Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Na Váhu sa bude bojovať o medaily aj Rio

Na majstrovstvách Európy sa očakáva medailová žatva Slovenska v špičkovej konkurencii. Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláš hostí od piatka do nedele 230 športovcov z 30 krajín.

13.05.2016 11:00
Michal Martikán Foto:
Michal Martikán.
debata

Na spenenom Váhu sa rozpútajú súboje o medaily aj olympijsku definitívu. Tú má zo slovenských reprezentantov istú len Matej Beňuš. Vo výbornej východiskovej pozícii je aj Jana Dukátová, má všetko vo svojich rukách.

Tuhý súboj o miestenky

"Sme veľmi radi, že po vlaňajších pretekoch Svetového pohára opäť organizujeme prestížne podujatie na vrcholnej úrovni,“ uviedol pre agentúru SITA prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák.

Športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky Róbert Orokocký pripomína, o čo sa bude bojovať. „Pôjde o poslednú fázu nominačného procesu do Ria. Veľmi nás teší, že miestenky sme získali už vlani na majstrovstvách sveta v Londýne. Pokojne sa môže stať, že slalomovo silné krajiny sa na olympijské hry ani nedostanú,“ uviedol.

Diváci, ktorých organizátori očakávajú v hojnom počte, sa môžu tešiť na špičkové výkony a interný boj medzi slovenskými vodákmi.

„V C1 je Beňuš jasný, ale rozhodovať sa bude o náhradníkovi medzi Slafkovským a Martikánom, čo má tiež svoj náboj. Rovnako boje o miestenky v C2 a K1 u mužov môžu byť veľmi dramatické a zaujímavé. Súťažíme na domácej vode. Je to určitá výhoda, ale predpokladáme aj to, že interná kvalifikácia môže zväzovať ruky. Dúfame aj v medaily,“ dodal Orokocký.

Jedným z najväčších lákadiel šampionátu je päťnásobný olympijský medailista a najslávnejší slovenský vodný slalomár Michal Martikán. „Som zdravý a moje ambície sú stále najvyššie. Vôbec tieto preteky nevnímam tak, že mi ide o pozíciu náhradníka pre Rio. Budem bojovať o medailu. Šanca bude veľká, pokúsim sa zajazdiť čo najlepšie,“ sľúbil miestny rodák.

Ďalším kandidátom na medailu v C1 je Alexander Slafkovský. Rád by si pripomenul chuť európskeho primátu. „Náhradníkom som bol už na troch olympiádach. Už som bol majster Európy, ale vo Viedni. Stať sa ním doma pred všetkými ľuďmi, ktorí nám fandia, by bolo niečo neopísateľné,“ zaželal si 33-ročný slalomár.

Bratranci alebo bratia

Medzi ženami v K1 má do Ria nakročené Jana Dukátová. Vedie o sedem bodov pred veteránkou Elenou Kaliskou. Tá by sa do Ria dostala len v prípade, ak by sa stala majsterkou Európy a Dukátová by chýbala na stupňoch víťazov.

„Verím, že to, čo som natrénovala, aj ukážem. Hoci moja domáca trať je Čunovo, najazdila som tu toľko, že sa tu cítim ako doma,“ podotýka Dukátová. Ani 44-ročná Kaliská neskladá zbrane a pred domácou kulisou túži zvíťaziť. „Do každých pretekov idem s najvyššími ambíciami a inak to nebude ani teraz,“ tvrdí dvojnásobná olympijská víťazka.

Viac zamotaná je situácia medzi rodinnými príbuznými v C2. Lepšie na tom sú bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Pred bratmi Petrom a Pavlom Hochschornerovcami vedú o dva body. Za víťazstvo v nedeľňajšom finále môžu získať sedem.

„Absolvovali sme celý tréningový blok. Juraj Minčík (tréner Mateja Beňuša, pozn.) to mal náročné. Bol tu s nami, aby sme sa čo najlepšie pripravili na boje o Rio,“ uviedol Peter Škantár. Jeho menovec z úspešnej bratskej dvojice upozorňuje: „Mikulášsky kanál nepraje deblovkám, väčšia váha lode a posádky zapríčiňuje, že často chytáme dno,“ zdôraznil Peter Hochschorner.

V K1 mužov si to medzi sebou rozdajú vyrovnaní pretekári. Andrej Málek má štyri body, Martin Halčin a Jakub Grigar po tri. „Všetci traja sa budeme snažiť podať čo najlepší výkon,“ sľúbil Málek. Svojho súpera doplnil talentovaný 19-ročný Jakub Grigar.

„Boj o Rio? Ťažko povedať, kto má k účasti najbližšie. Voda sa mení každú sekundu, je to často o detailoch. Všetci traja jazdíme na podobnej úrovni. Bude to o tom jednom dni, komu to vyjde a komu ako sadne trať,“ vraví Grigar, juniorský majster sveta v K1, ktorého po ME čaká maturita.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba