V Country Clube Medinah na predmestí Chicaga odvčera súperia o slávnu trofej družstvá Ameriky a Európy už na 39. ročníku. Kapitánom Američanov je Davis Love III, Európanov vedie Španiel José María Olazábal. Podujatie sa koná každé dva roky, v prípade remízy zostáva trofej obhajcovi. V roku 2010 vyhrali Európania vo Walese 14,5:13,5.
„Spoznal som, čo je to Ryder Cup. Bol to najlepší golfový týždeň v mojom živote. Chcem ho hrať zakaždým najbližších dvadsať rokov,“ uviedla pre BBC svetová golfová jednotka Rory McIlroy. Mladý Ír mal pred dvoma rokmi v Ryder Cupe premiéru.
Európania vyhrali osem z posledných trinástich súbojov, ale Američania majú tohto roku 11 z 12 hráčov vo elitnej svetovej dvadsiatke a v domácom prostredí bývajú veľmi silní. Za sebou majú tisíce fanúšikov (očakáva sa rekordný záujem) i podporu športových celebrít, basketbalistu Michaela Jordana a plavca Michaela Phelpsa.
Hráči zo Starého kontinentu budú hrať aj na počesť Španiela Severiana Ballesterosa. Bývalá svetová jednotka zomrela vlani v máji na rakovinu. Ballesteresovu siluetu majú Európania na golfovom bagu a v nedeľu sa oblečú do jeho obľúbenej modrej.
V americkom tíme je viacero zaujímavých mien – Tiger Woods, Phil Mickelson, Jim Furyk. Najväčšiu pozornosť však v ostatných dňoch pútal celkom iný hráč. Brandt Snedeker získal minulý víkend za víťazstvo v sérii FedEx Cup najväčšiu jednorázovú finančnú prémiu v športe – 11,4 milióna dolárov. Na Ryder Cupe hrá vďaka divokej karte, ktorú mu udelil kapitán Love, hoci Snedeker nemá s podujatím žiadne skúsenosti.
,,Je to šialené, akoby som vyhral v lotérii," komentoval 31-ročný golfista a zároveň všetkých ubezpečil, že balík peňazí nemieni rozhádzať. ,,Nové auto? Načo by mi bolo. To moje má štyri a pol roka, najazdených 24-tisíc míľ, som s ním spokojný," uviedol pre médiá.
Prvému ročníku slávneho Ryder Cupu predchádzali dve stretnutia – v roku 1921 na ihrisku v Gleneagles a o päť rokov neskôr opäť na anglickej pôde ako prídavok Open.
V pamätnom roku 1927 vyrukoval časopis Golf Illustrated s iniciatívou ďalšieho duelu a hneď vyzval britské golfové kluby k verejnej zbierke na cestu za oceán. Z oslovených 1750 prispelo len 216. Prístup klubov však vyvážila škótska destiláreň Johnnie Walker a ruku k dielu priložil aj pán menom Samuel Ryder.
Syn záhradníka z Lancashire si zarobil na solídne živobytie predajom vtedy revolučnej novinky – semienok balených do vrecúšok za cenu jednej penny. V päťdesiatke sa dal na golf a čoskoro bol ním posadnutý. Najmä vďaka najatému osobnému trénerovi Abe Mitchellovi, najlepšiemu profesionálovi svojej doby. Mitchell tiež prišiel s nápadom, aby Ryder venoval do súťaže trofej.
Samuel Ryder zareagoval promptne a v dnes už chýrnom klenotníctve Mappin Webb zhotovili za cenu 250 libier slávnu trofej s postavičkou golfistu na veku pohára.
Štartovať na Ryder Cupe je snom azda každého profesionála a každý amatér určite túží sledovať súboje Ryder Cupu aspoň ako divák. ,,Zabudnite na turnaje Major, Ryder Cup nič neprekoná," tvrdí kapitán Európanov Olazábal.
Golfovú lahôdku vysiela naživo televízna stanica Sport 1.