Vlani v Duisburgu dosiahli slovenskí reprezentanti na svetovom šampionáte desať finálových účastí. Vrcholom boli štvrté miesta Ivany Kmeťovej s Martinou Kohlovou v K2 na 500 m a Mateja Rusnáka v C1 na 5000 m.
„V Duisburgu sme boli úspešní. Skoro každá naša loď postúpila do finále. To by sme radi zopakovali a pridali k tomu nejakú medailu. Aj jedna poteší. Najviac si sľubujeme od štvorkajaku a Vlčeka s Tarrom, ale bez šance nie sú ani Rusnák a dievčatá,“ naznačuje športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla. „Konkurencia bude v Moskve veľmi tvrdá. Všetci už skúšajú vhodné kombinácie tratí s výhľadom na olympiádu v Riu,“ dodáva.
Štvorkajak Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin obsadil vlani vo svojej premiére na svetovom šampionáte seniorov siedmu priečku, teraz má však ambície o poznanie vyššie. Naznačili to aj vystúpenia na doterajších vrcholných podujatiach – na Svetovom pohári v Miláne brali bronz, na európskom šampionáte v Brandenburgu dokonca striebro.
„Cieľ v Moskve je, aby chlapci zašli čo najlepšiu jazdu a potvrdili, že s nimi musia všetci súperi vážne počítať. Chalanom nechýba chuť, dávajú do tréningov všetko a zdá sa, že sú v ideálnej forme. K dobrému výsledku však potrebujú aj kus šťastia. Postup do finále berieme ako samozrejmosť. Nižší cieľ si dávať nemôžeme. Ako správni športovci však túžime po medaile,“ vraví tréner štvorkajaka Félix Masár.
Zároveň dodáva, že svetový šampionát nebol pre jeho zverencov tento rok hlavná priorita. Museli sa totiž sústreďovať najmä na domáce kvalifikačné preteky, v ktorých bojovali o nomináciu s olympijskou posádkou z Londýna. „Cieľom bolo nielen vyhrať, ale jednoznačne starších chalanov zdolať. Podarilo sa a vrchol sezóny prišiel na európskom šampionáte, kde sme získali striebro,“ prezrádza.
Jeho zverenci dolaďovali formu pred MS v Piešťanoch. Paradoxne, bez lode, v ktorej budú v Moskve štartovať. „Prvý týždeň sme sa venovali obnoveniu vytrvalosti v singloch a druhý už chlapci jazdili v štvorkajaku. Loď, na ktorej súťažia, sme priamo z Brandenburgu poslali do Moskvy. V príprave sme tak museli využiť náhradu – podobný typ, no s drobnými odlišnosťami. Nebolo to ideálne,“ vysvetľuje Masár.
Rovnaký problém mali aj Komárňania Vlček s Tarrom. „Požičali sme si loď rovnakej značky, ale bola určená pre nižšie váhy. Takže do nej chlapcom trochu zatekalo a mali to náročnejšie,“ uviedol ich tréner Peter Likér.
Skúsená dvojica sa rovnako ako pred ME aj teraz pripravovala v maďarskom Szolnoku. „Mohli sme sa tam porovnávať s domácou aj austrálskou kádvojkou. Aspoň vieme, ako na tom sme. Chalani jazdia dobre. Psychicky im pomohol bronz z Európy. Na kilometri sa im tento rok veľmi darí, na vrcholnom podujatí neskončili horšie než štvrtí. Plne si však uvedomujeme, že konkurencia na MS je vždy najväčšia. Rozhodujú tam detaily, aj to, kto sa ako vyspí,“ vraví Likér. Čo by ho v Moskve uspokojilo? „Umiestnenie v prvej päťke. Samozrejme, najväčšiu radosť by sme mali z medaily,“ dodáva.
Slovenská pätnástka na MS
Kajakári: Peter Gelle (K1 100 m a štafeta K1 200 m), Martin Jankovec (K1 500 m, K2 200 m a štafeta K1 200 m), Miroslav Zaťko (K1 200 m a štafeta K1 200 m), Ľubomír Beňo (K2 200 m a štafeta K1 200 m), Erik Vlček, Juraj Tarr (obaja K2 500 a 1000 m), Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin (všetci K4 1000 m).
Kajakárky: Martina Kohlová, Ivana Kmeťová (obe K2 200 a 500 m).
Kanoisti: Matej Rusnák (C1 1000 a 5000 m), Rastislav Kohút (C1 500 m), Ľubomír Hagara (C1 200 m).