Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Šulc: Večierku sme porušili, to je fakt, ale aj tak to celé nechápem...

Slovenskí hádzanári sa po úspešnom ťažení na MS v Chorvátsku, kde obsadili konečné 10. miesto, vrátili už naspäť domov. Atmosféra v tíme bola zmiešaná. Na jednej strane radosť z veľkého úspechu, na druhej rozčarovanie z kauzy a (ne)odstúpenia trénera Zoltána Heistera.

30.01.2009 10:40
František Šulc Foto:
Oporou slovenského tímu bol opäť František Šulc.
debata

Čo sa vlastne stalo? Ako videli celý problém samotní hráči?

„Celkovo som to ani nepochopil. Všetko to prešlo bez vysvetlenia. Kouč nám povedal, že končí, potom sa zrazu objavil na zápase s Nórskom a viedol ho ako tréner… Z tohto hľadiska je to podľa mňa veľký humbuk. V konečnom dôsledku to nám hráčom neprospelo,“ začal hodnotiť najlepší strelec Slovenska na šampionáte František Šulc.

Odstúpenie Zoltána Heistera prišlo nečakane po zápase so Švédskom (26:27), po ktorom sa rozhodlo, že Slováci budú hrať o 10. miesto proti Nórsku. Po dueli s Tre kronor porušili niektorí hráči večierku, čo Šulc priznal. „Tréner sa však vyjadril, že to nebol dôvod jeho odstúpenia. Porušenie večierky bolo, to priznávame, ale nemal na to tak reagovať. Alkoholické nápoje sa pritom nepožívali… Bolo tam len zopár hráčov, malo sa to riešiť jednotlivo a ináč,“ dodal k celej kauze Šulc.

Muž s delovou ranou v ruke bol ťahúňom Slovenska v každom zápase. Veril však pred turnajom, že konečné umiestnenie môže byť tak dobré? „Áno, hoci bol na nás vyvíjaný tlak. Ak by sme zo skupiny nepostúpili svet by sa síce nezrútil, ale boli by sme sklamaní, lebo sme na to mali. Kľúčový zápas s Argentínou sme zvládli, a potom sme sa už rozbehli. Stretnutie s Maďarskom nám ukázalo, že máme aj na tímy zo svetovej špičky,“ dodala spojka HSG Düsseldorfu.

Na turnaji sa vo výbornom svetle predstavilo aj bratské duo Tomáš a Martin Straňovskí. O päť rokov mladší Martin po poslednom zápase a prehre s Nórskom priznal sklamanie, no celkovo bol z vystúpenia na MS nadšený. "Chýbala nám totálne bojovnosť. Nóri celý čas viedli a nedali nám šancu, škoda, že sme fanúšikov nepotešili. Celkovo sme však veľmi šťastní a dúfam, že sú na nás aj fanúšikovia hrdí. Držali nám palce zo Slovenska a mne aj zo Španielska, kde hrávam. Ja beriem desiate miesto, je veľmi pekné.

Krídelník španielskeho klubu Ademar Leon sa vyjadril aj k odstúpeniu trénera Heistera: „Takéto veci sa nerobia, najmä počas turnaja. Čo sa však stalo sa stalo, my sme hráči a musíme hrať a nemyslieť na niečo iné.“

Spoločne s Františkom Šulcom bol „gólový bombardér“ i 203 cm vysoký Daniel Valo. „Po poslednej prehre síce zavládlo sklamanie, ale až s odstupom času si uvedomíme, čo sme vlastne dokázali. Boli sme nováčik na MS a dosiahli sme skvelé 10. miesto. Rozhodne budeme mať na čo spomínať.“

Základom úspechu každého kolektívneho športu je brankár. Slovensko malo medzi žrďami jedného z najlepších gólmanov sveta Richarda Štochla. Ako zhodnotil šampionát on? „Naše vystúpenie je obrovský úspech pre hádzanú a celkovo slovenský šport. Okrem poslednej prehry ma trošku mrzí aj to, že Rado Antl ukončil repretentačnú kariéru. Musím si tak zohnať nového parťáka na izbu, lebo som zvykol byť práve s ním.“

Tridsaťtriročný gólman maďarského Dunaferru sa, našťastie pre Slovensko, k podobnému kroku nechýli. „Samozrejme budem chytať aj ďalej, teda ak sa mi nič nestane. Mojím cieľom je postúpiť na olympijské hry a zahrať si v Londýne. Všetko moje ťaženie bude smerovať k tomuto cieľu,“ dodal Štochl.

debata chyba