubrický (generálny sekretár Slovenského atletického zväzu): „Olympijské hry v Riu de Janeiro a Matejov triumf bol pre mňa životný športový emočný vrchol. Teraz mám radosť, že ním naďalej ostane, lebo hrozilo, že môže prísť dodatočné veľké sklamanie. Maťa považujem za veľkú morálnu autoritu v našej krajine a som presvedčený, že ňou naďalej bude a bude vzor pre mladých športovcov i tisíce obyčajných ľudí. V posledných ôsmich mesiacoch som mal zmiešané pocity, radšej vždy počítam s horšou alternatívou, no veľmi som si želal, aby sa prípad skončil Maťovým víťazstvom. Som naozaj nesmierne šťastný, že tieto Vianoce budeme všetci, čo majú blízky vzťah k slovenskej atletike, tráviť pokojne s vedomím, že Mateja vyvrátil všetky obvinenia.“

78 debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Tóth