Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Dukátovú ochráni anjel s plutvami a kolesom

Bratislavský hrad, lietajúci anjel s plutvami a záchranným kolesom, žirafa či malý kajakár naháňajúci žraloka - aj tieto motívy sa vynímajú na novej prilbe slovenskej vodnej slalomárky Jany Dukátovej.

03.09.2014 16:04
Jana Dukátová. Foto:
Jana Dukátová s novou prilbou.
debata

Novinárom a verejnosti ju predstavila v stredu pod bratislavským Novým mostom. „Miesto bolo vybraté zámerne a súvisí s dizajnom prilby. Som Bratislavčanka, vyrastala som v Starom meste a preto som chcela mať na prilbe hlavné dominanty ako hrad, Dunaj či UFO nad Mostom SNP,“ tvrdí 31-ročná kajakárka.

Skrášľujú ju však aj rôzne absurdné motívy. „Anjel ma má ochraňovať vo vode i na vzduchu. Pri žirafe som sa zasnívala, či by nebolo krásne, keby sa prechádzali v Sade Janka Kráľa,“ doplnila.

Pre pretekárku je to ôsma prilba, ktorú bude používať počas kariéry. Na všetky má osobitné spomienky. „S prvou som prvýkrát pádlovala kanálom v Liptovskom Mikuláši i Čunove. Prežila som s ňou najviac strachu. Tretia mi zachránila hlavu na premiérovom svetovom šampionáte v Bourg St. Morice, keď som sa prevrátila a skončila v sanitke s desiatimi stehmi. Každá so sebou nesie čosi iné a pomocou nich vznikla zaujímavá chronológia mojej kariéry.“

Jej hlavný sponzor, ktorý vyrába energetické nápoje, zastrešuje zhruba sedemsto športovcov. Len minimum z nich si mohlo navrhnúť svoj vlastný dizajn prilby. „Pokiaľ viem, po českom kajakárovi Vávrovi Hradilkovi som sedemnásta v poradí, ktorá dostala túto možnosť. Mám k dispozícii len jeden originál a budem ju nosiť niekde priviazanú, aby sa mi s ňou nič nestalo. Počas letu bude určite v príručnej batožine,“ vtipne poznamenala.

Obrázky nakreslil ilustrátor a kráľ slovenského komiksu Jozef Gertli Danglár. „Bolo to iné, ako maľovať alebo kresliť obrázky. Páči sa mi, že Janka zvolila surrealistické a často až nelogické súvislosti, ale pritom zaujímavé a pútavé,“ uviedol maliar a karikaturista.

Premiéru v novej prilbe zažije slovenská kajakárka na majstrovstvách sveta v americkom Deep Creeku (17. – 21. septembra) „Odteraz budem na hlave nosiť kus Slovenska a Bratislavy. Verím, že mi to prinesie potrebné šťastie,“ popriala si Dukátová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Jana Dukátová