Generálny riaditeľ WADA David Howman navyše tvrdí, že abnormálne hodnoty vytrhnuté z kontextu dlhodobých ukazovateľov nemusia ešte znamenať, že športovec užíval zakázané látky.
Nemecká televízia ARD/WDR a britský denník Sunday Times nedávno informovali, že sa dostali k výsledkom 12 359 krvných testov z databázy IAAF z rokov 2001 – 2012 patriacich vyše 5000 atlétom a dali ich posúdiť austrálskym odborníkom Robinovi Parisottovi a Michaelovi Ashendenovi. Tí usúdili, že viac ako 800 atlétov z 5000 testovaných vrátane medailistov z vrcholných podujatí si mohlo k výsledkom pomôcť zakázaným spôsobom. Najrizikovejšou skupinou boli atléti z Ruska a Kene.
„WADA by rada ubezpečila čistých športovcov, že atypické čísla, ktoré sa vyskytli v tejto databáze, nemusia nevyhnutne indikovať doping,“ uviedol Howman a ďalej vysvetlil: „Biologický pas športovca je založený na kontinuálnej zbierke dát pokrývajúcej dlhšie obdobie. Bolo by ľahkovážne robiť závery z obmedzeného množstva informácií.“
Howman potvrdil, že údaje neunikli zo systému ADAMS, ktorý je podľa neho bezpečný. „WADA ľutuje, že prišlo k úniku dôverných informácií, ale športovcom uisťujeme, že systému ADAMS môžu dôverovať. Väčšina predmetných dát pochádza z obdobia pred zavedením biologických pasov v roku 2009,“ dodal.
Informácie pochádzajú z webu insidethegames.biz.