„Nedá sa to vylúčiť, ale dúfajme, že ešte nekončí. Možno sa o pol roka rozhodne, že je zasa stopercentne v poriadku a opäť ho uvidíme v najlepšej forme. Teraz nehrá z osobných dôvodov, pre zdravotné problémy, kvôli deťom, rodine a tak,“ uviedol hráčov manažér Django Fung.
Hernú pauzu oznámil najpopulárnejší hráč snookru ešte v júni, mesiac po tom, čo získal svoj štvrtý titul svetového šampióna. V utorok sledoval v akcii iného športového fenoména – v hľadisku londýnskej O2 Arény tlieskal Rogerovi Federerovi v zápase proti Srbovi Jankovi Tipsarevičovi. O'Sullivan dlhodobo bojuje s depresiami, v minulosti sa liečil z drogovej závislosti, má za sebou viacero škandálov. „Keby George Best preniesol svoju futbalovú kariéru na snookrový stôl, zrejme by bol Ronniem O'Sullivanom. Tento chlapík je génius, snookerový Mozart. Ale podobne ako Mozart, aj on má svoju temnú stránku,“ charakterizovala kontroverzného hrdinu BBC.
O'Sullivan pochádza z dobre situovanej rodiny, jeho život však ovplyvnila tragédia. Jeho otca v roku 1992 odsúdili na doživotie (pri bitke zabil barmana), zakrátko putovala na sedem mesiacov za mreže aj mama za daňové úniky. „Môj otec mi vraví, že vždy keď ma vidí v televízii, akoby som ho navštívil. Aj kvôli nemu hrám,“ zvykol vravieť hráč snookru. O'Sullivana seniora pustili z väzenia pred dvoma rokmi.
Psychické problémy sprevádzali Ronnieho počas celej závratnej kariéry. Už mladom veku vyhrával prestížne turnaje, dostal sa na tretie miesto svetového rebríčka, kráľovsky zarábal. Ale súčasne plnil titulné stránky bulvárnych novín. V roku 1996 na turnaji majstrovstiev sveta fyzicky napadol mediálneho atašé Mikea Ganleyho. O dva roky neskôr musel vrátiť titul z Irish Masters i prémiu 60-tisíc libier, lebo ho pozitívne testovali na marihuanu. „Zasa som fajčil trávu, pil som a smeroval ku katastrofe. Bol som úplne rozložený. Vedel som, že potrebujem pomoc. Bol som úspešný hráč snookeru, dostal som sa znovu na tretie miesto vo svetovom rebríčku, ale neprinášalo mi to radosť,“ napísal o tomto období vo svojom životopise.
Život na hojdačke pokračoval aj ďalej. V roku 2000 nasledoval O'Sullivan príklad modelky Kate Moss či futbalistu Paula Gascoigna a nastúpil na odvykaciu kúru na prominentnej londýnskej klinike Priory. Potom však prišli aj hviezdne chvíle. Angličan dosiahol dovedna 24 turnajových triumfov vrátane štyroch titulov majstra sveta, dostal sa na čelo rebríčka, zarobil na prémiách vyše 8 miliónov eur.
Po májovom víťazstve na turnaji MS v Sheffielde hovoril o poslednej kapitole, no fanúšikovia dúfajú, že si to ešte rozmyslí. „Viem, že so snookrom by som sa zbavil aj mnohých démonov, ale nedokážem si predstaviť, ako by som bez neho žil,“ uviedol nedávno v jednom z rozhovorov.