V Šamoríne triumfoval Kanaďan Sanders, Richard Varga 11.

Kanaďan Lionel Sanders sa v hlavnej kategórii mužov stal víťazom The Championship 2017, neoficiálneho svetového šampionátu v strednom triatlone, ktorý sa konal v sobotu v Šamoríne-Čilistove.

03.06.2017 15:10 , aktualizované: 17:42
Lionel Sanders Foto: ,
Lionel Sanders.

Dvadsaťosemročný rodák z Windsoru v štáte Ontario zvládol predpísané objemy 1,9 km plávanie – 90 km cyklistika – 21,1 km beh vo výslednom čase 3:40:03,7 h. Druhý skončil Nemec Sebastian Kienle (3:41:46,1) a tretí jeho krajan Michael Raelert (3:45:34,6).

„Až do štrnásteho kilometra bežeckej trate som si hovoril, že druhé miesto je pomerne fajn. Potom som si však všimol, že Sebastian už nie je taký čerstvý, tak som to chcel využiť a podarilo sa. Z víťazstva mám naozaj radosť,“ uviedol Sanders, citovala ho tlačová správa podujatia.

Najlepší zo Slovákov Richard Varga, ktorý absolvoval svoju premiéru v tejto kategórii triatlonu, obsadil 11. priečku. Za víťazným Sandersom zaostal o 18:43,1 min. Z ďalších Slovákov bol Karol Džalaj štrnásty a Denis Šketako finišoval na 18. pozícii. V jednej zo sprievodných kategórii 30 – 34-ročných mužov skončil bývalý futbalový reprezentant Filip Šebo na 13. mieste. Dobehol do cieľa v čase 4:45:24,3. Preteky sa konali v známom šamorínskom multišportovom komplexe x-bionic® sphere. „Určite to bol najťažší triatlon, aký som v živote absolvoval. Prvá desiatka mi unikla len tesne, napriek tomu som veľmi spokojný a najmä vďačný za podporu, ktorú som mal od fanúšikov na celej trati,“ vyhlásil Varga.

V ženskej kategórii sa z víťazstva teší Britka Lucy Charlesová (4:13:59,1), striebro berie Austrálčanka Annabel Luxfordová (4:14:33,3) a bronz patrí kanadskej favoritke Heather Wurteleovej (4:15:36,5). Najlepšia spomedzi Sloveniek Kristína Néč Lapinová skončila v absolútnom ženskom poradí dvadsiata druhá v čase 4:51:05,5, medzi profesionálkami bola pätnásta. „Ešte dva kilometre pred cieľom som vo víťazstvo úplne neverila, aj keď som sa na trati cítila pomerne silná. Nakoniec sa to podarilo, mám zo zlata radosť,“ povedala Charlesová.

Jeden z prominentných pretekárov, dvojnásobný olympijský víťaz Brit Alistair Brownlee, šampionát nedokončil. Neobjavil sa na bežeckom medzičase na 8,7 km. Ďalší zo špičkových svetových protagonistov tzv. olympijského triatlonu, Juhoafričan Richard Murray, finišoval na 5. mieste.

Slovenský nováčik na scéne stredného triatlonu Richard Varga po úvodnej plaveckej porcii 1,9 km vybehol z vody s náskokom 45 sekúnd pred Britom Brownleem a 1:17 min pred Nemcom Raelertom. V 90 km dlhej cyklistickej časti sa Varga spočiatku držal na štvrtej priečke neskôr sa prepadol na 13., resp. 15. pozíciu. Na záverečný polmaratón Varga vybiehal z 15. priečky, ale dokázal sa posunúť až na konečné 11. miesto. Za desiatym Britom Markom Buckinghamom zaostal o niečo vyše 40 sekúnd. Čerstvý majster Európy v akvatlone Varga počas celej kariéry v triatlone preferuje olympijské vzdialenosti (1,5 km + 40 km + 10 km).

Neskorší víťaz Sanders začínal 18. pozíciou po plaveckej časti, ale z bicykla zosadal už na druhej pozícii. Na čele sa potom striedal s Nemcom Kienlem. Po 15. km už bol lídrom a do konca pretekov iba zvyšoval svoj náskok. Napokon zvíťazil s veľkým náskokom 1:42:4 min.

Výsledky – MS v strednom triatlone (1,9 km plávanie – 90 km cyklistika – 21,1 km beh):

Muži (absolútne poradie): 1. Lionel Sanders (Kan.) 3:40:03,7 h, 2. Sebastian Kienle 3:41:46,1, 3. Michael Raelert 3:45:34,6, 4. Andras Dreitz (všetci Nem.) 3:47:17,7, 5. Richard Murray (JAR) 3:50:22,7, 6. Pieter Heemeryck (Belg.) 3:52:17,9,…11. Richard Varga 3:58:46,8,…14. Karol Džalaj 4:03:08,5,…18. Denis Šketako 4:09:17,1, 19. Ondrej Kubo (všetci SR) 4:10:45,2.
Ženy (absolútne poradie): 1. Lucy Charlesová (V. Brit.) 4:13:59,1, 2. Annabel Luxfordová (Aus.) 4:14:33,3, 3. Heather Wurteleová (Kan.) 4:15:36,5,…22. Kristína Néč Lapinová (SR) 4:51:05,5.

Viac na túto tému: #Richard Varga #Lionel Sanders