Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Cakirovej vzali zlato z OH na 1500 m, Klocová šiesta

Slovenská reprezentantka v atletike Lucia Hrivnák Klocová (AK ZTS Martin) sa posunula už na šieste miesto v upravených konečných výsledkoch behu na 1500 m žien na olympijských hrách v roku 2012 v Londýne.

18.08.2015 16:50
OH Londýn, atletika, Klocová Foto:
Lucia Klocová v cieli behu na 1500 metrov.
debata

Lucia Hrivnák Klocová skončila pôvodne vo finále tisícpäťstovky ôsma. Jej dodatkový posun vpred spôsobili dva uznané dopingové prípady pretekárok, ktoré finišovali pred ňou. Ide o víťaznú Turkyňu Asli Cakirovú-Alptekinovú a Bielorusku Nataliu Korejvovú, tá bola predtým siedma.

Cakirovej-Alptekinovej definitívne odobrali zlatú medailu až na základe aktuálneho rozhodnutia Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne, ktorý uznal odvolanie Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v súvislosti s jej dopingovým prípadom. Zlato z Londýna dodatočne získala iná Turkyňa Gamze Bulutová, na striebornú pozíciu sa dostala Maryam Jamalová z Bahrajnu a na bronzovú Ruska Tatiana Tomašovová.

Odchovankyňa martinskej atletiky na margo svojho postupného „putovania“ v londýnskej olympijskej výsledkovej listine povedala: „Samozrejme, že takýto posun vo výsledkoch človeka poteší, ale nie je to také, ako by to malo byť. Je totiž rozdiel, či človek dobehne šiesty vo finále alebo sa až postupne po troch rokoch posunie na túto priečku. Ak by som v Londýne naozaj dobehla na šiestom stupienku, určite by som prežívala oveľa väčšiu eufóriu, omnoho väčšiu radosť. Mrzí ma, že pre doping športovci prichádzajú o radosť a eufóriu, pre ktorú sa vlastne robí aj šport. Mrzí ma, že som si to nemohla vychutnať naživo. Každý výsledok, čo dosiahnete v pretekoch, je zásluha veľkej driny a športovej prípravy, ktorú pred súťažou podstúpite.“

Zverenka Pavla Slouku sa vyjadrila aj k tomu, čo pre ňu tento posun znamená: „Začala som prvý veľký šampionát behom na 1500 metrov a postúpila som do finále, teraz mi však je fakt jedno, či som vo výsledkoch siedma alebo šiesta. Lebo to už nezažijem na vlastnej koži. V pamäti mi navždy zostane dramatický súboj s Ruskou o ôsme miesto, ten som v Londýne zvládla. Po troch rokoch sa postupne dostávam bližšie k pozíciám medailistiek. Keďže sa postupne posúvam stále vyššie a vyššie, dúfam, že na budúci rok na OH v Riu de Janeiro nebudem musieť nakoniec obhajovať nejaký cenný kov, pokiaľ v Brazílii pobežím 1500 metrov,“ skonštatovala s nadhľadom slovenská atlétka.

Okrem toho potvrdili aj Cakirovej-Alptekinovej trest zákazu činnosti na osem rokov, a tiež odobratie ďalších dvoch jej cenných kovov z predchádzajúcich šampionátov. Ide o zlato z majstrovstiev Európy 2012 v Helsinkách, ako aj bronz z halových majstrovstiev sveta 2012 v Istanbule. Zlato z Helsiniek dodatočne získala už spomenutá Bulutová a bronz z Istanbulu najnovšie patrí Francúzke Hind Dehibovej.

debata chyba
Viac na túto tému: #atletika #Lucia Hrivnák Klocová #OH 2012