Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Zlatý víkend paralympionikov. Po Farkašovej vyhral aj Krako

Druhú zlatú medailu pre Slovensko na IX. zimných paralympijských hrách v Soči vybojoval zjazdár Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom.

09.03.2014 09:37
Henrieta Farkašová Foto:
Slováci oslavujú sobotňajší triumf Henriety Farkašovej
debata

V nedeľňajšom superobrovskom slalome v stredisku Roza Chutor v kategórii zrakovo postihnutých Krako zvíťazil pred Američanom Markom Bathumom s náskokom 13 stotín sekundy. Ďalších šesť stotín odsunulo v dramatických a vyrovnaných pretekoch na tretie miesto Kanaďana Maca Marcouxa.

"V zjazde som sa nezlepšil oproti hrám vo Vancouveri, ale teraz áno. Tento super G mi napravil chuť. Som neuveriteľne šťastný. Pred štyrmi rokmi mi zlato ušlo o 16 stotín, teraz som zvíťazil pred druhým o 13 stotín, Som rád, že to tentoraz takto tesne vyšlo v prospech nás,“ uviedol v prvej reakcii Krako.

Pre 23-ročného rodáka zo Žiliny je to už piata medaila z paralympijských hier, štvrtá zlatá. Na ZPH 2010 bol zlatý v slalome, obrovskom slalome aj superkombinácii. Krako sa touto medailovou bilanciou v historickom rebríčku najúspešnejších paralympionikov dotiahol na Henrietu Farkašovú, ktorá získala v sobotu v Roza Chutor najcennejší kov v zjazde.

V super G sa predstavili aj ďalší štyria Slováci. Michal Beladič (navádzač Filip Motyka) skončil na ôsmom mieste a Radomír Dudáš (Michal Červeň) bol deviaty. Dvaja reprezentanti v slovenských kombinézach preteky nedokončili. Marek Kubačka (Natália Karpišová) vyšiel z ideálnej stopy mimo trať a Miroslav Haraus (Maroš Hudík) skončil po jednom zo skokov v ochrannej sieti. Otriasol sa a zišiel do ciela. „Trošku som doudieraný, ale hádam to bude do ďalších pretekov v poriadku. Ten pád vyplynul z toho, že sme išli naplno a trať bola trochu mäkšia ako predtým,“ uviedol v cieli Miroslav Haraus, v sobotu strieborný v super G.

Slovensko má po druhom dni súťaží alpských lyžiarov v Roza Chutor tri medaily, z toho dve zlaté. Medailovú bilanciu nerozšíril Martin France, ktorý skončil v super G v kategórii stojacich na 8. mieste. Zvíťazil Rakúšan Markus Salcher.

Slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíkoch majú za sebou druhý víťazný zápas v ich premiére na zimných paralympijských hrách v Soči. V úvodnom z dvoch svojich nedeľňajších vystúpení Slováci zdolali Číňanov 8:3. Deň predtým si poradili v Američanmi 6:4 a v nedeľu popoludní od 12.30 h SEČ ich čaká súboj proti Fínom. V nekompletnej tabuľke po dvoch, resp. troch zápasoch patrí Slovákom vedúca priečka spolu s Kanaďanmi.

Slovenský tím pod vedením skipa Radoslava Ďuriša tvorili v zápase proti Číne aj viceskip Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák a Alena Kánová, ktorá vystriedala Moniku Kunkelovú. Tá sa predstavila v sobotu proti Američanom. Po piatich endoch viedli Slováci nad Číňanmi tesne 4:3, ale potom dvakát pridali po dva body a zvíťazili po 7 endoch jednoznačne 8:3.

V súťaží curlerov v Soči zápolí desať tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým. Z konečnej tabuľky po základnej časti potom najlepšie štyri družstvá postúpia do bojov o medaily.

Výsledky – ZPH v Soči – alpské lyžovanie
Super G mužov – zrakovo postihnutí: 1. Jakub Krako – navádzač Martin Motyka (SR) 1:20,58 min, 2. Mark Bathum – Cade Yamamoto (USA) +0,13, 3. Mac Marcoux – Robin Femy (Kan.) +0,19,… 8. Michal Beladič – Filip Motyka +8,72, 9. Radomír Dudáš – Michal Červeň) +10,93,… Miroslav Haraus – Maroš Hudík a Marek Kubačka – Natália Karpišová (všetci SR) nedokončili

Super G mužov – stojaci: 1. Markus Salcher 1:20,92 min, 2. Matthias Lanzinger (obaja Rak.) +0,41, 3. Alexej Bugajev (Rus.) +1,38,…8. Martin France (SR) +4,58.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jakub Krako