Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Skvelý Krako! Po zlate si v Soči vybojoval aj striebro

Slovenský reprezentant Jakub Krako získal striebornú medailu v obrovskom slalome v kategórii zrakovo postihnutých na zimných paralympijských hrách v Soči.

15.03.2014 12:31
Jakub Krako Foto: ,
Jakub Krako.
debata

Spoločne s navádzačom Martinom Motykom zaostali v súčte oboch kôl za víťaznými Kanaďanmi Macom Marcouxom a Robinom Femym o 2,04 s. Bronz si v centre alpského lyžovania v Roza Chutor vybojoval domáci favorit Valerij Redkozubov s navádzačom Jevgenijom Gerojevom.

Krako neobhájil vo svojej obľúbenej disciplíne zlatú medailu spred štyroch rokov z Vancouveru, ale aj striebro si veľmi váži. "Poučili sme sa zo slalomu a dali do toho všetko, čo v nás bolo. Najmä druhé kolo bola jedna z našich najlepších jázd, hoci v prvom boli aj chyby. Radujem sa z druhého miesta a víťaznému Kanaďanovi to prajem,“ povedal v prvej reakcii Jakub Krako.

Dvadsaťtriročný slovenský zjazdár s dystrofiou očnej sietnice má celkovo z paralympijských hier už štyri zlaté a dve strieborné medaily. V bilancii najúspešnejších Slovákov zo ZPH sa dostal pred Henrietu Farkašovú. Svoju zbierku v Rusku rozšíril o zlato a striebro. „Mali sme rozhodne na viac. Budem si pamätať chyby, ktoré ma obrali o medaily. Treba sa poučiť z neúspechov, aby prišli ďalšie úspechy. Mrzí ma to však aj preto, lebo nejazdím len pre seba, ale pre celé Slovensko,“ poznamenal Krako, ktorý tento rok končí štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Z ďalších slovenských reprezentantov skončil v sobotňajšom obrovskom slalome na 8. mieste Marek Kubačka s Natáliou Karpišovou, Radomír Dudáš a Michal Červeň uzatvárali prvú desiatku a Michal Beladič s Filipom Motykom skončili o priečku nižšie. Miroslav Haraus a Maroš Hudík nedokončili druhé kolo.

Blízko k zisku medaily v obrovskom slalome mal Martin France v kategórii stojacich telesne znevýhodnených lyžiarov. Po prvom kole bol ešte šiesty, ale v druhej jazde sa posunul až na 4. miesto. Najlepšia trojka z prvého kola bola však nad jeho sily. „Najmä druhé kolo to bola super jazda. Možno o polhodinu si budem uvedomovať, že je to super, ale teraz je to, s prepáčením, zlé…,“ vravel France v cieli pretekov. "Chcel som skončiť do 6. miesta, čo sa mi aj podarilo a je to výborný výsledok. Keď však padol jeden pretekár, ktorý bol predo mnou, začal som si želať medailu. Nevyšlo to, ale ideme ďalej. Toto štvrté miesto ma musí motivovať do budúcnosti,“ dodal 29-ročný France, ktorý sa narodil s nie úplne vyvinutými hornými aj dolnými končatinami. France štvrtým miestom v Roza Chutor zopakoval svoje najlepšie umiestnenie zo ZPH 2006 v Turíne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jakub Krako