Tridsiatnik Jan Faltejsek v sedle Orphee des Blins, s ktorou mal Tiumen pred štartom zhodný kurz 3, mal už však vtedy za sebou prvé kolo podobných ovácií ako vlani.
Jedenásťročná, pôvodom francúzska kobyla vyhrala znova štýlom štart-cieľ, ešte výraznejšie ako pred rokom (podľa rozhodcovského výroku „zadržane ďaleko“) a vlastníkovi, domácemu podnikateľovi Jiřímu Trávníčkovi zarobila ešte viac – dva z piatich miliónov českých korún, ktoré boli v hre. Zdá sa, že sa začína písať jej éra, o rok môže dosiahnuť čistý hetrik.
V cieli len šesť z 20 koní
„Prvé dva skoky boli neučesané, ale potom to už bola ona, supervytrvalkyňa a letkyňa. Napriek tomu tohtoročné víťazstvo bolo ťažšie ako lanské,“ ešte zadýchaný vravel do mikrofónu Českej televízie džokej, ktorý pôsobí vo Francúzsku. Podľa trénera Grzegorza Wróblewského to však „na rozdiel od vlaňajška bolo bez nervov“.
Do cieľa 123. ročníka legendárnej steeplechase na mäkkej pôde docválalo len šesť z dvadsiatich koní, hoci voľakedy strašidelnú Taxisovu priekopu bez problémov zvládli všetky. Váňove dva však medzi nimi neboli.
Hnedák Budapest vyhodil zo sedla mladšieho Váňu už na Popkovickom skoku a Tiumen, držiaci sa od začiatku na chvoste čoraz redšieho poľa, poslal na zem jeho otca, osemnásobného šampióna, v samom závere. „Zľakol sa vedľa nás voľne bežiaceho koňa bez jazdca a urobil kotrmelček,“ vysvetľoval legendárny džokej. Podľa neho to v tej chvíli vyzeralo „na druhé-tretie miesto“ a už tradične dodal, že to bola jeho posledná Veľká.
Orphee neohrozil ani spolufavorit Trezor, skončil na Havlovom skoku. „Došli mu sily,“ priznal jeho jazdec Josef Bartoš.
Matuského sľubný debut
Štyri ostrovné kone (tri írske a jeden britský) boli mimo hry už po prvej polovici 6900-metrovej trate. Sedemročný Bodyguard v slovenskom tréningu v sedle s víťazom Veľkej pardubickej 1992 Jaroslavom Brečkom dlho cválal zarovno s Tiumenom, ale jazdec koňa unaveného oráčinou po piatich kilometroch citlivo zastavil.
Na defilé však nechýbal ani slovenský jazdec. Dvadsaťšesťročný Lukáš Matuský v premiére vo Veľkej pardubickej docválal v sedle sedemročného ryšiaka Peintre Abstrait s outsiderským kurzom 150 na piatom mieste. „Parádne dostihy a bomba-kôň. Taxisovu priekopu skočil ani neviem ako,“ zostručnil prvé dojmy rodák zo Skalice, ktorý premiérové dostihy kariéry vyhral v júli 2002 ako pätnásťročný a dodnes najmladší v histórii slovenského turfu (v Topoľčiankach s Brečkovým koňom Nirport House zvíťazil v Hendikepe Eimera).
„Matuský sa v poslednom období jazdecky veľmi zlepšil a získal si rešpekt aj českých trénerov, čoho dôkazom je fakt, že mu kone do Veľkej aj do Poplerovho memoriálu zveril Radek Holčák,“ poznamenal slovenský turfový šéf Marián Šurda.
Dva „rámcové“ primáty
Poplerov memoriál (3300 m) so Shamanom Matuský vyhral o šesť dĺžok štýlom štart-cieľ. Brečkov Cardam zo slovenskej stajne OMS v ňom skončil štvrtý, ale ani víťaz VP spred vyše dvoch desaťročí neodišiel v nedeľu bez triumfu v sprievodných dostihoch.
Krištáľový pohár na 4100 m pre štvorročné a staršie kone bol v réžii našich jazdcov. Dve tretiny viedol v Maďarsku pripravovaný Pepperous z Vigašovej stajne Vimar Dvorníky v sedle s Martinom Cagáňom, ale napokon skončil až siedmy. S jasným náskokom 14 dĺžok však napokon vyhral Brečka s Luminatorom z Pisklovej stajne MPL Racing. Ročákov Raimond (OMS, Michal Köhl) dostihy nedokončil.