V stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane vybojovala v sobotu predpoludním Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zlatú medailu v zjazde zrakovo postihnutých. V tej istej disciplíne medzi mužmi skončil Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom strieborný.
Farkašová zvíťazila suverénne s náskokom 2,73 s pred Britkou Jade Etheringtonovou a už štvrtý raz v kariére sa stala paralympijskou šampiónkou. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bola síce v zjazde strieborná, ale brala zlaté medaily v super G, superkombinácii aj obrovskom slalome. „Som veľmi šťastná. Trať perfektne držala, bola tvrdá. Po druhom tréningu som si verila, mala som dobrý pocit z trate aj zo seba. Pred prvým skokom som mala problém, v trojbráne prišlo malé zaváhanie, ale ustála som to. Moja navádzačka Natália je skvelá, vie ma na trati aj mimo nej skvele podporiť. To platilo aj dnes,“ uviedla Farkašová v prvej reakcii pre slovenské médiá v Roza Chutor. Dvadsaťsedemročná Rožňavčanka sa s bilanciou štyri zlaté a jedna strieborná medaila v počte aj lesku kovov vyrovnala doteraz najúspešnejšiemu slovenskému paralympijskému športovcovi a zároveň šéfovi SPV Jánovi Riapošovi. „Som rada, že som to dokázala a verím, že budem aj naďalej pokračovať v prekonávaní ďalších mét,“ zdôraznila Farkašová.
O druhú medailu pre Slovensko sa v rozpätí necelej hodinky postaral v mužskom zjazde zrakovo postihnutých Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. Nad jeho sily bol len favorizovaný Španiel Yon Santacana Maiztegui, ktorý bol rýchlejší o 25 stotín sekundy. Tesne za medailovými pozíciami skončil držiteľ troch zlatých kovov z Vancouveru 2010 Jakub Krako. „Mrzí ma tých 25 stotín, ale aj tak je to veľmi dobré. V závere som poľavil, ani neviem prečo. Viedol som pred Španielom, ale na konci ma predstihol. Musím si v ďalších pretekoch dať na to pozor,“ povedal Miroslav Haraus. „Škoda tých skokov, ktoré Miro nevidí, len počuje môj hlas. Tam asi stratil tých 25 stotín sekundy. Je to však perfektný začiatok súťaží,“ dodal Harausov navádzač Maroš Hudík. Jakub Krako k svojmu 4. miestu so smiechom poznamenal: "Prvú obhajobu mám úspešne za sebou. Verím, že obhájim svoje pozície aj v tých ostatných pretekoch z Vancouveru.“
Tréner zjazdárov Branislav Mažgút po dvoch medailových zásahoch žiaril spokojnosťou. „Máme krásny slnečný deň, na trati bola dobrá podložka a najmä my sme dosiahli supervýsledky. Tešíme sa z toho. Lepší začiatok súťaží sme si nemohli želať. Možno škoda, že Miro Haraus a Jakub Krako sa v spodnej časti trate drobnými chybami pripravili o lepšie umiestnenie. Obaja mohli byť ešte o jedno miesto vyššie. Organizátori naviezli sneh na druhý skok, aby sa zachovala dobrá trať. Predpoveď počasia bola dobrá a to sa aj splnilo. Viditeľne nám to vyhovovalo,“ zhodnotil Branislav Mažgút.
Skvelý úvod majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíkoch. V sobotu predpoludním zdolali výber USA 6:4. Výhra je o to cennejšia, že išlo o premiérové slovenské vystúpenie Slovákov na najväčšom zimnom sviatku zrakovo a telesne postihnutých športovcov. Slovenský tím pod vedením skipa Radoslava Ďuriša tvorili aj viceskip Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák a Monika Kunkelová. Náhradníčkou v tomto stretnutí bola Alena Kánová, viacnásobná paralympijská medailistka v stolnom tenise. Curling na vozíkoch sa hrá v miešanom zložení, členkou každého družstva musí byť aspoň jedna žena.
„Naši hráči dodržali pokyny, ktoré sme si pred zápasom povedali. Od prvého endu sme nepustili Američanov k slovu a dôležité bolo, že už po dvoch endoch sme viedli 3:0. Tým sme dostali súperov pod tlak a Američania potom znervózneli. Aj keď neskôr znížili na 2:3, dotiahli sme stretnutie do víťazného konca. Podarilo sa nám uspieť, čo nás na úvod turnaja veľmi teší,“ povedal tréner slovenského tímu František Pitoňák. Spokojný skip Radoslav Ďuriš dodal: „Dosiahli sme víťazstvo nad jedným z favoritov turnaja. Atmosféra v hľadisku bola neopísateľná. To sa nedá s majstrovstvami sveta ani porovnať. Tam to býva oveľa komornejšie. Pred záverečným endom sme viedli len o jeden kameň, ale mali sme výhodu posledného kameňa, preto sme verili, že zvíťazíme.“
Druhým súperom Slovákov na ZPH 2014 budú v nedeľu od 6.30 h SEČ Číňania. „Je to podobný súper ako USA a ja verím, že aj výsledok na konci zápasu bude podobný,“ zaželal si tréner slovenského družstva František Pitoňák.
Slovenský reprezentant Vladimír Gajdičiar obsadil 15. miesto v sobotňajších pretekoch na 7,5 km v kategórii sediacich v úvodný deň biatlonových súťaží. V komplexe Laura skúseného 46-ročného Slováka obrali o lepší výsledok aj dva pády, ktoré ho na trati stáli cenné sekundy. Gajdičiar po pretekoch povedal, že sa cítil na umiestnenie v prvej desiatke, ale nevyšlo mu to. Za paralympijským šampiónom Rusom Romanom Petuškovom zaostal o viac než 3 minúty, hoci predviedol bezchybnú streľbu.
„Bežecky som zo seba vydal všetko a tiež streľba bola na nulu. Ak som fanúšikov doma sklamal, ospravedlňujem sa, ale na lepší výsledok to nevyšlo,“ komentoval v cieli Gajdičiar. Štvornásobný účastník zimných paralympijských hier a jediný slovenský zástupca v biatlone a bežeckom lyžovaní čo-to doplnil aj k svojim dvom pádom. „V zákrutách bol sneh na trati až príliš mäkký a na dvoch stoosemdesiatstupňových som spadol. Ale aj tak to boli pekné preteky,“ dodal Gajdičiar.
Výsledky – zimné paralympijské hry 2014 v Soči:
ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE:
Zjazd:
Muži – zrakovo postihnutí: 1. Yon Santacana Maiztegui (Šp.) 1:21,76 min, 2. Miroslav Haraus (SR) +0,25 s, 3. Mac Marcoux (Kan.) +1,26, 4. Jakub Krako +1,62, … 10. Radomír Dudáš +11,61, 11. Michal Beladič (všetci SR) +14,22
Ženy – zrakovo postihnuté: 1. Henrieta Farkašová (SR) 1:31,55 min, 2. Jade Etheringtonová (V. Brit.) +2,73 s, 3. Alexandra Frantcevová (Rus.) +4,23
BIATLON:
Muži na 7,5 km – sediaci: 1. Roman Petuškov (Rus.) 21:03,7 min (0), 2. Maksim Jarovij (Ukr.) +8,2 s (0), 3. Kozo Kubo (Jap.) +41,9 (0),… 15. Vladimír Gajdičiar (SR) +3:14,1 (0) min
CURLING:
Základná fáza: Slovensko – USA 6:4 (2:0, 1:0, 0:1, 0:1, 1:0, 1:0, 0:2, 1:0)