Prekvapila vás správa o dopingu v prípade Asafu Powella a Tysona Gaya?
Áno, tak ako všetkých. Myslím si, že to nikto nečakal. Najmä preto, že obaja sa v minulosti stavali do úlohy bojovníkov proti dopingu a viackrát sa zasadzovali za čistý šport.
Išlo v prípade jamajského a amerického šprintéra o cielený doping alebo za vážny prešľap môžu ľudia okolo nich?
Skôr by som sa prikláňal k názoru, že sú dielom individuálneho pochybenia. Ťažko ich však môžeme spájať, oba prípady sú v mnohom odlišné.
Prichytenie hriešnikov je vraj výsledkom lepšieho, prepracovanejšieho antidopingového systému. Súhlasíte?
Jednoznačne. Podporujú ho všetci atléti, ktorí sa snažia presadiť férovým spôsobom a nie podvodmi.
V čom spočívajú nové systémové opatrenia?
Kontrol je podstatne viac – každá však niečo stojí a niekto ju musí, samozrejme, zaplatiť. Konajú sa neohlásene, v nesúťažnom období. Intenzívne sa zvýšil aj počet odberov krvi. Zlepšila sa aj spolupráca s oficiálnymi orgánmi, ktoré môžu športovcov kontrolovať aj v tréningových táboroch. Ohľad však treba brať aj na legislatívu príslušnej krajiny a s tým je večný boj.
Prechádza súčasná atletika veľkou očistou?
Očista trvá už niekoľko rokov. Teraz začína prinášať výsledky v podobe kvalitnejšieho testovania atlétov, do ktorého tečú omnoho väčšie financie. Atletika je v tomto smere lídrom – predsa len, čím skôr príde k očiste, tým lepšie.
Budú mať dopingové prípady negatívny dopad na atletiku z hľadiska odlivu sponzorov a tým pádom aj peňazí?
V krátkodobom horizonte áno. V dlhodobom však nie – ale len v prípade, ak bude atletika naďalej tvrdo postupovať proti previnilcom bez ohľadu na to, či ide o hviezdu alebo priemerného atléta. Hovorí sa o tom, že aj atléti sú pripravení poskytovať informácie o podozrivých či negatívnych javoch. Taktiež o prísnejších trestoch. To všetko môže tých, ktorí chcú podvádzať, odradiť.
Blížia sa atletické majstrovstvá sveta. Ovplyvní ich dopingový škandál?
Verím, že v Moskve už bude všetko zabudnuté a všetci sa budú sústreďovať len na nových hrdinov a ich výkony.
Môžu množiace sa dopingové prípady priniesť atletike aj niečo pozitívne?
Dočasná strata dôvery verejnosti a priaznivcov môže v prípade ďalších úspešných krokov v boji proti dopingu neskôr prerásť do zvýšenia dôveryhodnosti. Treba však dodať, že percento z celkového počtu dopingových testov je stále mizivé. O to bolestivejšie sú pozitívne nálezy v prípade veľkých mien.
Myslíte si, že by v dopingovej sieti mohol uviaznuť aj Usain Bolt? Jeho tréningový partner Yohan Blake mal pred časom s užívaním zakázaných látok problémy…
Nemyslím si, pravidelne ho testujú. Navyše, celá jeho skupina v Racers Track Clube nemala v poslednom čase žiadny dopingový prípad.
Myslíte si, že všetci najlepší atléti dopujú?
Určite nie. Neprešli by kontrolami.
Veríte, že tých, ktorí nepodvádzajú, je v atletike stále podstatne viac?
Absolútne. Poznám mnoho atlétov, ktorí sú znechutení dopingovými kauzami. Patria k nim najmä tí, ktorí prišli o medaily a dostali ich až dodatočne. Nehovoriac o financiách, o ktoré poctivci prišli.