Najväčší svetový športový sviatok sa v Tokiu uskutoční druhý raz v histórii, metropola krajiny vychádzajúceho slnka už hostila olympijské hry v roku 1964. V roku 2020 privíta športovcov od 24. júla do 9. augusta. Tokio malo organizovať OH aj v roku 1940. zabránila tomu však druhá svetová vojna. Neúspešne sa pokúšalo o hry v rokoch 1960 a 2016.
„Chcel by som poďakovať všetkým v olympijskom hnutí. Pripravíme tie najúžasnejšie olympijské hry,“ uviedol japonský premiér Šinzo Abe. „Je to pre nás veľká pocta. Hneď po návrate budeme ďakovať hlavne všetkým ľuďom v Japonsku, ktorí umožnili dnešnú oslavu. Čaká nás veľa práce,“ reagoval líder kandidatúry Cunekazu Takeda.
Tokio uspelo v mimoriadne dramatickom hlasovaní. Do finále volieb sa dostalo spoločne s Istanbulom. V prvom kole vypadol španielsky Madrid. Prvé hlasovanie suverénne vyhral japonský kandidát a keďže Madrid a Istanbul dosiahli rovnaký výsledok, nasledovala špeciálna voľba medzi týmito dvoma kandidátmi. Turecké mesto v nej dostalo 49 hlasov, španielske o štyri menej.
„Nečakali sme podobný vývoj volieb. Mysleli sme si, že sa dostaneme do finále. Rovnosť s Istanbulom bola prekvapením, kocky boli hodené. Pre Tokio bol Madrid logicky najnebezpečnejším súperom,“ zareagoval José Ignacio z madridského kandidátskeho výboru.
Oznámenie výsledku rozstrelu prezidentom MOV Jacquesom Roggem vyvolalo veľkú radosť v radoch zástupcov kandidatúry Istanbulu, keďže si mysleli, že sa stali celkovými víťazmi volieb. Radosť Turkov vystriedal o 22.21 SELČ pri ďalšom vystúpení šéfa Medzinárodného olympijského výboru smútok, keďže v rozhodujúcom hlasovaní uspelo Tokio. Japonský kandidát zdolal tureckého pomerom 60:36. „Víťaz môže byť len jeden, rovnako ako v každej inej súťaži,“ uviedol prezident MOV Jacques Rogge a potom dodal: „Víťazom sa stalo Tokio.“ Istanbul neuspel ani s piatou kandidatúrou.
Tokio dokázalo presvedčiť členov MOV a ubezpečilo ich, že mestu nehrozí žiadna hrozba z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorá je vzdialená 220 km. Japonský premiér Šinzo Abe pricestoval do Buenos Aires priamo zo summitu krajín G20 v Petrohrade. Obyvatelia Tokia privítali oznámenie výsledkov volieb v ranných hodinách japonského času mohutným aplauzom. Po vyhlásení výsledkov zástupcovia japonskej delegácie vybuchli nadšením. Na voliteľov pravdepodobne zapôsobila najmä ekonomická istota, ktorú Tokio ponúkalo.
Tokio sa pokúšalo o olympijské hry už pred štyrmi rokmi, v súboji o sviatok v roku 2016 však neuspelo. Vo voľbách v Kodani 2009 vypadlo už v druhom kole, v treťom potom Rio de Janeiro zdolalo Madrid. Tentoraz už bolo úspešné. Japonsko zorganizuje olympijské hry štvrtýkrát v histórii. Okrem Tokia 1964 hostili ich zimnú verziu aj Sapporo v roku 1972 a Nagano v roku 1998. Ázia je v posledných rokoch na olympijskom poli úspešná, ZOH 2018 získal kórejský Pjongčang.
Zástupcovia Istanbulu, Madridu a Tokia predniesli ešte pred samotnou voľbou pred členmi Medzinárodného olympijského výboru vášnivé prosby, aby získali právo organizovať olympijské hry v roku 2020. Japonský premiér Šinzo Abe sľuboval, že jadrová elektráreň Fukušima nebude mať negatívny vplyv na Tokio, jeho turecký kolega Tayyip Erdogan zasa vyzval MOV, aby zvolil Istanbul a pomohol vyslať svetu silné posolstvo mieru. Španielsky premiér Mariano Rajoy zasa odkázal voliteľom počas 125. zasadnutia MOV, že čísla sa nedajú oklamať a zdôraznil spoľahlivosť a bezpečnosť krajiny.
Po dvoch rokoch intenzívneho lobovania, príprav projektov a míňania tisícov dolárov na prezentáciu sa traja kandidáti snažili ešte na poslednú chvíľu presvedčiť členov MOV o výhodnosti svojej kandidatúry. Každé z miest bojovalo so svojimi démonmi, ktorí by mohli poškodiť kandidatúre. Predstavitelia a zástupcovia ich však pozorne strážili a tajili, aby neznížili ich šance získať najväčší športový sviatok roka 2020.
Výsledky volieb:
1. kolo: Tokio 42 hlasov, Istanbul 26, Madrid 26
O postup do 2. kola: Istanbul 49, Madrid 45
2. kolo: Tokio 60, Istanbul 36